Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)


Xiaomi 13 to jeden z najbardziej oczekiwanych smartfonów tego roku. Kompaktowy, dobrze leżący w dłoni flagowiec o efektownym wyglądzie, z pięknym ekranem, super wydajną konfiguracją wewnętrzną i z obiecującym aparatem. Zapowiada się rewelacyjnie, więc sprawdziliśmy, jak mała „trzynasta” radzi sobie na co dzień.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
18
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

Xiaomi 13 właśnie zadebiutował globalnie na targach MWC 2023 i od razu zmierza do Polski. Już ruszyła przedsprzedaż tego modelu, podczas której Xiaomi 13 będzie dostępny w zestawie ze słuchawkami Xiaomi Buds 4 Pro. Model w konfiguracji pamięci 8 GB RAM i 256 GB UFS został wyceniony na 4799 zł. Do nas na testy trafił nieco bardziej wydajny wariant z 12 GB RAM.

Dalsza część tekstu pod wideo
Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

Xiaomi 13 – najważniejsze dane techniczne

  • Wymiary: 152,8 x 71,5 x 7,98 mm, masa 189 g,
  • Obudowa ze szkła z aluminiowymi ramkami na bokach, powłoka ekranu Corning Gorilla Glass 5, tył szkło 2.5D, ekranowy czytnik  linii papilarnych,
  • Stopień ochrony: IP68,
  • Kolory: czarny Black, zielony Floral Green,
  • Ekran: matryca E6 OLED, przekątna 6,36 cala, rozdzielczość Full HD+ (1080  x 2400), zagęszczenie pikseli 413 ppi, proporcje 20:9, odświeżanie 120 Hz AdaptiveSync, próbkowanie dotyku do 240 Hz, jasność standardowa do 1200 nitów, maksymalna 1900 nitów, TrueColor, ponad miliard kolorów, Dolby Vision, HDR10+, HDR10, HLG,
  • Układ: Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm), model Snapdragon X70 5G,
  • Pamięć: RAM LPDDR5X + UFS 4.0 w konfiguracjach 8 GB + 256 GB, 12 GB + 256 GB,
  • Łączność: 5G NSA + SA, Dual SIM, eSIM, Wi-Fi 6E, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3, NFC, emiter podczerwieni, USB 2.0 typu C,
  • Lokalizacja GNSS: GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BeidDOu (B1I+B1c+B2a), Galileo (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5),
  • Aparaty: Leica Vario-Summicron 1:1.8-2.2/15-75 ASPH, główny aparat 50 Mpix (IMX800, 1/1,49"), 23 mm, przysłona f/1,8, PDAF, HyperOIS, drugi aparat 10 Mpix z teleobiektywem, 75 mm, przysłona f/2.0, PDAF, OIS, zoom optyczny 3.2x, trzeci aparat szerokokątny 12 Mpix,15 mm, f/2.2, kąt widzenia 120˚, przedni aparat 32 Mpix (f/2,0),
  • Style fotografowania: Leica Authentic Look i Leica Vibrant Look,
  • Nagrywanie wideo: do 8K, tryb Dolby Vision (do 4K 60 kl./s),
  • Dwa głośniki z Dolby Atmos,
  • Akumulator: 4500 mAh, przewodowe ładowanie 67 W, bezprzewodowe 50 W, ładowanie zwrotne 10 W,
  • System: MIUI 14 (Android 13),
  • Zestaw: telefon Xiaomi 13, ładowarka 67 W, kabel USB-C, silikonowe, przezroczyste etui, kluczyk SIM, dokumentacja.
Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)
Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)


Wygląd i wykonanie

W Xiaomi 13 producent trzyma się pomysłu na telefon, zapoczątkowanego w poprzedniej generacji, Xiaomi 12. Ponownie otrzymujemy relatywnie niewielkie urządzenie, które dobrze leży w dłoni i nie wymaga ekwilibrystyki podczas obsługi ekranu. Wyświetlacz co prawda się zwiększył z przekątnej 6,28 do 6,36 cala, ale obudowa ma niemal identyczne wymiary, o różnicach w zasadzie pomijalnych (rzędu 0,1-1,6 mm). O parę gramów zwiększyła się też waga telefonu. Wciąż jednak jest to sprzęt kompaktowy. Z tegorocznych konkurentów mniejszy jest tylko Samsung Galaxy S23.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

Sam przywykłem już do dużych telefonów nawet 6,8 cala i takich używam na co dzień. Jednak pierwszy kontakt z Xiaomi 13 wywołał zachwyt – smartfon wygląda doskonale, świetna jest metalowa, równo ścięta ramka, płaski ekran i lekko zaokrąglony tył, który gwarantuje, że urządzenie wygodnie się trzyma. Mniej entuzjazmu początkowo wzbudził u mnie kolor obudowy – zielony Flora Green. Wydawał mi się trochę zbyt blady i wyprany. Po kilku dniach jednak doceniłem jego delikatną, nienarzucającą się kolorystykę i wydal mi się całkiem sympatyczny. W Polsce do wyboru jest jeszcze wariant czarny, a na innych rynkach także jasnoniebieski i biały. Dla entuzjastów żywych kolorów producent przygotował limitowaną edycje, gdzie już się pojawia czerwień, mocna zieleń czy żółty, choć takie kolorki trudne będą do kupienia.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

Jasnozielony kolor obudowy może być lepszym wyborem, bo zarówno przód, jak i tył telefonu pokryty jest szkłem Gorilla Glass 5. Zapewnia to dużą wytrzymałość na zarysowania i upadki, ale niestety też z tyłu szybko pojawiają się smugi i odciski, co jednak w jasnej wersji obudowy nie rzuca się w oczy. 

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)


Rozkład elementów na obudowie to sprawdzony standard, zapewniający wygodną obsługę. Pod kciuk idealnie trafia przycisk zasilania, nieco wyżej jest regulacja głośności, na górze są cztery otwory – dwa mikrofony, emiter podczerwieni i dodatkowy wylot głośnika. W poprzedniej generacji ta część wyglądała nieco bardziej stylowo – był tam tradycyjny grill głośnikowy, identyczny jak ten na dole, a do tego logotyp harman/kardon. Tym razem współpraca producentów nie została przedłużona. Wciąż jednak można oczekiwać dobrego dźwięku Dolby Atmos. Szkoda tylko, że ta góra wygląda jak, kolokwialnie mówiąc, niedorobiona.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

Z lewej strony nie ma nic (poza paskiem antenowym, taki sam jest z prawej), natomiast na dole otrzymujemy standardowy zestaw: szufladkę nanoSIM, mikrofon, port USB-C (niestety w standardzie USB 2.0) i głośnik. Nie ma rozszerzenia microSD ani wyjścia audio 3,5 mm.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

Lekko wystający, „kuchenkowy” moduł aparatu jest zaokrąglony na brzegach, nie ma więc nieprzyjemnego wrażenia ostrych krawędzi. Obudowa zapewnia odporność na pył i wodę zgodnie z normą IP68, więc nie ma obaw, że Xiaomi 13 uszkodzi się podczas deszczu czy nawet na plaży.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)


Ekran

Ekran w Xiaomi 13 jest płaski, co wygląda może mniej efektownie niż zaokrąglony, ale jest wygodne i praktyczne. Przekątna 6,36 cala w połączeniu z rozdzielczością Full HD+ (1080 x 2400, proporcje 20:9), daje niezłą gęstość 414 ppi

Xiaomi 13 wyposażony jest w ekran, który łączy niemal wszystko to, co można dać najnowszego i najlepszego w smartfonie. Jest to 10-bitowa matryca E6 OLED z technologią LTPO 4.0, z odświeżaniem 120 Hz i jasnością sięgającą według producenta 1900 nitów. Wyświetlacz zapewnia wsparcie dla HDR10+, Dolby Vision i HLG. W ekran wkomponowany jest czytnik linii papilarnych. 

Ekran Xiaomi 13 subiektywnie robi bardzo dobre wrażenie. Biel jest ładna, czysta, nie ma naleciałości innych barw. Kolory można jak zawsze w MIUI dostosować na kilka sposobów, wybierając różne tryby lub kalibrując za pomocą dostępnych w ustawieniach korektorów.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

Sekcją ustawień wyświetlacza daje dostęp do ogromu ustawień. Do wyboru jest aż sześć schematów kolorówpodstawowe (żywe, nasycone, oryginalny kolor) oraz zaawansowane (oryginalny, P3, sRGB). Pierwsze można dostroić, korzystając z koła temperatury barowej, w ustawieniach zaawansowanych znalazły się dodatkowo suwaki RGB, nasycenia, kontrastu czy gammy. Poza tymi trybami można też wybrać kolory adaptacyjne, dostosowujące się do otoczenia. Różnice między poszczególnymi trybami na co dzień nie są szczególnie zauważalne z wyjątkiem trybów „oryginalnych”, które są zdecydowanie słabiej nasycone, zapewniają też mniejsze pokrycie przestrzeni barw sRGB i DCI-P3.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)


Pomiary kolorymetrem w poszczególnych trybach potwierdzają wysokie odwzorowanie palety sRGB (100%), jednak w żadnym z ustawień nie udało mi się uzyskać dla DCI-P3 wyższej wartości niż 98,9%. Dobrze jest za to trzymana wzorcowa temperatura bieli 6500K i niski poziom odchyleń ΔE*00, mieszczący się maksymalnie w zakresach od 0,9 do 1,15 w zależności od trybu ekranu. To dobry wynik.

Maksymalna jasność 1900 nitów to wartość szczytowa, najprawdopodobniej osiągana w trybie HDR, natomiast w normalnym zastosowaniu będzie to 1200 nitów. W podbiciu poziomu luminancji pomaga też dodatkowy tryb słoneczny. W sztucznym świetle Xiaomi 13 osiąga około 500 nitów w ustawieniu ręcznym i skacze do około 900 nitów w trybie automatycznym. Po wystawieniu na blade, zimowe słońce osiągnął blisko 1100 nitów, więc 1200 w ostrym, letnim słońcu, na które w trakcie testów nie mogłem liczyć, zapewne jest możliwe.

Nie zabrakło też ulepszeń „Silnik obrazu SI”, gdzie można skorzystać z trzech narzędzi ulepszania obrazu wideo. Jest też opcja zmniejszania migotania po ściemnieniu ekranu.

W ustawieniach częstotliwości odświeżania obrazu można wybrać tryb adaptacyjny lub ręcznie wymusić wybór 60 lub 120 Hz. Po uaktywnieniu tego drugiego wyższe odświeżanie pojawia się w interfejsie czy większości aplikacji, ale zmniejsza się do 60 Hz w razie braku aktywności, czyli na przykład dotknięcia ekranu. Pełne odświeżanie działa też w grach.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)
Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)


Wydajność i kultura pracy

Xiaomi napędzany jest przez układ Snapdragon 8 Gen 2, czyli topowy w tej chwili SoC firmy Qualcomm. Pamięci RAM, w wydajnym, najnowszym standardzie LPPDDR5x, producent daje do wyboru 8 lub 12 GB – do naszej redakcji trafił wariant mocniejszy, któremu towarzyszy 256 GB typu UFS 4.0. Niestety, na razie Xiaomi Polska nie  planuje wprowadzić wersji 12 GB.

Co warte podkreślenia, pamięć RAM to najnowsza wersja LPPDDR5x o prędkości 8530 Mbps – jest to najbardziej wydajne rozszerzenie standardu, wprowadzone kilka miesięcy temu przez Samsunga. Z tego rozwiązania korzysta też seria Galaxy S23, ale już wcześniej (podczas chińskiej premiery w grudniu 2022) trafiło do Xiaomi 13. Zapewnia to jeszcze szybsze dostęp do danych w pamięci operacyjnej. 

W takiej konfiguracji o wydajność nie trzeba się martwić, smartfon jest jak rakieta i trudno, żeby było inaczej. Możemy być pewni, że zarówno codzienne korzystanie z wielu aplikacji równocześnie, jak i odpalanie gier z najwyższą szczegółowością grafiki, zapewni maksimum komfortu i dobrej zabawy.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

Wysoką wydajność potwierdzają wyniki testów syntetycznych. W testach AnTuTu 9 smartfon trafia do ścisłej czołówki najbardziej wydajnych telefonów. Xiaomi 13 osiągnął 1 254 790 punktów w standardowym trybie wydajności („zrównoważony”) i aż 1 292 004 po zmianie wydajności na tryb maksymalny („wydajność”). To bardzo dobry wynik, zbliżający się do testowanego przeze mnie ostatnio, rekordowego Redmagic 8 Pro (1 298 210). Dla porównania Samsung Galaxy S23 Ultra z podrasowanym, szybszym w teorii wariantem Snapdragona 8 Gen 2 nakręcił 1 254 959.

Wydajność ogólna AnTuTu V9 Geekbench 5 AI Benchmark
Jeden rdzeń Wszystkie rdzenie
ASUS ROG Phone 6D Ultimate 1107724 1370 4564 937,1
Asus ROG Phone 6 Pro 1113833 1328 4126 1405
ASUS Zenfone 9 1082688 1317 4324 1375
Huawei Mate 50 Pro 1024078 1278 3924 132,3
Motorola Edge 30 Ultra 1075374 1327 4223 1355
Nubia Redmagic 7 1023508 1252 3838 253
Nubia Redmagic 8 Pro 1298210 1487 5132 1989
OnePlus 10T 1026360 1323 3994 1350
OnePlus 11 5G 1250574 1495 4930 2006
OPPO Find x5 Pro 912850 1221 3282 161
Samsung Galaxy S22 862637 706 3378 107,4
Samsung Galaxy S22 Ultra 864815 1157 3463 103,4
Samsung Galaxy S23 Ultra 1254959 1574 4894 2027
Sony Xperia 1 IV 818821 1137 3218 510,5
Vivo x80 Pro 1004087 1169 3562 1241
Xiaomi 12 943031 1241 3502 1059
Xiaomi 12 Pro 1002675 1244 3663 1031
Xiaomi 12T Pro 1102834 1337 4338 902
Xiaomi 13 1292004 1484 5056 2063
Xiaomi Poco F4 GT 916160 1251 3655 1119
Pokaż więcej


Inna kwestia to kultura pracy. Zeszłoroczny Xiaomi 12 ze Snapdragonem 8 Gen 1 po naszych testach okazał się „bardzo gorącym telefonem” i to nie w przenośni. Jak jest z Xiaomi 13? Nowszy układ Gen 2 wykonany jest w tej samej architekturze 4 nm, jednak Qualcomm przekonywał, że tym razem zadbał o skok wydajności bez przegrzewania się. Xiaomi też dołożyło coś od siebie, czyli układ chłodzenia z komorą parową 4642 mm², większą niż w poprzedniku.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)


Podczas dwugodzinnego testu z symulacją gry 3D, który pozwalał nieźle rozgrzać wcześniej testowane smartfony, Xiaomi 13 zachowywał sensowną temperaturę 38 stopni, maksymalnie do 40 stopni. Czuć oczywiście lekkie ciepło, ale do gorąca mu bardzo daleko. 

W teście obciążeniowym 3DMark Wild Life Extereme po pierwszym przebiegu smartfon rozgrzał się do około 40 stopni. Stabilność pozostała na stosunkowo dobrym poziomie 96,7%. W drugim przebiegu utrzymywała się podobna temperatura, ale wydajność spadła do 95,1%. Trzeci test – temperatura do 40 stopni, stabilność o dziwo wzrosła do 97,9%. To dobre wyniki, a spadek  mocy niewielki.

Gorzej było w teście obciążenia w aplikacji CPU Throttling – smartfon dość szybko nagrzał się do 40 stopni w górnej części ekranu, by pod koniec pierwszego przebiegu wykręcić 44 stopnie. Później wciąż utrzymywał zbliżone temperatury, maksymalnie sięgając 45,5 stopnia (spadek wydajności do 48%). Co jednak ważne – te 45 stopni zanotowałem tylko w jednym punkcie, natomiast w innych częściach obudowy temperatura pozostawała na sensownym poziomie 38 stopni. Widać też, że w całej konstrukcji elementem rozpraszającym na zewnątrz ciepło jest metalowa ramka na boku telefonu, osiągająca wyższe temperatury niż ekran i tył obudowy. Subiektywne wrażenie jest bardzo niekorzystne, bo rozgrzany metal wydaje się gorętszy niż w rzeczywistości.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

Cały czas mowa jednak o testach syntetycznych. W praktyce trudno osiągnąć takie wyniki, chociaż intensywne granie w gry w pełnej rozdzielczości może się skończyć podobnym rezultatem. Na przykład godzina grania w Genshin Impact rozgrzała telefon do 41 stopni, więc ciepło wyraźnie czuć, choć do wartości krytycznych jeszcze daleko. 

Wydajność w grach 3D Mark GFXBench offscreen Maksymalna temperatura obudowy [°C]
Wild Life Extreme Wild Life Extreme Stress Test Aztec Ruins Vulkan High Tier 1440p Car Chase 1080p
ASUS ROG Phone 6D Ultimate 2650 96,40% 3132 5233 52,1
Asus ROG Phone 6 Pro 2787 94,80% 3307 6102 50,9
ASUS Zenfone 9 2766 52,90% 2976 6172 48
Huawei Mate 50 Pro 2755 33,10% 3264 4042 47,9
Motorola Edge 30 Ultra 2767 50,50% 2891 4892 46
Nubia Redmagic 7 2606 99,10% 3073 4456 51
Nubia Redmagic 8 Pro 3690 98,00% 4293 7353 41
OnePlus 10T 2766 90,00% 3304 6022 47
OnePlus 11 5G 3707 54,90% 4435 7514 48,3
OPPO Find x5 Pro 2580 - 2952 5586 47
Samsung Galaxy S22 1740 68,50% 1994 3295 44,1
Samsung Galaxy S22 Ultra 2023 64,70% 1883 4267 45,8
Samsung Galaxy S23 Ultra 3845 67,30% 4560 7616 46,2
Sony Xperia 1 IV 2409 50,80% 1700 2963 49,6
Vivo x80 pro 2588 76.5%% 2385 5662 44,6
Xiaomi 12 2508 47,20% 2167 5568 43
Xiaomi 12 Pro 2585 49,80% 2825 5245 45,6
Xiaomi 12T Pro 2776 94,70% 3216 6064 45
Xiaomi 13 3652 95,1% 4184 7092 45,5
Xiaomi Poco F4 GT 2565 45,50% 2996 5660 46,7
Pokaż więcej
Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)


Komunikacja

Snapdragon 8 Gen 2 jest gwarantem tego, że w smartfonie znajdziemy wszystkie najnowsze standardy komunikacyjne. Xiaomi 13 oferuje oczywiście 5G i bez problemów działa w polskich sieciach 5G NSA, w pełni logując się nawet w sporej odległości od stacji bazowych (testowane na kartach SIM Play i Orange). Osiągane prędkości w 5G, jak i w LTE, są bardzo dobre – jak na możliwości przeciążonych sieci w Warszawie. 

Bez problemu w różnych lokalizacjach osiągałem ponad 100 Mb/s. Maksymalny wynik w 5G DSS w Orange to 225 Mb/s, a w Playu ponad 180 Mb/s, w obydwu przypadkach około 60 Mb/s podczas wysyłania

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)


Wielokrotnie osiągałem też niewiele słabsze wyniki, widać, że Xiaomi 13 wyciska wiele z tego, co daje architektura sieciowa w układzie Qualcomma. Jeszcze raz podkreślę – w Warszawie trudno osiągnąć lepsze wyniki, a wiele smartfonów nawet z wyższej półki wyraźnie się męczy z osiągnięciem prędkości rzędu 120 Mb/s. Testy powtarzam regularnie w kilku miejscach, by wyeliminować chwilowe przeciążenia sieci. 

Xiaomi 13 bardzo pozwala bez problemów prowadzić rozmowy przez VoLTE i Wi-Fi Calling. Obydwie funkcje mają wygodne przełączniki pozwalające je włączyć lub wyłączyć.  W sieciach Orange i Play bez problemu udało mi się nawiązać połączenia w najwyższej jakości. Niezależnie od typu sieci i operatora, smartfon zapewnia dobrą jakość dźwięku w połączeniach głosowych. Wisienka na torcie jest obsługa eSIM.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

Nie ma żadnych problemów z działaniem w sieci Wi-Fi. Nawet w pomieszczeniach oddzielonych od routera przez dwie lub trzy ściany, w miejscu, gdzie słabsze smartfony już traciły dobry sygnał, Xiaomi 13 dzielnie się trzymał, zapewniając ponad 80% szybkości sieci. Sprawnie działał w 2,4 GHz i 5 GHz, a co więcej, nie tylko zapewnia obsługę standardu Wi-Fi 6E, ale jest przygotowany do pracy w Wi-Fi 7, więc przygotowany jest na nowe, nadchodzące typy sieci.

Z akcesoriami połączymy się za pomocą Bluetooth 5.3, a w sklepie niezawodnie wykorzystywany NFC do płatności zbliżeniowych. Niezły zestaw smartfon oferuje do nawigacji – do wyboru jest aż 6 systemów GNSS, więc Xiaomi 13 w każdej części świata i z różnymi aplikacjami powinien sprawić się bez zarzutu. W testach GPS spisywał się koncertowo.

Podsumowując, pod względem funkcji komunikacyjnych Xiaomi 13 zapewnia maksimum możliwości, jakie daje Snapdragon 8 Gen 2 i jest to zdecydowanie najwyższa półka.

Dźwięk

Xiaomi 13 ma dwa głośniki w układzie stereo, z dźwiękiem Dolby Atmos – tradycyjny grill  na dole w kształcie cygara, przypominający te z wcześniejszych modeli, oraz górny, który prawdopodobnie łączy głośnik od rozmów z dodatkowym okrągłym wypustem u góry. Niestety, Xiaomi nie wyjaśnia działania tego układu, a na słuch trudno to stwierdzić w stu procentach. Całości nie firmuje już harman/kardon, a jak to wszystko wypada w praktyce?

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

No, cóż, nie ma się co oszukiwać, tak mała konstrukcja nie może grać w sposób wybitny, choćby konstruktorzy z Xiaomi stanęli na głowie. W grach i filmach nie można się do niczego specjalnie przyczepić – jest czyste, ładne brzmienie, efekt przestrzenności, słychać dźwiękowe smaczki. Dostarcza to sporo przyjemności.

Jednak włączenie muzyki obnaża już słabości całego układu. Delikatna, lekka muzyka z wysoko i średniotonowymi brzmieniami brzmi całkiem ładnie, jest szeroka scena dźwiękowa, jest pewna dynamika, słuchać instrumenty, jednak włączenie bardziej energetycznych nagrań, czy to rockowych, czy elektroniki z mocnym basem szybko powoduje, że uszy się męczą. Brakuje niskich tonów, jednak za to nieco zbyt podbity środek. Z drugiej jednak strony naprawdę trudno oczekiwać, że mały Xiaomi 13 zastąpi osobny głośnik. Do gier i filmów – bardzo dobry, do muzyki – konieczne słuchawki.
 
Na słuchawkach Xiaomi 13 sprawdza się doskonale. Uwagę zwraca spory wybór kodeków Bluetooth, więc poza obowiązkowymi SBC, AAC oraz LDAC otrzymujemy kilka wersji aptX oraz LHDC.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

I na głośniku i na słuchawkach można skorzystać z bogatego zestawu funkcji dostrajających brzmienie, znanych już z poprzednich modeli Xiaomi. W Dolby Atmos włączymy korektor graficzny, jest też zestaw brzmień Xiaomi (Mi Dźwięk), gdzie można dobrać słuchawki do smartfonu, włączyć dźwięk przestrzenny czy efekty niestandardowe. Niektóre ustawienia faktycznie mocno wpływają na charakterystykę dźwięku, warto więc tam zajrzeć, by dobrać dźwięk do własnych upodobań.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)


System i aplikacje

Xiaomi 13 dostarczany jest z interfejsem MIUI 14 zbudowanym na Androidzie 13. Najważniejszą zmianą w tej edycji jest większa optymalizacja – producent obiecywał, że oprogramowanie zostanie odchudzone, co zapewni o 60% większą wydajność niż poprzednia wersja. 

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

Wygląda na to, że te obietnice chociaż częściowo udało się spełnić. Zniknęło kilka uciążliwych rozwiązań, zniechęcających  wcześniej do MIUI. Na przykład podczas instalowania aplikacji z Google Play nie pokazuje się dodatkowy, denerwujący panel, na którym często wyświetlały się reklamy, co było szczególnie uciążliwe podczas instalowania kilku apek jedna po drugiej. Instalacja z plików APK wyświetla za to tylko informację o skanowaniu pod kątem bezpieczeństwa, ale i tam nie ma miejsca na reklamę. W ogóle reklam nie widziałem nigdzie, w żadnej z aplikacji Xiaomi ani w systemie. Ok, były reklamy, ale tylko w jednej, specyficznej apce

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

Wizualnie MIUI 14 niewiele się zmieniło, a jeżeli są zmiany – to kosmetyczne, jak na przykład przearanżowanie wysuwanego z góry centrum kontroli, gdzie dodany został duży suwak głośności. Nieznacznie zmieniło się też menu ustawień, a na drugim pulpicie domyślnie dostępne są nowe widżety krokomierza i aplikacji Mi Video. Użytkownicy, którzy lubią styl MIUI, będą więc zadowoleni, a ci, którzy narzekali na ten system ze względu na niestabilność i różne błędy, przynajmniej w Xiaomi 13 będą mieli teraz do tego mniej powodów.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

Na start poza znanymi z innych modeli narzędziami Xiaomi, jak Panel Sterowania, Sprzątacz, Menedżer plików, Share Me czy Mi Video otrzymujemy też parę dodatkowych apek, jak Facebook, TikTok, Booking.com czy Snapchat, ale można je odinstalować. 

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)


W Xiaomi 13 znalazły się też dwie aplikacje dla graczy. Pierwsza to przestrzeń gier Game Turbo, dzięki której można zoptymalizować rozgrywkę jak w prawdziwych smartfonach gamingowych. Dobra rzecz.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

Druga to Game Center, całkowicie zbędny katalog śmieciogierek do niczego nikomu niepotrzebnych. Nie można tego odinstalować, a na dodatek pojawiają się tam reklamy – to właśnie to wspomniane jedyne miejsce. Wstyd, Xiaomi. Mam nadzieję, że w finalnej wersji Xiaomi 13 na polskim rynku  tego już nie będzie.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

Na zewnątrz rewolucji w interfejsie Xiaomi nie ma, ale to, co najważniejsze w MIUI 14, znajduje się pod powierzchnią. W połączeniu z szybkim Snapdragonem 8 Gen 2 możemy liczyć na bardzo szybką i płynną pracę, nie ma najmniejszych powodów do narzekania. Nie wiem. jak MIUI 14 sprawdzi się w słabszych telefonach, jednak w Xiaomi 13 nie sprawia jednak problemów.

W testowym egzemplarzu MIUI miało jedną poważną wadę, związaną z niekontrolowanym włączaniem się trybu czytania, ale nie powinno jej być w wersji finalnej oprogramowania.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)
Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)


Aparat

Xiaomi 13 to kolejny model z sekcją aparatów powstała we współpracy z firmą Leica. Sekcję foto tworzą trzy aparaty z optyką Vario-Summicorn 1:1.8-2.2/15-75 ASPH opracowaną przez tę legendarną markę.

Główny aparat wykorzystuje sensor 50 Mpix (Sony IMX800, format matrycy 1/1,49″, optyka 7P, przysłona f/1,8, stabilizacja Hyper OIS), z pikselami 1 µm łączonymi w układzie 4-w-1 do wielkości 2 µm. Fotografowanie i kręcenie filmów ułatwia HyperOIS, czyli stabilizacja optyczna dodatkowo wzbogacona o usprawnienia Xiaomi. Dodatkowym narzędziem ułatwiające pracę fotografa jest Xiaomi ProFocus, rozwiązanie znane już z poprzedniej generacji – uchwycenie ostrego obrazu, także w przypadku obiektów w ruchu ułatwiają algorytmy sztucznej inteligencji.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

Drugi aparat to szerokokątna jednostka 12 Mpix (120°, f/2,2, 15 mm), a trzeci to aparat telefoto 10 Mpix (f/2,0, 75 mm) zapewniający zoom optyczny 3,2x – ten ostatni ma nawiązywać do uznanych obiektywów Noctilux-M firmy Leica, minimalizując zniekształcenia podczas zdjęć z efektem bokeh.

Z przodu znalazł się aparat 32 Mpix (f/2,0, kąt widzenia 89,6°), w którym też zastosowano łączenie pikseli 4-w-1.

Aplikacja aparatu to połączenie tego, co oferują inne smartfony Xiaomi – ale ze specjalnymi dodatkami stworzonymi przez firmę Leica, co jest już zarezerwowane tylko dla wybranych flagowców. Dodatki Leica widać już w głównym oknie trybu aparatu. Tam, między włącznikami HDR i wspomagania AI, jest ikonka LEICA, która pozwala uaktywnić jeden z dwóch trybów obrazowania: Leica Authentic i Leica Vibrant. Obydwa tryby znane są już z zeszłorocznej serii Xiaomi 12S.

Tryb Authentic nawiązuje do stylistyki obrazu z tradycyjnych aparatów Leica z obiektywem Summicron. Jak sama nazwa wskazuje, ma zapewnić naturalnie wyglądające odwzorowanie kolorów oraz realistyczne, nie nadmiernie podbite kontrasty przy jednoczesnym zachowaniu odwzorowania szczegółów. W tym trybie może się też pojawić delikatne winietowanie. Z kolei Leica Vibrant to tryb opracowany wspólnie z Xiaomi i zapewnia obraz o większym nasyceniu i kontraście. Są jeszcze inne dodatki Leica: filtry, znak wodny Leica oraz klasyczny dźwięk spustu migawki aparatów Leica.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)


W głównym trybie aparatu można przełączać się między aparatem szerokokątnym (0,6x), a zoomem 2x, 3,2x, 10x, a nawet 30x – oczywiście też z regulowanymi ręcznie wartościami pośrednimi. Również w tym samym trybie dostępna jest funkcja upiększenia oraz filtry.

Duże możliwości stwarza tryb Portret. Tu poza upiększeniem i filtrami otrzymujemy też profile Leica, regulację rozmycia f1.0-f16, a także niebanalny tryb Obiekty Pro, gdzie portery można robić z wykorzystaniem czterech gotowych szablonów: Czarno-biały 35 mm, Wirujący bokeh 50 mm, Portret 75 mm oraz Nieostrość 90 mm.

W aplikacji znajdziemy też spory arsenał funkcji znanych już z innych topowych telefonów z MIUI, czyli tryb nocny (ale z nieoczywistymi profilami Leica), skanowanie dokumentów, tryb Pro (6 parametrów do regulacji, również ustawienia Leica, zapis plików RAW), a także w zakładce Więcej, gdzie schowane są takie tryby fotograficzne jak 50 Mpix, panorama, Super Księżyc, długi czas ekspozycji czy klonowania.

Moje testy Xiaomi 13 przypadły na wyjątkowo niefotograficzny czas – niemal bez przerwy było szaro, a słońce pojawiało się na kilka minut, częściej padało. W takich warunkach smartfon poradził sobie jednak całkiem dobrze. (aktualizacja: dopiero po publikacji udało mi się zrobić kilka zdjęć w słońcu).

Szczególnie wrażenie zrobił na mnie zoom optyczny z przełącznikami 2x i 3,2x, który można lekko przeciągnąć cyfrowo do wyższych wartości. Kto lubi buszować obiektywem po zwieńczeniach budynków, wyławiać ciekawe detale z oddali czy obserwować zwierzęta, powinien być zadowolony. Ponieważ obiektyw Xiaomi 13 w głównym aparacie ma dość szeroki kąt widzenia, często korzystałem z bardzo sprawnego zoomu 2x, zapewniającego ładne kadry. Stabilizacja aparatu działa na tyle dobrze, że można z ręki złapać bez drgań obiekty na pełnym zoomie cyfrowym 30x, choć oczywiście nie ma co liczyć na ostry obraz. Jest jednak na tyle wyraźny, że można takie przybliżenie wykorzystać poglądowo. Przykłady poniżej i w galerii powyżej - to te najbardziej nieostre.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)
Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

Mniej zachwytu wywołuje aparat szerokokątny, który nie wyróżnia się niczym szczególnym od tego, co oferują tańsze modele.

Przy słabym świetle, w deszczowe dni Xiaomi potrafi wyłowić z szarości żywsze kolory, zachowując dobrą szczegółowość i dynamikę. Gdy dziennego światła jest więcej lub przy sztucznym, ale mocnym oświetleniu zachwyca pięknem barw i dobrym odwzorowaniem szczegółów.

Po zmroku można robić zdjęcia, korzystając z automatycznego trybu nocnego w głównym oknie aparatu oraz osobnego trybu nocnego (zoom optyczny 3,2x i cyfrowy 10x). W tym drugim jest też opcja rejestrowania nocnego wideo. Jakość zdjęć jest dobra, czasami bardzo dobra, choć miałem też trochę problemów z uzyskaniem zadowalającego efektu. Duża jest pokusa korzystania z różnych poziomów zoomu, bo można dzięki temu wyciąć naprawdę malownicze, nocne kadry z grą świateł, ale mankamentem w każdym zbliżeniu jest typowe dla Xiaomi zbyt duże, mleczne rozjaśnienie, zwłaszcza tam, gdzie pojawiają się uliczne lampy, reflektory samochodów, neony – niekiedy zdjęcia są więc nieco zbyt rozmyte, pojawia się lekko akwarelowy efekt, trudno zrobić nocną fotkę z zachowaniem realizmu. Częściowo można to skorygować, ręcznie zmieniając ustawienia czy przełączając tryby Leica.

Kamera

Xiaomi 13 pozwala na rejestrowanie wideo 8K w 24 kl./s, 4K w 24, 30 i 60 kl./s, 1080p w 30 i 60 kl./s oraz 720p w 30 kl./s. Po włączeniu nagrywania w HDR maksymalna rozdzielczość ograniczana jest do 14K w 30 kl./s. Co istotne, Xiaomi 13 pozwala także rejestrować filmy w standardzie Dolby Vision.

Inne ograniczenie w formacie zapisu wiąże się z wykorzystaniem stabilizacji EIS. Poza optyczną stabilizacją dostępne są dwie dodatkowe opcje – standardowa stabilizacja oraz stabilizacja Pro. Wybór każdej z nich powoduje, że rozdzielczość przełącza się na nieco zbyt niską wartość 1080p w 30 kl./s. Aparat szerokokątny też ma pewne ograniczenie – maksymalna rozdzielczość to 4K 24 kl./s.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)

W każdym z trybów można suwakiem regulować rozmycie efektu bokeh, a wśród ciekawych dodatków znajdziemy przycięcie kadru za pomocą opcji „klatka filmowa”, a także funkcję promptera. Do dyspozycji otrzymujemy też bogaty arsenał opcji w zakładce „Więcej”, gdzie do wyboru są takie tryby, jak Wideoblog, zwolnione tempo, tryb poklatkowy, podwójne wideo, a także efekty wideo, znane już z poprzednich generacji flagowców Xiaomi – magiczny zoom, wolna migawka, zatrzymanie czasu, nocne wideo poklatkowe i świat równoległy.

Podczas nagrywania w 8K i 4K można skorzystać z zoomu do 6x, a w niższych rozdzielczościach – do 15x

Xiaomi 13 jako kamera sprawdza się rewelacyjnie. Stabilizacja optyczna działa na tyle dobrze, że nie trzeba korzystać z dodatkowego dopalenia cyfrowego. Nawet w 8K można nagrać w miarę stabilne filmy w ruchu. Włączenie pełnej stabilizacji Pro daje już efekt jak z gimbala, szkoda tylko, że rozdzielczość to tylko 1080p. Mimo wszystko niezależnie od trybu jakość nagrań jest bardzo dobra, Xiaomi sprawdza się także w nocy, zwłaszcza w Dolby Vision. W większości sytuacji nie trzeba nawet korzystać z trybu nocnego wideo – w domyślnych ustawieniach kamera świetnie sobie radzi, a zniekształcenia obrazu pojawiają się sporadycznie. Bardzo dobrze działają też mikrofony, które wiernie wychwytują dźwięki otoczenia.

  • Dzienne wideo 4K (60 kl./s)
  • Dzienne wideo 4K Dolby Vision (60 kl./s)
  • Dzienne wideo 8K (24 kl./s)
  • Dzienne wideo ze stabilizacją (1080p, 30 kl./s)
  • Nocne wideo 4K Dolby Vision (30 kl./s)
  • Nocne wideo 4K Dolby Vision (30 kl./s)
  • Nocne wideo ze stabilizacją (1080p, 30 kl./s)
Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)


Akumulator

Xiaomi 13 wyposażony jest w akumulator o pojemności 4500 mAh, który po testach smartfonów z ogniwami nawet 6000 mAh początkowo wydał mi się mały, tym bardziej też, że dość na początku testów miałem kilka sytuacji, gdy telefon szybko dopominał się o ładowanie, przed końcem dnia. Wtedy jednak rzeczywiście dość mocno wykorzystywałem telefon.

W umiarkowanym, codziennym cyklu zastosowań Xiaomi 13 zapewnia jednak dość dobry czas pracy. Rozładowanie w ciągu jednego dnia raczej nie będzie nikomu grozić, o ile nie zacznie grać czy nagrywać wideo 8K. 

To właśnie w ustawieniach baterii MIUI pozwala na wybór trzech poziomów wydajności, a  zrazem obciążenia baterii. Domyślny jest „zrównoważony”, czyli środkowy. Przełączenie na maksymalny „wydajność” faktycznie daje sporego kopa, choć widać to tylko w benchmarkach. A jak to wygląda pod względem czasu pracy?

W trakcie testu w naszym benchmarku przy zrównoważonej wydajności Xiaomi 13 zaskoczył mnie bardzo długim czasem pracy ponad 12 godzin (12:07). Był to test przy jasności 300 nitów i odświeżaniu 60 Hz, w połączeniu Wi-Fi, w procedurze łączącej odtwarzanie wideo i przeglądanie internetu. To dobry wynik, lepszy niż osiągało wiele innych smartfonów. Ten sam test powtórzyłem po włączeniu trybu pełnej wydajności, jednak nie udało się wymusić 120 Hz, więc ekran wciąż pozostawał w 60 Hz. Wynik był o około pół godziny słabszy (11:25). Strata niewielka, a rezultat wciąż robi świetne wrażenie.

Te pomiary bardzo mnie zaskoczyły, bo pierwsze doświadczenia i wielkość akumulatora sugerowały, że czas pracy będzie słabym punktem Xiaomi 13. A jest całkiem na odwrót. 

Nieco gorzej było w syntetycznym teście gier 3D przy 60 Hz. Smartfon przepracował niecałe 5 godzin (04:54), czyli rozładował się z podobną szybkością, jak inne smartfony w naszych testach. Redmagic 8 Pro w takich samych warunkach działał kilka minut dłużej, tyle że... jest to smartfon z akumulatorem 6000 mAh. Xiaomi 13 zaprezentował się więc bardzo dobrze, a co ważniejsze – realny czas grania będzie dłuższy i można liczyć na około 7 godzin zabawy.

