DAJ CYNK

Cinkciarz ostrzega przed fałszywymi pośrednikami na rynku kryptowalut

Mieszko Zagańczyk

Bezpieczeństwo

Cinkciarz ostrzega przed fałszywymi pośrednikami na rynku kryptowalut

Cinkciarz.pl ostrzega przed oszustami, przedstawiającymi się jako brokerzy lub pośrednicy kuszący inwestycjami w kryptowaluty. Oszuści szukają swoich ofiar na komunikatorach, forach, grupach dyskusyjnych w social mediach i innych miejscach w internecie oraz telefonicznie.

Fałszywi pośrednicy proponują wsparcie w inwestowaniu w kryptowaluty, oferując łatwy i szybki zysk – alarmuje Cinkciarz.pl. To zazwyczaj osoby, które na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie profesjonalistów i wzbudzają zaufanie. Zachęcają do inwestycji przede wszystkim za pomocą komunikatorów, forów i grup dyskusyjnych w social mediach oraz telefonicznie.

Często proszą o udostępnienie poufnych danych, takich jak login i hasło do serwisu transakcyjnego, dane karty płatniczej czy informacje o kodach autoryzacyjnych. Mogą też prosić o zainstalowanie dodatkowego oprogramowania, takiego jak AnyDesk czy TeamViewer, czyli aplikacji, które umożliwiają zdalne połączenie z urządzeniem. Wtedy możliwe jest przejęcie kontroli nad urządzeniem użytkowników i przekazania dostępu do wrażliwych danych.

Oszuści mogą również zachęcać do rejestracji na giełdzie kryptowalutowej i przelania tam pieniędzy. Oferują pośrednictwo lub pomoc w realizacji transferu. Istnieje ryzyko, że nawet jeśli giełda jest legalna, to pieniądze użytkowników mogą zostać przesłane na wirtualny portfel, do którego nie będą mieli dostępu. 

Zobacz: Cinkciarz.pl wkracza do Europy. Karty wielowalutowe dostępne dla mieszkańców UE

Częstą techniką stosowaną przez fałszywych pośredników jest wskazywanie na konieczność inwestowania coraz większych kwot. Zgodnie z taką narracją tylko wpłaty kolejnych środków umożliwią uzyskanie zwrotu/wypłaty z inwestycji.

Cinkciarz.pl rekomenduje zachowanie środków ostrożności:

  • Jeśli pośrednik twierdzi, że reprezentuje określony podmiot, warto sprawdzić to w kilku źródłach, poszukać opinii i zweryfikować go na liście ostrzeżeń publicznych KNF: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne
  • Należy sceptycznie podchodzić do obietnic szybkiego zysku. Nie ujawniaj poufnych danych i nie ufaj osobom, które chcą realizować transakcje w Twoim imieniu,
  • Klienci portalu Cinkciarz.pl w razie podejrzenia, że mogą być ofiarą oszustwa, niezwłocznie powinni skontaktować się z obsługą: https://cinkciarz.pl/kontakt.

Zobacz:  Kryptowaluty na celowniku Unii Europejskiej. Koniec z anonimowością
Zobacz: Revolut oferuje już ponad 50 kryptowalut

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Alesia Kozik z Pexels

Źródło tekstu: Cinkciarz.pl