DAJ CYNK

Viomi V2 Pro Cleaning Robot V-RVCLM21B - wół roboczy firmy Xiaomi, który pokonuje droższą konkurencję

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Funkcje zaawansowane i na co trzeba uważać

Viomi Cleaning Robot V-RVCLM21B - otwarta klapa

Jak już wcześniej wspomniałem, Viomi podczas pierwszego przebiegu tworzy mapę sprzątanego mieszkania. W aplikacji możemy na bieżąco obserwować jej uzupełnianie (aplikacja iRobot pokazuje mapę dopiero po skończeniu sprzątania). Gdy ją ukończy, możemy nazywać poszczególne pomieszczenia, dzielić je lub łączyć, a także dodawać wirtualne ściany i obszary, do których robot nie powinien wjeżdżać. Z poziomu aplikacji Xiaomi Home możemy odkurzacz wysłać do posprzątania całego mieszkania, jak również wybranych pomieszczeń lub zaznaczonego, prostokątnego obszaru.

Xiaomi Home - Viomi Cleaning Robot - sprzątanie selektywne

Robot sprzątający Viomi V-RVCLM21B używa tylko jednej mapy z możliwością, oczywiście, jej aktualizacji. Gdy robot uzna, że trafił na inny układ pomieszczeń – dzieje się tak na przykład, jak zamkniemy lub otworzymy dostęp do jakiegoś pomieszczenia – zaproponuje zapisanie nowej mapy, która zastąpi tę starą. Nie ma tu opcji stworzenia oddzielnych map na przykład dla dodatkowych pięter, jak w niektórych innych urządzeniach. Taką możliwość daje na przykład Roomba i7, której używam na co dzień.

Viomi Cleaning Robot V-RVCLM21B - szczotka

Aplikacja Xiaomi Home pozwala stworzyć harmonogram pracy robota sprzątającego Viomi. W tym celu musimy określić godzinę oraz wybrać dni (jeśli sprzątanie nie ma być jednorazowe) uruchomienia sprzątania. Trzeba też wskazać, czy ma to być sprzątanie na sucho, czy na mokro. Mechanizm tworzenia harmonogramu nie pozwala wybrać obszaru do sprzątania (na przykład określonego pomieszczenia) – będzie sprzątane wszystko, z wyjątkiem części podłóg odgrodzonych fizycznie lub wirtualnie.

Xiaomi Home - Viomi Cleaning Robot - tworzenie harmonogramu

Na te rzeczy powinniśmy uważać:

  • Robot Viomi „nie lubi” luster. Gdy urządzenie trafi na tego typu powierzchnię, potrafi uznać, że odbicie w nim to w rzeczywistości kolejne pomieszczenie znajdujące się za nim. To może sprawić, że utworzona mapa wygląda dziwnie.
  • Sterując odkurzaczem Viomi za pomocą aplikacji musimy pamiętać, by dostosować program pracy do podłączonych akcesoriów. Produkt Xiaomi nie zacznie zwykłego odkurzania, jeśli nie będzie miał zamontowanego odpowiedniego zbiornika na kurz i/lub będzie do niego przyczepiony mop. Podobnie nie rozpocznie się praca w trybie mopowania, gdy nie będzie do urządzenia zamontowany zbiornik na wodę (choćby pusty) i mop.
  • Podczas napełniania zbiornika wodą, trochę jej się wylewa dolnymi otworami, używanymi przy sprzątaniu na mokro. Problem mija po zamknięciu zbiornika i odkurzacz z pełnym zbiornikiem może stać dłuższy czas, bez robienia kałuży pod sobą.
  • Alexa i Asystent Google nie mają dostępu do robota Viomi.

Viomi Cleaning Robot V-RVCLM21B - pojemnik z filtrem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak