Rząd szykuje Polakom rewolucję w kredytach. Oto, co trzeba wiedzieć

W końcu wybrano następcę WIBOR-u, który odchodzi do przeszłości. Nowym wskaźnikiem będzie POLSTR. To on ma być wykorzystywany do obliczania między innymi rat kredytów.

Damian Jaroszewski (NeR1o)
4
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Rząd szykuje Polakom rewolucję w kredytach. Oto, co trzeba wiedzieć

W czwartek Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych wybrała w końcu nowy indeks, który zastąpi WIBOR i WIRON. Początkowo miał on roboczą nazwę WIRF-, ale teraz już wiemy, że oficjalnie zostanie nazwany POLSTR (Polish Short Term Rate) - donosi Rzeczpospolita. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Dalsza część tekstu pod wideo

Nowy wskaźnik POLSTR

POLSTR będzie nowy wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej. Oznacza to, że będzie stosowany w umowach finansowych, w tym kredytach hipotecznych ze zmienną stopą procentową, ale też instrumentach finansowych, np. obligacjach Skarbu Państwa.

Nowy wskaźnik liczony jest jako średnia stopa procentowa transakcji depozytowych typu overnight podmiotów finansowych.

Niestety, obecnie nie znamy stawek POLSTR, bo te nie są publikowane przez GPW Benchmark. Wkrótce ma się to zmienić. Trwa już przygotowywanie dokumentacji. Co więcej, udostępnione mają być też projekcje historyczne, aby było wiadomo, jak wskaźnik zmieniałby się w przeszłości, gdyby obowiązywał.

POLSTR ma być najbardziej zbliżony do stopy referencyjnej NBP. Ma cechować się relatywnie najmniejszą zmiennością wobec wszystkich wskaźników alternatywnych dla WIBOR. Z szacunków wynika, że aktualnie wyniósłby on około 5,02 proc., gdzie WIBOR 3M wynosi 5,86 proc. To oznaczałoby niższe raty kredytów hipotecznych.

Co ważne, w pierwszej kolejności POLSTR ma być stosowany przy nowych umowach kredytów hipotecznych. Osoby, które już mają takie zobowiązania, prawdopodobnie poczekają na zmianę do 2028 roku.

Początkowo WIBOR miał zostać zastąpiony przez WIRON, ale też okazał się zbyt zmienny. Ostatecznie zostanie on zastąpiony przez POLSTR.