5 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu podczas wyjazdów

Podczas podróży chcemy nadal korzystać z zasobów sieci Internet oraz mieć dostęp do naszych kont w różnych serwisach. Powinniśmy jednak uważać, kto ma dostęp do naszych danych, by nie obudzić się pewnego dnia na przykład z wyczyszczonym kontem bankowym.

Marian Szutiak (msnet)
9
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
5 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu podczas wyjazdów
5 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu podczas wyjazdów






statista.com
454 miliony publicznych sieci Wi-Fi
KAYAK.pl


Musimy pamiętać, że każda sieć współdzielona z innymi osobami może być niebezpieczna
Nie ma znaczenia, czy jest to 5-gwiazdkowy hotel, czy sieć miejska. Większość publicznych hotspotów nie jest konfigurowana z myślą o bezpieczeństwie, nawet jeśli wymagane jest podanie hasła. Dane logowania to tylko wstępne zabezpieczenie, ale nadal nie wiemy, kto jeszcze używa tej samej sieci.


5 zasad bezpieczeństwa


F-Secure
Man-in-the-Middle



  1. Wyłącz opcję automatycznego łączenia się z publicznymi sieciami i wykasuj dane logowania do tych, z których już nie korzystasz. Zawsze sprawdzaj też, czy punkt dostępu, do którego się logujesz, na pewno należy do hotelu czy kawiarni, w której przebywasz. Jeśli nie masz pewności, ogranicz się do wyszukiwania informacji i nie korzystaj z usług, które wymagają podania hasła.

  2. Zainstaluj VPN (Virtual Private Network) - oprogramowanie, które szyfruje ruch sieciowy i uniemożliwia przechwycenie przesyłanych informacji takich jak hasła czy dane karty kredytowej. Jeśli nie możesz skorzystać z oprogramowania VPN, lepiej użyć przesyłu danych komórkowych w ramach usług oferowanych przez operatora. Możesz również stworzyć osobistą sieć bezprzewodową, przykładowo za pomocą routera podróżnego z przedpłaconą kartą SIM.

  3. Używaj dedykowanych aplikacji na urządzeniach mobilnych, a nie przeglądarki - szczególnie w przypadku bankowości internetowej. Aplikacje bankowe mają z reguły bardzo dobre zabezpieczenia, nie przechowują poufnych danych w podręcznej pamięci i automatycznie wylogowują użytkownika już po kilku minutach bezczynności, dlatego ryzyko przejęcia dostępu do konta jest minimalne. Uważaj jednak przy ich ściąganiu, gdyż cyberprzestępcy tworzą własne - fałszywe i łudząco przypominające te oficjalne, aby za ich pomocą wykradać dane.

  4. Upewnij się, że system operacyjny twojego urządzenia i aplikacje są zaktualizowane - dzięki temu będą lepiej zabezpieczone ze strony producentów, którzy co jakiś czas udostępniają niezbędne poprawki.

  5. Zabezpiecz się przed wyjazdem. Do każdego konta ustal unikalne, silne hasło oraz dwuetapową weryfikację, jeżeli tylko istnieje taka możliwość. Wykonaj również kopię zapasową danych - warto przechowywać ją nie tylko w chmurze, ale i na zewnętrznych dyskach. Upewnij się także, czy dane przechowywane w urządzeniu są zaszyfrowane. Możesz o to zadbać z poziomu ustawień w telefonie - wystarczy wybrać odpowiednią opcję związaną z zabezpieczeniami.