Xiaomi Pad 6 – po co Ci laptop, skoro jest tablet? (test)
Xiaomi to producent wielu różnych urządzeń mobilnych, w tym tabletów. Najnowszy z nich, model Pad 6, trafił w moje ręce, dzięki czemu mogłem mu się bliżej przyjrzeć i sprawdzić, co potrafi.

Xiaomi Pad 6 to tablet z 11-calowym wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości i odświeżaniu z częstotliwością aż do 144 Hz, który ma przy tym ma tylko 6,5 mm grubości. Urządzenie oferuje dźwięk płynący z czterech głośników, a do tego główny aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 Mpix oraz napędzający wszystko układ Snapdragon 870. Całość zasilana jest baterią o pojemności 8840 mAh.
A jak to wszystko sprawuje się w codziennym użytkowaniu? Tego się dowiesz z poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.



Najważniejsze cechy tabletu (23043RP34G):
- Aluminiowa obudowa, szkło Corning Gorilla Glass 3,
- Wymiary: 253,95 x 165,18 x 6,51 mm, masa: 490 g,
- 11-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 2880 x 1800 pikseli (309 ppi), 144 Hz, HDR10, Dolby Vision, czujnik oświetlenia,
- 4 głośniki stereo z Dolby Atmos, 4 mikrofony,
- Ośmiordzeniowy układ Qualcomm Snapdragon 870 (1 x Kryo 585 @3,2 GHz + 3 x Kryo 585 @2,42 GHz + 4 x Kryo 585 @1,8 GHz), proces technologiczny 7 nm,
- Grafika Adreno 650,
- 6 GB RAM-u LPDDR5, 128 GB pamięci masowej UFS 3.1 (107 GB dla użytkownika),
- Łączność Wi-Fi 6 802.11a/b/g/n/ac/ax (2,4/5 GHz), Bluetooth 5.2, USB-C 3.2 Gen 1, USB OTG,
- Główny aparat 13 Mpix, obiektyw z przysłoną f/2.2, PDAF, podwójna lampa LED, filmy 4K@30fps, 1080p@30/60fps,
- Przedni aparat 8 Mpix, obiektyw z przysłoną f/2.2, filmy 1080p@30fps,
- Niewymienny akumulator litowo-polimerowy o pojemności 8840 mAh, szybkie ładowanie 33 W,
- Android 13 z interfejsem MIUI 14.0.3 (test na oprogramowaniu 14.0.3.0.TMZEUXM),
- Cena: 1799 zł.
Zestaw testowy
Do testów otrzymałem urządzenie Xiaomi Pad 6 w kolorze Gravity Gray (grawitacyjna szarość). W pudełku z tabletem znalazłem też ładowarkę o mocy 33 W oraz przewód USB A-C. W zestawie do testowania dostałem również etui Xiaomi Pad 6 Cover, etui z klawiaturą Xiaomi Pad 6 Keyboard oraz pióro Xiaomi Smart Pan 2. generacji.
Wygląd zewnętrzny i ergonomia
Xiaomi Pad 6 to zgrabne i niezbyt ciężkie, choć duże urządzenie, które w dodatku całkiem dobrze leży w dłoni. Ze względu na rozmiary nie da się go jednak obsługiwać jedną ręką. Obudowa łatwo się brudzi, więc warto korzystać z etui., które jednak trzeba dokupić osobno.
11-calowy wyświetlacz obejmuje prawie całą powierzchnię przedniego panelu. Ramka wokół ekranu ma około 8 mm szerokości, dzięki czemu łatwo zmieścił się w niej obiektyw przedniego aparatu fotograficznego oraz czujnik oświetlenia.
Z tyłu urządzenia w oczy rzuca się przede wszystkim umieszczona w jednym z narożników mocno wystająca „wyspa” fotograficzna z pojedynczym obiektywem aparatu, podwójną lampą błyskową LED oraz otworem jednego z mikrofonów. Tu również znajdziemy styki do podłączenia etui z klawiaturą (Xiaomi Pad 8 Keyboard).
Przy poziomym ustawieniu tabletu, z przednim aparatem na górze, na prawym i lewym boku znajdziemy otwory wylotowe w czterech głośników. Po lewej stronie znalazł się dodatkowo przycisk zasilania, natomiast po prawej – port USB-C i otwór mikrofonu.
Na górze z kolei znajdziemy przyciski sterowania głośnością oraz otwory dwóch kolejnych mikrofonów. Z tej również strony producent umieścił magnetyczną ładowarkę indukcyjną do pióra. Czwarty bok jest pusty, co przydaje się przy korzystaniu z etui.
Biometria
Tablet firmy Xiaomi można odblokować między innymi biometrycznie. Nie ma tu jednak czytnika linii papilarnych, a jedynie wykorzystująca przedni aparat fotograficzny funkcja rozpoznawania twarzy. Nie jest to bardzo bezpieczny sposób, ale przynajmniej działa bardzo sprawnie. Podczas testów moja twarz była zawsze prawidłowo rozpoznawana, a odblokowanie ekranu następowało bez zbędnej zwłoki.
Wyświetlacz i jakość obrazu
Za wyświetlanie obrazu w testowanym tablecie odpowiada 11-calowy panel LCD o rozdzielczości 2880 x 1800 pikseli. Daje to zagęszczenie punktów na poziomie 309 ppi, co jest niezłym wynikiem, jak na ten rodzaj sprzętu, zapewniając przy tym ostry obraz oraz brak widocznych poszarpanych krawędzi.
Wyświetlacz oferuje bardzo dobrą jakość obrazu pod względem kolorów, na co wskazują zaprezentowane w tabeli poniżej wyniki pomiarów kolorymetrycznych. Szczególnie warto zwrócić uwagę na bardzo niską średnią wartość wskaźnika ΔE. Kolory wyglądają tak samo dobrze pod każdym kątem.
Schemat kolorów | Temperatura bieli | Pokrycie Gamy | Objętość Gamy | Średnie ∆E (MAX) |
Oryginalny kolor Pro | 7555 K | 94,2% sRGB 65,8% AdobeRGB 67,7% DCI P3 |
96,0% sRGB 66,2% AdobeRGB 68,0% DCI P3 |
0,18 (2,88) |
Żywe | 7311 K | 99,5% sRGB 81,8% AdobeRGB 95,4% DCI P3 |
137,0% sRGB 94,4% AdobeRGB 97,0% DCI P3 |
0,19 (3,41) |
Nasycone | 7357 K |
100% sRGB
|
141,9% sRGB |
0,22 (2,66) |
P3 | 7354 K | 99,5% sRGB 81,9% AdobeRGB 95,6% DCI P3 |
136,9% sRGB 94,3% AdobeRGB 97,0% DCI P3 |
0,20 (2,75) |
sRGB | 7350 K | 91,2% sRGB 64,5% AdobeRGB 66,7% DCI P3 |
94,5% sRGB 65,1% AdobeRGB 66,9% DCI P3 |
0,19 (2,94) |
Maksymalna zmierzona jasność ekranu w trybie automatycznym wyniosła 546 nitów, co zgadza się z danymi podawanymi przez producenta. Nie jest to bardzo dużo. Szczególnie widać to w słoneczny dzień na zewnątrz. Wtedy korzystanie z ekranu tabletu nie jest zbyt komfortowe.
W ustawieniach ekranu możemy zmienić między innymi schemat kolorów (patrz tabela wyżej) oraz balans bieli, a także częstotliwość odświeżania obrazu (60 Hz, 90 Hz, 144 Hz lub dostosowanie dynamiczne do potrzeb). Jest też filtr światła niebieskiego (tryb czytania) oraz tryb ciemny.
Głośniki i jakość dźwięku
Xiaomi Pad 6 został wyposażony w cztery głośniki z wylotami rozłożonymi po dwa na każdym krótszym boku urządzenia. Grają one bardzo dobrze, świetnie sobie radząc zarówno z tonami niskimi, jak i średnimi i wysokimi. Dźwięki, które się wydobywają z głośników, nie są męczące dla uszu, a przynajmniej niczego takiego nie stwierdziłem podczas testów.
Maksymalna głośność zmierzona w odległości około 60 cm od głośników wyniosła 84,8 dB. To wystarczy do komfortowego korzystania z multimediów na testowanym urządzeniu.
Do pełni szczęście brakuje tylko głębszych basów. Te możemy uzyskać sięgając po w miarę dobre słuchawki lub zewnętrzny głośnik. Możemy je połączyć z tabletem przewodowo (USB-C) lub bezprzewodowo (Bluetooth).
Dźwięk wydobywający się z głośników możemy dostosować do własnych upodobań. Potrzebne do tego opcje znajdziemy w menu Efekty dźwiękowe w ustawieniach systemowych. Są tu nastawy Dolby Atmos, korektor graficzny oraz kilka innych dodatków.
Interfejs systemowy i aplikacje
Xiaomi Pad 6 pracuje pod kontrolą systemu Android 13 z interfejsem MIUI 14. Ekran główny domyśle składa się z pulpitów, na których znajdziemy skróty do wszystkich aplikacji. Można również włączyć wersję z szufladą aplikacji. Na lewo od pulpitów znajdziemy panel Google z najważniejszymi informacjami z kraju i ze świata.
Oprogramowanie tabletu zawiera typowe opcje personalizacji interfejsu. Możemy tu między innymi zmienić tapetę, kolor tła kompatybilnych ikon czy wielkość czcionek. Nawigować po systemie możemy za pomocą trzech przycisków ekranowych lub gestów. Osobiście preferuję to drugie rozwiązanie.
Ponieważ testowane urządzenie to tablet, w ustawieniach można znaleźć opcje dotyczące tego typu sprzętów. Funkcje dla tabletów to Pływające okna, Połączone urządzenia (służy do łączenia Xiaomi Pad 6 z telefonem) oraz Narzędzia konferencyjne. Funkcja Równoległe okna powoduje, że dwie aplikacje uruchomione w poziomym ustawieniu tabletu są wyświetlane obok siebie. Funkcja ta musi być jednak obsługiwana przez aplikacje.
Tablet Xiaomi możemy obsługiwać za pomocą sprzedawanych osobno klawiatury i pióra. Akcesoria te otrzymałem w zestawie testowym i nie mam do nich żadnych zastrzeżeń. Klawiatura jest wygodna, choć – z uwagi na mniejsze wymiary niż to, z czego korzystam na co dzień – wymaga przyzwyczajenia. Piórem z kolei możemy na przykład tworzyć odręczne notatki na urządzeniu czy szkicować.
Jeśli chodzi o aplikacje, to tych na początek nie ma zbyt wiele. Są tu głownie programy firmy Google oraz kilka dodatków producenta (i nie tylko). Jeśli potrzebujemy czegoś więcej, bez trudu znajdziemy to w sklepie Google Play.
Łączność
Tablet firmy Xiaomi łączy się ze światem za pomocą Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.2. To pierwsze pozwala korzystać z zasobów Internetu, z czym nie miałem żadnych problemów w swojej domowej sieci. Z kolei za pomocą Bluetooth sprawnie mogłem połączyć tablet z bezprzewodowymi słuchawkami lub, w celu przesłania plików, z laptopem czy smartfonem.
To, czego tu zdecydowanie brakuje, to obsługa sieci komórkowych. Jej brak ogranicza nieco mobilność urządzenia. Nie w każdym miejscu można skorzystać z Wi-Fi, a uruchamianie w tym celu hotspotu w smartfonie nie zawsze jest wygodne. Nie ma tu również odbiornika GPS, więc lokalizowanie urządzenia następuje na podstawie łączności Wi-Fi.
Aparaty fotograficzne
Tablet firmy Xiaomi ma pojedyncze aparaty z tyłu i z przodu, odpowiednio o rozdzielczości 13 Mpix oraz 8 Mpix. Ten pierwszy ma do towarzystwa dwudiodową lampę błyskową. Ten drugi z kolei obsługuje funkcję FocusFrame, która stosuje inteligentne kadrowanie do tego, byśmy byli zawsze w środku kadru podczas połączeń wideo. Z kolei gdy ktoś inny pojawi się w kadrze, kąt widzenia przedniego aparatu zostanie rozszerzony, by go zmieścić.
Do obsługi tego wszystkiego służy prosta w obsłudze aplikacja z kilkoma trybami pracy, w której dostęp do najważniejszych opcji mamy wprost z ekranu głównego. Wśród trybów znajdziemy między innymi Dokumenty, do digitalizacji dokumentów, czy Tryb reżyserski, dający większą kontrolę nad nagrywanym materiałem wideo.
Jakość zdjęć i filmów
Zdjęcia zrobione tylnym aparatem urządzenia Xiaomi Pad 6 są całkiem niezłe jakościowo, szczególnie przy świetle dziennym. Są one szczegółowe i ładne kolorystycznie. Cechuje je również szeroki zakres dynamiki i niski poziom szumów. Ilość tych ostatnich wzrasta wraz ze zmniejszeniem ilości światła, z czym nieźle sobie radzi tryb nocny.
