DAJ CYNK

Viomi V2 Pro Cleaning Robot V-RVCLM21B - wół roboczy firmy Xiaomi, który pokonuje droższą konkurencję

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Przygotowanie robota do pracy i pierwsze wrażenia

Viomi Cleaning Robot V-RVCLM21B aplikacja dodawanie

Aby rozpocząć używanie automatycznego odkurzacza należącej do Xiaomi marki Viomi, należy podłączyć stację ładującą do prądu, a do niej robota. Kolejnym krokiem powinna być instalacja aplikacji Xiaomi Home i dodanie do niej naszego urządzenia. Cały proces przebiega bardzo sprawnie, a o kolejnych krokach, które musimy wykonać, jesteśmy informowani przez aplikację.

Xiaomi Home - dodawanie Viaomi Cleaning Robot

Gdy już sobie poradzimy z „formalnościami”, można robota puścić na pierwszy przebieg. Jest on dosyć istotny, ponieważ w jego trakcie Viomi utworzy mapę naszego mieszkania (lub dowolnego innego lokalu, w którym skorzystamy z robota). Na niej następnie będziemy mogli nanieść wirtualne ściany, oznaczyć strefy, do których odkurzacz nie powinien wjeżdżać czy też nazywać poszczególne pomieszczenia. Dobrze więc za pierwszym razem usunąć jak największych potencjalnych przeszkód z podłogi. Więcej na ten temat na następnej stronie.

Sprzątanie może być zainicjowane na kilka różnych sposobów. Najprościej po prostu wcisnąć przycisk na robocie. Viomi wykryje, jaki zbiornik ma zamontowany i albo rozpocznie zwykłe odkurzanie, albo razem z wycieraniem na mokro. To samo możemy zrobić z poziomu aplikacji na smartfonie, jednak w tym przypadku musimy wskazać też odpowiedni tryb pracy – odkurzanie (jeśli zamontowany jest tylko zbiornik na kurz) lub mopowanie (jeśli zamontowany jest zbiornik na wodę oraz mop).

Viomi Cleaning Robot V-RVCLM21B spód z mopem

Robot marki Viomi sprząta w bardzo uporządkowany sposób. Zaczyna od objeżdżania mieszkania lub jego części dookoła, a następnie „wypełnia” wnętrze, jeżdżąc tam i z powrotem po trasach równoległych do siebie (przykłady na poniższych zrzutach ekranu). Gdy skończy sprzątać dany fragment (może to być jedno lub kilka pomieszczeń, ale też część pomieszczenia), całą procedurę zaczyna na kolejnym kawałku. Dla porównania, działaniem Roomby pozornie rządzi totalny chaos. Produkt firmy iRobot jeździ po całym mieszkaniu, zaglądając do jednego pomieszczenia nawet kilka razy. O ile Viomi jeździ na ogół równolegle lub prostopadle do ścian, Roomba jest „wierną fanką” Pollocka.

Xiaomi Home - Viomi Cleaning Robot - tworzenie mapy podczas sprzątania

Pełne odkurzanie mojego mieszkania, o powierzchni prawie 70 m2, trwa niecałą godzinę. Wycieranie podłóg na mokro trwa dłużej – do 1,5 godziny. Za każdym razem energii z naładowanego do pełni akumulatora wystarczyło na pełne sprzątanie. Robot jest przy tym stosunkowo cichy, przynajmniej w porównaniu z Roombą. Przez jakiś czas używałem w domu urządzenia Ecovacs Deebot Ozmo 950, który był z całej trójki najcichszy. Viomi radzi sobie, przynajmniej teoretycznie, z pokonywaniem przeszkód o maksymalnej wysokości 2 cm. Po używaniu tego urządzenia przez około miesiąc, mogę potwierdzić tę obietnicę producenta.

Bardzo dobrze działa laserowy radar testowanego odkurzacza. Viomi V2 Pro Cleaning Robot bardzo szybko orientuje się, jak wygląda jego otoczenia. Poza tym duża część ścian i innych przeszkód jest omijana bez uderzania w nie. Produkt firmy Xiaomi jest zupełnym przeciwieństwem Roomby i7. Ta widzi przeszkodę na ogół dopiero wtedy, gdy w nią uderzy. Wystarczy popatrzeć na poniższe zdjęcie, pokazujące jak wygląda przód iRobota (po prawej) po zaledwie kilku przebiegach (z powodu awarii urządzenia zostało mi ono niedawno wymienione na nowe), w porównaniu z Viomi po 18 pełnych sprzątaniach.

Viomi Cleaning Robot V-RVCLM21B vs Roomba i7 - bok

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak