DAJ CYNK

Sensacja na Marsie. Znaleziono szkielet

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Kosmos

Sensacja na Marsie. Znaleziono kręgosłup. Sami zobaczcie

Mars cały czas nas zaskakuje. Co chwilę znajdujemy na nim nietypowe formacje skalne. Najnowsze przypomina kręgosłup lub szyję smoka.

Pareidolia to w skrócie zjawisko dostrzegania znanych kształtów w przypadkowych szczegółach. Dzięki temu w chmurach widzimy kształt pingwina lub innego zwierzęcia, przód niektórych samochodów wygląda, jakby się do nas uśmiechał, a plama na ścianie przypomina kształtem Jezusa. 

Jednym z najbardziej znanych przykładów Pareidolii jest marsjańska twarz, czyli skała wyglądająca jak ludzka głowa. Poza tym pisaliśmy też o kraterze w kształcie niedźwiedzia. Tym razem Czerwona Planeta zaskoczyła nas czymś innym, co wygląda jak kręgosłup, szyja smoka lub — jak zasugerował Arek — Czerw Pustyni z książek z serii Diuna.

Sensacja na Marsie. Znaleziono kręgosłup. Sami zobaczcie

Kręgosłup czy Czerw na Marsie?

Uwagę na najnowsze zdjęcia Marsa zwróciła dr Nathelie Cabrol. Na zdjęciu rzeczywiście wyglądają jak częściowo wynurzające się z piasku Czerwie. Dodatkowo mają na kręgosłupie coś w rodzaju wypustek, co z kolei budzi skojarzenia ze smokami. Jeszcze inni określili je mianem kręgosłupów.

W trakcie 20 lat studiowania Marsa jest to najdziwniejsza skała, jaką kiedykolwiek widziałam. Nie mogę się doczekać ich mikroskopijnych zdjęć...

- napisała na Twitterze dr Cabrol.

Kręgosłup na Marsie

Przy okazji naukowiec wyjaśniła, że tego typu formacje skalne zostały zauważone w kraterze Gale'a. Prawdopodobnie są to pozostałości jakiegoś rodzaju zmarszczek na powierzchni planety, które prawdopodobnie za sprawą wiatru zerodowały do tak dziwnego kształtu. Zdjęcia zostały wykonane przez Łazik Curiosity w jego 3786. dniu na Czerwonej Planecie, czyli dokładnie 31 marach 2023 roku.

Zobacz: Sensacja na Marsie. To znalezisko może zmienić podręczniki

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA/JPL-Caltech/MSSS, Shutterstock

Źródło tekstu: IFLScience, oprac. własne