Dobrze sobie radzi również przedni aparat fotograficzny, co ma szczególne znaczenie podczas wykorzystywania testowanego tabletu na przykład do wideokonferencji. Zdjęcia selfie są szczegółowe i mają dobre kolory. Przykłady poniżej.
Tylny aparat potrafi nagrywać wideo w maksymalnej jakości 4K z szybkością 30 klatek na sekundę. 60 klatek na sekundę możemy uzyskać podczas nagrywania materiałów w jakości 1080p. Jakość filmów jest podobna do zdjęć.
Wydajność
Za płynne działanie interfejsu systemowego oraz zainstalowanych na pokładzie Pada 6 aplikacji i gier odpowiada układ Qualcomm Snapdragon 870. Zapewnia on wystarczającą wydajność do tego, by wszystko działało tu prawidłowo i nic się nie zacinało. Wsparciem służy 6 GB szybkiego RAM-u, który możemy rozszerzyć o dodatkowe 2, 3 lub 5 GB pamięci wirtualnej.
Wydajność ogólna | AnTuTu V9 | Geekbench 5 | AI Benchmark | |
Jeden rdzeń | Wszystkie rdzenie | |||
Motorola Edge 40 | 694072 | 759 | 3305 | 202,4 |
OnePlus Nord 2 5G | 681180 | 843 | 3361 | 125,1 |
Oppo Find N2 Flip | 736824 | 881 | 3140 | 203,8 |
Realme GT Neo 3T | 720134 | 1003 | 2675 | 180,1 |
Xiaomi Pad 6 | 708672 | 999 | 3185 | 171,3 |
Xiaomi Poco F4 5G | 688926 | 989 | 3292 | 154,7 |
Wydajność w grach | 3D Mark | GFXBench offscreen | Maksymalna temperatura obudowy [°C] | ||
Wild Life Extreme | Wild Life Extreme Stress Test | Aztec Ruins Vulkan High Tier (1440p Offscreen) | Car Chase (1080p Offscreen) | ||
Motorola Edge 40 | 1267 | 99,10% | 1277 | 2958 | 47,5 |
OnePlus Nord 2 5G | - | - | 1313 | 2951 | 46,5 |
Oppo Find N2 Flip | 2619 | 48,50% | 1038 | 4347 | 45,2 |
Realme GT Neo 3T | 1245 | 99,50% | 1558 | 3535 | 45,9 |
Xiaomi Pad 6 | 1117 | 99,10% | 1566 | 3477 | 45,9 |
Xiaomi Poco F4 5G | 1245 | 90,40% | 1558 | 3462 | 43 |
Podczas testów obciążeniowych obudowa tabletu rozgrzała się maksymalnie do 45,9°C. Taka temperatura dotyczyła jednak bardzo małego obszaru z przodu, blisko jednej z krawędzi. Większa część obudowy była zawsze wyraźnie chłodniejsza. Podzespoły nie tracą na wydajności pod wysokim obciążeniem – throttlingu nie stwierdziłem.
Do przechowywania danych tablet ma 128 GB pamięci masowej, z czego użytkownik ma do swojej dyspozycji prawie 107 GB miejsca. I to musi wystarczyć, ponieważ Xiaomi Pad 6 nie ma slotu na kartę pamięci. Możemy co najwyżej skorzystać z zewnętrznej pamięci, połączonej z urządzeniem za pomocą portu USB-C. To jednak nie w każdych warunkach się sprawdzi. Można oczywiście także skorzystać z dysku w chmurze. Da się też kupić ten tablet w wersji z 256 GB pamięci masowej.
Zasilanie
Xiaomi Pad 6 jest zasilany akumulatorem o pojemności 8840 mAh. Przy jasności ekranu ustawionej na 300 nitów powinno to wystarczyć na około 5 godzin grania lub od prawie 7 (przy częstotliwości odświeżania obrazu na poziomie 144 Hz) do prawie 9 godzin (przy 60 Hz) oglądania wideo czy korzystania z Facebooka i Messengera. Tak wynika z testów przeprowadzonych za pomocą naszego telepolisowego narzędzia do sprawdzania wydajności baterii.
