DAJ CYNK

Xiaomi Mi 10 Lite 5G - przetestowaliśmy jeden z tańszych telefonów 5G

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu

Komunikacja

Umieszczona na dolnej krawędzi szufladka mieści dwie karty SIM w rozmiarze nano. Na obydwu można uruchomić 5G, ale nie na raz. Co więcej, korzystanie z 5G wyklucza się z użyciem Dual SIM – 5G wymaga dezaktywacji jednej z kart. To bardzo ogranicza praktyczne wykorzystanie komunikacyjnych możliwości smartfonu. 

Snapdragon 765G ma wbudowany modem 5G – Snapdragon X52 – który zapewnia łączność w falach milimetrowych, a także w paśmie sub-6 GHz. W specyfikacji, którą podaje polski oddział Xiaomi, pojawia się tylko informacja o tym drugim zakresie, a konkretnie pasmach n1/n3/n7/n28/n77/n78. Ze smartfonu można korzystać w polskich sieciach, które wdrożyły zalążki swojego 5G w paśmie 2100 MHz, nie będzie za to działać w Plusie na 2600 MHz (tam używane są pasma n38 i n41). Bardzo poleca go Orange, sam miałem okazję przetestować go w Playu i w T-Mobile. O wynikach nie ma co mówić, sieci są na takim etapie rozwoju, że trudno marzyc o zbliżeniu się do teoretycznej dla tego modelu maksymalnej prędkości 3,7 Gbps, co zresztą jest możliwe tylko w pasmach jeszcze w Polsce niedostępnych. Najlepszy wynik, jaki uzyskałem w 5G, to 127 Mbps podczas pobierania.

Natomiast wyniki Xiaomi Mi 10 Lite 5G w LTE są o wiele lepsze (sic!). Teoretycznie ten modem może wyciągnąć do 1,2 Gbps, w praktyce w Warszawie zazwyczaj było to 10 razy mniej, ale rezultaty powyżej 100 Mbps zdarzały się często, rzadko spadały za to poniżej 50 – 70 Mbps, w zależności od miejsca. Dobre wyniki można bez problemu osiągnąć w miejscach, gdzie słabsze modele wyciągają do 40 Mbps, więc widać różnicę na plus. Rekordowy wynik w LTE, jaki uzyskałem w Warszawie, to 180 Mbps.

W sieci Wi-Fi ac Xiaomi Mi 10 Lite 5G działa bez zarzutu, wyciągając maksimum z dostępnej sieci, nie gubi też zbyt szybko sygnału nawet za dwoma czy trzema ścianami. 

Jakość połączeń głosowych jest bardzo dobra, nie miałem problemów z utratą sygnału, czy zakłóceniami utrudniającymi konwersację. Doskonale spisuje się też tryb głośnomówiący. Smartfon umożliwia także połączenia VoLTE i VoWiFi.

Muzyka

Mi 10 Lite 5G został wyposażony w pojedynczy głośnik, który zaskakuje całkiem dobrym brzmieniem. Ma spora moc, nie ulega przesterowaniu, ma przy tym dość soczyste brzmienie, jak na tego rodzaju przetworniki. Można na nim słuchać spokojnej muzyki bez poczucia drastycznej straty jakości, sprawa komplikuje się w dynamicznych utworach z mocnym basem, bo już wtedy głośniczek lekko nie wyrabia, ale to normalne zjawisko w takiej konstrukcji. Telefon doskonale się też sprawdza w grach i podczas oglądania filmów.

Po podłączeniu dobrych słuchawek jakość dźwięku powinna usatysfakcjonować już najbardziej wymagających. Świetne brzmienie uzyskamy bez stosowania żadnych opcji korekcji dźwięku – dla mnie okazało się to najlepsze rozwiązanie. Można jednak też skorzystać z „ulepszeń dźwięku Mi”, które aktywują graficzny equalizer z  kilkoma gotowymi profilami muzycznymi, a także wybór typu słuchawek. Można wybrać douszne lub dokanałowe, a także kilkanaście różnych modeli różnego typu firmowanych przez Xiaomi.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News