Mapy Google. Od razu włącz tę funkcję, nawigacja zadziała lepiej

Mapy Google zyskały przydatną funkcję. Dzięki niej kierowcy nie muszą się przejmować brakiem zasięgu GPS na przykład w tunelach.

Marian Szutiak (msnet)
14
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Mapy Google. Od razu włącz tę funkcję, nawigacja zadziała lepiej

Dzięki satelitarnemu systemowi GPS (i podobnym) można w łatwy sposób nawigować po świecie. Słabym punktem są tu jednak tunele, gdzie sygnał z satelitów nie dociera. By temu przeciwdziałać, Mapy Google otrzymały funkcję Beacony Bluetooth, dzięki której niestraszne kierowcom luki spowodowane tunelami czy innymi miejscami, w których nie ma zasięgu GPS.

Dalsza część tekstu pod wideo

Beacony Bluetooth nie jest zupełnie czymś nowym, ponieważ technologię tę już od dłuższego czasu wspiera należąca do Google'a aplikacja Waze. Obejmuje to tunele w na całym świecie, w tym w dużych miastach, takich jak Nowy Jork, Chicago, Paryż czy Bruksela, a także wiele innych.

Program Waze Beacons zapewnia bezproblemową nawigację do kierowców pod ziemią, gdzie nie docierają sygnały GPS, zapewniając usługi lokalizacyjne, zwiększone bezpieczeństwo kierowców i lepszą widoczność zdarzeń w czasie rzeczywistym w tunelu.

– czytamy na stronie pomocy technicznej Google

Jak skorzystać z Beacony Bluetooth?

Pierwsi użytkownicy Map Google otrzymali dostęp do funkcji Beacony Bluetooth już w okolicach października 2023 roku, natomiast teraz mogą z niej skorzystać wszyscy zainteresowani. Rozwiązanie to domyślnie jest wyłączone, więc by zadziałało, trzeba przejść do ustawień aplikacji Mapy, a następnie do sekcji Ustawienia nawigacji. Tam wystarczy zmienić położenie przełącznika przy opcji Beacony Bluetooth w tunelach oraz zezwolić aplikacji Mapy na znalezienie, połączenie i ustalenie względnego położenia urządzeń w pobliżu.

Mapy Google. Od razu włącz tę funkcję, nawigacja zadziała lepiej

Od teraz nawigacja w Mapach nie będzie bazować tylko na położeniu smartfonu, ustalonemu dzięki satelitom krążącym nad naszymi głowami, ale również wykorzystując w tym celu lokalizację urządzeń znajdujących się w pobliżu, tak zwanych beaconów. By jednak system działał, te muszą zostać fizycznie zainstalowane w tunelach czy innych miejscach, do których nie dociera sygnał z satelitów. Dzięki Waze działa ich już sporo, a dzięki dostępności funkcji w Mapach Google powinno ich być jeszcze więcej.