TELEPOLIS MARK (minuty) | Godziny pracy | Bateria (mAh) | Ustawienia ekranu | ||||
SoT | Heavyuser | Przekątna | Rozdzielczość | Odświeżanie | |||
Motorola Edge 40 | 438 | 209 | 32 | 4400 | 6,55" | 1080 x 2400 | 144 Hz |
588 | 224 | 41 | 60 Hz | ||||
OnePlus Nord 2 5G | 347 | 223 | - | 4500 | 6,43" | 1080 x 2400 | 90 Hz |
558 | 240 | - | 60 Hz | ||||
Realme GT Neo 3T | 710 | 280 | 50 | 5000 | 6,62" | 1080 x 2400 | 120 Hz |
763 | 302 | 53 | 60 Hz | ||||
Xiaomi Pad 6 | 285 | 401 | 34 | 8840 | 11" | 2880 x 1800 | 144 Hz |
301 | 530 | 42 | 60 Hz | ||||
Xiaomi Poco F4 5G | 512 | 234 | 37 | 4500 | 6,67" | 1080 x 2400 | 120 Hz |
576 | 275 | 43 | 60 Hz |
Czas pracy testowanego tabletu na zasilaniu bateryjnym zależy oczywiście nie tylko od częstotliwości odświeżania obrazu, ale również bardzo mocno od jasności ekranu oraz tego, do czego wykorzystujemy ten sprzęt. Przy średnio intensywnym korzystaniu energii w akumulatorze powinno wystarczyć na dzień lub nawet dwa, szczególnie jeśli będziemy unikać maksymalnej jasności ekranu, czyli korzystania z Xiaomi Pad 6 w pełnym słońcu. Czas można wydłużyć również za pomocą wbudowanych funkcji oszczędzających energię.
Przydatną funkcją, którą znajdziemy w ustawieniach baterii, jest możliwość zaplanowania godzin włączenia i wyłączenia tabletu.
W zestawie z tabletem otrzymałem ładowarkę sieciową o mocy 33 W. Pozwala ona naładować pusty akumulator do 100% w około 90 minut. Po pierwszych 30 minutach bateria jest naładowana do około 40%.
Podsumowanie
Xiaomi Pad 6 Pro to eleganckie urządzenie, które – po dołączeniu do niego etui z klawiaturą oraz myszki – może z powodzeniem zastąpić laptop, z którym wygrywa mobilnością. Brakuje tu jednak łączności komórkowej, która mogłaby się przydać w miejscach, gdzie ciężko jest skorzystać z Wi-Fi.
Skoro już o brakach mowa, to przydałby się czytnik linii papilarnych, który jest lepszym zabezpieczeniem niż funkcja rozpoznawania twarzy za pomocą pojedynczego obiektywu fotograficznego. Listę wszystkich najważniejszych wad znajdziesz poniżej.
Wróćmy do zalet, bo tych jest więcej i są bardziej spektakularne. To przede wszystkim wyświetlacz zapewniający doskonałą jakość obrazu, choć mógłby być trochę jaśniejszy, by się z niego lepiej korzystało na zewnątrz w słoneczny dzień. Xiaomi Pad 6 to także cztery mocne głośniki, którym do kompletu brakuje tylko subwoofera. Nie można mieć zarzutów również do wydajności i kultury pracy testowanego tabletu, a wbudowane aparaty fotograficzne, choć mało imponujące na papierze, całkiem nieźle sobie radzą z robieniem zdjęć czy rejestrowaniem filmów.
Xiaomi Pad 6 6/128 GB zadebiutował w Polsce z ceną 1799 zł. Biorąc pod uwagę możliwości tabletu i jego wygląd, nie jest to wygórowana cena. Dobrze by jednak było, gdyby producent uzupełnił kilka braków. Jeśli chodzi o akcesoria dołączone do zestawu testowego, za etui z klawiaturą Xiaomi Pad 6 Keyboard trzeba zapłacić 499 zł, za etui Xiaomi Pad 6 Cover – 119 zł, natomiast pióro Xiaomi Smart Pen (2. Generacji) zostało wycenione na 499 zł.
Ocena końcowa: 8/10
Wady:
- Obudowa trudna do utrzymania w czystości,
- Brak czytnika linii papilarnych,
- Ekran mógłby być trochę jaśniejszy,
- Brak łączności komórkowej, NFC i modułu GPS,
- Brak czytnika kart pamięci.
Zalety:
- Świetny wygląd, wysoka jakość użytych materiałów i wykonania,
- Doskonała jakość obrazu, odświeżanie do 144 Hz,
- Wysoka jakość dźwięku z czterech głośników,
- Funkcjonalny interfejs,
- Użyteczne akcesoria (do kupienia osobno),
- Niezła jakość zdjęć i filmów,
- Wysoka wydajność i kultura pracy,
- Przyzwoity czas pracy na baterii.