DAJ CYNK

Niesamowite zdjęcia księżyca Jowisza. Jeden szczegół zwraca uwagę

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Kosmos

Niesamowite zdjęcia księżyca Jowisza. Jeden szczegół zwraca uwagę

Sonda kosmiczna Juno wykonała najbardziej precyzyjne zdjęcia jednego z księżyców Jowisza. Jeden szczegół szczególnie zwraca na nich uwagę.

Księżyce Jowisza cieszą się ogromnym zainteresowaniem naukowców. NASA nawet wysłała w ich pobliże sondę kosmiczną Juno, aby dokładniej zbadać ich powierzchnię. W trakcie jednego z przelotów wykonała ona niezwykle precyzyjne zdjęcia Europy, czyli czwartego co do wielkości księżyca tej planety. Dzięki nim dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy.

Zdjęcia księżyca Jowisza

Sonda Juno wykonała zdjęcia 29 września 2022 roku, gdy znajdowała się zaledwie 355 km nad powierzchnią Europy. Jednak NASA dopiero teraz, po ponad 1,5 rooku, udostępniła je w internecie. Widać na nich kilka szczegółów, które mogą potwierdzać teorię polarnej wędrówki, według której lodowa skorupa na północnym i południowym biegunie księżyca pierwotnie powstała w innym miejscu i uległa przemieszczeniu.

Jest to pierwszy raz, gdy te wzory pęknięć zostały zmapowane na półkuli południowej, co sugeruje, że prawdziwy wpływ wędrówki polarnej na geologię powierzchni Europy jest bardziej rozległy, niż wcześniej sądzono.

- powiedziała Candice Hansen, współbadaczka Juno w Planetary Science Institute.

Jedno ze zdjęć wydaje się szczególnie ciekawe. Pochodzi ono z kamery nawigacyjnej Stellar Reference Unit (SRU) sondy Juno. Przedstawia pomieszany obszar o wymiarach 23 na 42 mile, który zespół nazwał "dziobakiem". Ten młody, chaotyczny teren wykazuje oznaki potencjalnej aktywności kriowulkanicznej, z zapadniętymi grzbietami, pomieszanymi blokami lodu o średnicy do 4,3 mili i czerwonawymi plamami, które mogą pochodzić z niedawnych erupcji słonej wody z wewnętrznego oceanu poniżej.

Cechy te wskazują na obecną aktywność powierzchniową i obecność podpowierzchniowej ciekłej wody na Europie.

- mówi Heidi Becker z Jet Propulsion Laboratory.

Z pewnością księżyce Jowisza wymagają dalszego badania, ale skoro jest szansa, że pod powierzchnią Europy są ogromne połacie wody, to nie można wykluczyć, że znajdują się w niej także proste formy życia.

Zobacz: Sensacja na Jowiszu. Chodzi o tajemniczą kropkę
Zobacz: Planeta jak wata cukrowa. Nowe odkrycie skonfundowało naukowców

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA

Źródło tekstu: TechSpot