Yanosik rozszerza bazę atrakcji turystycznych. Odkrywaj Pomorze i Podkarpacie z aplikacją
Yanosik, popularna aplikacja dla kierowców i znana głównie z funkcji ostrzegania i nawigacji, coraz śmielej wkracza w świat turystyki. Od blisko roku rozwija funkcję informowania o ciekawych miejscach w Polsce, a teraz jej baza wzbogaciła się o nowe lokalizacje w województwach pomorskim i podkarpackim. To świetna wiadomość dla ponad 2,3 miliona użytkowników, którzy średniomiesięcznie korzystają z systemu.

Jak Yanosik pomaga odkrywać Polskę?
Mechanizm działania jest prosty i intuicyjny. Podczas jazdy na mapie w aplikacji pojawiają się specjalne ikony wskazujące na pobliskie atrakcje – zamki, muzea, punkty widokowe i inne ciekawe obiekty. Na 10 kilometrów przed daną lokalizacją kierowca otrzymuje graficzne powiadomienie, przypominające znak drogowy, z nazwą atrakcji. Jeśli zdecyduje się na wizytę, nawigacja Yanosik poprowadzi go prosto do celu. Dodatkowe przypomnienie w formie banera ze strzałką kierunkową pojawia się 500 metrów przed miejscem docelowym.
Funkcja ta nie tylko ułatwia spontaniczne postoje w ciekawych miejscach podczas trasy, ale także pozwala na planowanie wycieczek z wyprzedzeniem, przeglądając atrakcje dostępne na mapie w aplikacji. Jak podkreśla Daria Ścibiorska z Yanosika, inicjatywa ta wspiera również promocję turystyki regionalnej.


Na mapie w aplikacji Yanosik wyświetlane są specjalne ikony, informujące o pobliskich atrakcjach, takich jak punkty widokowe, zamki czy muzea. Powiadomienia graficzne, przypominające znaki drogowe, są wyświetlane z wyprzedzeniem, co pozwala kierowcom na zaplanowanie postoju lub zmiany trasy w celu zwiedzenia danego miejsca.
Nowości na Pomorzu
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna (PROT), która jako pierwsza podjęła współpracę z Yanosikiem, wprowadzając do bazy 60 atrakcji, teraz zaktualizowała tę listę. Dzięki temu kierowcy podróżujący po Pomorzu mogą odkryć między innymi takie miejsca, jak Szperk (charakterystyczna mierzeja) w Rewie, punkt widokowy w Kazimierzu czy Park Kulturowy Osada Łowców Fok. Już wcześniejsze działania PROT przyniosły zauważalny wzrost odwiedzin w promowanych punktach.
Podkarpackie zaprasza z Yanosikiem
Do grona regionów promujących swoje walory w aplikacji dołączyło również województwo podkarpackie. Baza Yanosika wzbogaciła się o liczne atrakcje z tego obszaru, podzielone na regiony:
- Dolina Sanu i Wisły: m.in. Zamek w Krasiczynie, Arboretum w Bolestraszycach, Muzeum COP w Stalowej Woli,
- Okolice Rzeszowa: m.in. Muzeum-Zamek w Łańcucie, Rzeszowskie Piwnice, Skansen w Kolbuszowej, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej,
- Beskid Niski: m.in. Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, Kościół w Bliznem (UNESCO), Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie,
- Bieszczady: m.in. Kolejka Gondolowa nad zaporą w Solinie, Skansen w Sanoku, Drezyny Rowerowe, Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu,
- Roztocze: m.in. Zespół Cerkiewny w Radrużu (UNESCO), Park Zdrojowy w Horyńcu, Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Dzięki nowym punktom podróżowanie po Podkarpaciu stanie się jeszcze łatwiejsze i bardziej inspirujące. Yanosik zachęca jednocześnie inne samorządy i organizacje turystyczne do współpracy, by wspólnie promować piękno Polski wśród milionów kierowców.