  TELEPOLIS MARK (minuty w 60 Hz) Godziny pracy Bateria (mAh) Ustawienia ekranu
SoT Heavyuser Przekątna Rozdzielczość
ASUS ROG Phone 6D Ultimate 614 244 43 6000 6,78" 1080 x 2448
ASUS ROG Phone 6 Pro 727 307 52 6000 6,78" 1080 x 2448
Huawei Mate 50 Pro 525 302 41 4700 6,74" 1212 x 2616
Motorola Edge 30 Ultra 560 289 42 4610 6,67" 1080 x 2400
Nubia Redmagic 8 Pro 835 298 57 6000 6,8" 1116 x 2480
OnePlus 10T 503 250 38 4800 6,7" 1080 x 2412
OnePlus 11 5G - 230 - 5000 6,7" 1440x3216
Realme GT2 Pro 448 -   5000 6.7" 1440 x 3216
Samsung Galaxy S22 439 381 41 3700 6,1" 1080 x 2340
Samsung Galaxy S22 Ultra 557 383 47 5000 6,8" 1080 x 2316
Samsung Galaxy S23 Ultra 777 294 54 5000 6,8" 1080 x 2316
Xiaomi 12 Pro 423 -   4600 6.73" 1440 x 3200
Xiaomi 12T Pro 658 260 46 5000 6.67" 1220 x 2712
Xiaomi 12X 501 276 39 4500 6,28" 1080 x 2400
Xiaomi 13 727 294 51 4500 6,36 1080 x 2400
Xiaomi Poco F4 GT 521 205 36 4700 6,67" 1080 x 2400
Pokaż więcej


Xiaomi 13 można naładować przewodowo z mocą 67 W. Odpowiednia ładowarka, zgodna ze standardem Quick Charge 4.0, jest w zestawie, a producent obiecuje ładowanie od 0 do 100 w 38 minut. I faktycznie można liczyć na świetne czasy ładowania. Na oryginalnej ładowarce i kablu, z włączonym telefonem, Xiaomi 13 już po 5 minutach naładował się do 20%, a po 10 minutach – do 38%. Kwadrans „na kablu” kończy się wynikiem 50 % i już tyle wystarczy, bu zapewnić sobie dodatkowe kilka godzin pracy na przetrzymanie do końca dnia. Po kolejnych pięciu minutach smartfon osiąga 65%, a po pół godziny zasilania – 87%. Na tym etapie szybkość ładowania trochę spada, więc 100% pojawia na się na wskaźniku baterii po 40 minutach.

Na dodatek otrzymujemy ładowanie bezprzewodowe 50 W i zwrotne 10 W.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)


Podsumowanie

Xiaomi 13 ma niemal wszystko, by stać się rynkowym hitem. Ma relatywnie kompaktowe, poręczne wymiary, co jest coraz rzadsze w świecie Androida. Wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, ma atrakcyjny wygląd, choć w podstawowych wariantach kolorystycznych może wydawać się nieco nudny. Bardzo dobre wrażenie robi jasny ekran E6 OLED z HDR, zachwyca topowa wydajność Snapdragona 8 Gen 2 i szybkich pamięci RAM i UFS. 

Zwarta konstrukcja telefonu sprawiła jednak, że nie do końca udało się rozwiązać problem nagrzewnia się obudowy. W specyficznych sytuacjach telefon osiąga nawet 45 stopni, choć dotyczy to raczej benchmarków, sztucznie obciążających telefon. Na co dzień Xiaomi 13 zachowuje w obciążeniu sensowne 38-40 stopni, z tym że metalowa ramka potęguje niemiłe wrażenie nadmiernego ciepła.

Atutem Xiaomi 13 jest także dobra sekcja fotograficzna i wideo, świetne wrażenie robi też zaskakująco długi czas pracy. Do plusów zaliczam także niezłe głośniki, choć do muzyki się mniej nadają i tu lepiej sięgnąć po słuchawki. Fenomenalnie działają funkcje komunikacyjne.

MIUI 14 zachowuje się lepiej niż poprzednie wersje, choć wizualnie pozostaje bez większych zmian, czy to wada, czy zaleta, to kwestia gustu. Wciąż za dużo jest w nim też zbędnych dodatków.

Xiaomi 13 praktycznie nie ma krytycznych wad, które zniechęcałyby do tego modelu. W wersji testowej było trochę niedociągnięć programowych, ale nie powinno być tego w wersji sklepowej. Do tego można liczyć na stale aktualizacje – Xiaomi obiecuje trzy generacje aktualizacji systemu Android wraz z 5-letnim okresem aktualizacji poprawek bezpieczeństwa.

Tak naprawdę Xiaomi 13 odstrasza tylko wysoką ceną, ale podobna sytuacja dotyczy całego świata smartfonów – nie jest to wyłącznie widzimisię producenta, tylko odzwierciedlenie realiów rynkowych.

Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)


OCENA: 9/10

WADY

  • W niektórych sytuacjach mogą się pojawić problemy z nadmiernym nagrzewaniem się
  • Nieco słabszy układ głośników niż w poprzedniej generacji
  • MIUI 14 jest lepszy niż poprzednie wersje, ale wciąż jest w nim trochę zbędnych dodatków
  • USB tylko w standardzie 2.0
  • Wysoka cena

ZALETY

  • Bardzo atrakcyjny wygląd 
  • Solidne wykonanie z najlepszych materiałów
  • Ochrona IP68
  • Poręczne, kompaktowe wymiary, dobrze leży w dłoni
  • Ładny i jasny ekran z matrycą E6 OLED
  • Maksymalna wydajność, jaką może osiągnąć dziś smartfon z Androidem
  • Doskonale działanie funkcji komunikacyjnych, eSIM
  • Bardzo dobra jakość dźwięku na słuchawkach, dobra na głośnikach
  • Rozbudowany aparat dostrojony przez firmę Leica
  • Świetna kamera z HDR Dolby Vision
  • Długi czas pracy i szybkie ładowanie przewodowe i bezprzewodowe

Xiaomi 13

53 opinii
Xiaomi 13

Xiaomi 13

53 opinii
Xiaomi 13 to najlepszy mały smartfon z Androidem (test)