DAJ CYNK

Księżyc będzie mieć arabskiego braciszka, bo kto bogatemu zabroni

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Kosmos

Księżyc będzie mieć braciszka. Ma stanąć w Dubaju

Kanadyjska firma Moon World Resorts chce postawić w Dubaju luksusowe centrum handlowe, wyglądające niczym Księżyc. W odpowiedniej skali, ale jednak.

Kto bogatemu zabroni? Jasne, urząd skarbowy, ale w świecie arabskich szejków wcale nie jest to takie oczywiste. Jeśli więc chcą mieć swój Księżyc, to bardzo możliwe, że będą mieli.

Kanadyjska spółka Moon World Restors Inc., dotąd zajmująca się badaniami nad turystyką kosmiczną, ogłosiła, że zamierza wybudować w Dubaju luksusowy kompleks handlowo-mieszkalny. Co jednak najistotniejsze, cechą szczególną budynku ma być wierne odwzorowanie Księżyca. Przy deklarowanej wysokości równej 224 metry daje to model w skali mniej więcej 1:15000, ale plany są wyjątkowo ambitne.

Dla bogatych mieszkanie, dla biedniejszych quasi-turystyka kosmiczna

Obok m.in, klubu nocnego, salonu spa, centrum konferencyjnego czy powierzchni handlowej, a więc miejsc zupełnie typowych, projekt uwzględnia szczególną strefę, mającą docelowo być wierną symulacją powierzchni naturalnego satelity Ziemi, jak replika.

Jak przekonuje jeden z pomysłodawców, architekt Michael R. Henderson, cel nadrzędny stanowi stworzenie bardziej przystępnej wersji turystyki kosmicznej. Niedosłownie, wszak goście nie wzbiją się ku niebu, jednak przeżyją w opinii twórcy doświadczenie pod wieloma względami zbliżone do lotu w kosmos.

Księżyc będzie mieć braciszka. Ma stanąć w Dubaju

Rzecz jasna, jak na Dubaj przystało, nie może obejść się bez gigantycznego rozmachu. Najbogatszym, chętnym zainwestować w arabski Księżyc, obiecano 300 mieszkań o podwyższonym standardzie i aż 4000 pokoi hotelowych w samej kuli.

Dodatkowo, u podstawy znajdzie się trzypiętrowy walec, również do wykorzystania, a zagospodarowane ma zostać jeszcze 40 000 m² powierzchni wokół nieruchomości.

Moon World Restors Inc w 2023 roku zamierza ruszyć po świecie z serią prezentacji, najpewniej poszukując kolejnych inwestorów. Łączny koszt przedsięwzięcia oszacowano na 5 mld dol., ale ponoć finansowanie nie jest problemem. Większym zdają się być kwestie techniczne, bowiem na razie spółka mówi głównie o tym, co planuje zrobić, a nie jak chce tego dokonać. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Materiały prasowe