Orange buduje pod Warszawą nowe data center. Ruszy za rok

Orange Polska buduje w podwarszawskiej gminie Lesznowola nowoczesne data center – Warsaw Data Hub. Obiekt ma być gotowy do użytku jesienią 2021 roku. Ma to być jeden z najbardziej zaawansowanych tego typu obiektów w Polsce.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
3
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Orange buduje pod Warszawą nowe data center. Ruszy za rok

Nowe centrum przetwarzania danych powstaje w granicach aglomeracji warszawskiej – w gminie Lesznowola. Jak przekonuje operator, będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce pod względem zastosowanych technologii, standardów bezpieczeństwa i rozwiązań proekologicznych, jak np. stacje ładowania samochodów elektrycznych. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Zapotrzebowanie rynkowe na nowoczesne data centers stale rośnie. Naszym zdaniem ten trend będzie się utrzymywał, zwłaszcza w kontekście przyspieszonej cyfryzacji wielu dziedzin biznesu i radykalnego wzrostu transferu danych w sieci, któremu sprzyja także wprowadzanie standardu 5G 

– powiedział Julien Ducarroz, prezes Orange Polska podczas wczorajszej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego. 

Orange buduje pod Warszawą nowe data center. Ruszy za rok

Warsaw Data Hub to kolejne, już czwarte centrum przetwarzania danych Orange w Polsce. Przestrzeń nowego obiektu ma wynieść 1600 m2. Będą z niego mogli skorzystać klienci biznesowi Orange, ale operator przewiduje również ulokowanie tam własnych, najistotniejszych systemów telekomunikacyjnych i informatycznych. Orange liczy, że nowe data center pozwoli znacząco wzbogacić jego ofertę kolokacyjną, usług sieciowych i chmurowych. 

Operator przewiduje, że Warsaw Data Hub stanie się kluczowym dla regionu i jednym ze strategicznych obiektów Orange Polska. Wyposażony zostanie w nowoczesne systemy bezpieczeństwa fizycznego, przeciwpożarowego i technicznego. Zasilany będzie z dwóch niezależnych przyłączy energetycznych. Każda z komór będzie miała własny agregat z zapasem paliwa, pozwalającym na 72 godziny nieprzerwanej pracy. Każda z komór stanowić będzie niezależną instalację, z własnymi systemami: zasilania energetycznego, wentylacji i klimatyzacji precyzyjnej. 

Dla zagwarantowania bezpieczeństwa przeciwpożarowego wykorzystano systemy wczesnej detekcji pożaru oraz system gaszenia gazem. Budynek chroniony będzie przez systemy bezpieczeństwa wykorzystujące m.in. technologie laserowe i biometryczne, ochronę fizyczną, a całość infrastruktury technicznej nadzorowana będzie przez system monitorowania środowiska technicznego i dyżurnych centrum utrzymania.