DAJ CYNK

Polska znów wygrała. Pomoże budować nowy teleskop kosmiczny

Anna Rymsza

Kosmos

ESA wybrała polską firmę do misji Ariel

 

Polski sektor kosmiczny może świętować Europejska Agencja Kosmiczna podpisała ważny kontrakt z polską firmą.

Mowa o Sener Polska, należącej do międzynarodowej grupy Sener. Polska firma będzie koordynatorem projektu w jednej z najważniejszych misji w dotychczasowej historii Europejskiej Agencji Kosmicznej – ARIEL (Atmospheric Remote‐sensing Infrared Exoplanet Large-survey mission).

Misja ARIEL ruszy w 2029 roku. Jej celem jest badanie planet znajdujących się poza Układem Słonecznym (egzoplanet), a także Wenus i Marsa. Na bezzałogowym statku kosmicznym znajdzie się między innymi teleskop zdolny obserwować odległe ciała niebieskie. Badana będzie też budowa chemiczna i struktura termiczna obiektów. Naukowcy chcą w ten sposób dowiedzieć się więcej o powstawaniu i ewolucji planet.

Zobacz: Francja nie ogląda się na Europę, sama zbuduje kosmiczną potęgę

Sonda kosmiczna z polską anteną

Sener polska ma opracować i przetestować antenę o średnim zysku energetycznym (Medium Gain Antenna, MGAMA), zdolną pracować w ekstremalnych warunkach przestrzeni kosmicznej. Będzie to kluczowy element łączności między sondą Ariel i ośrodkiem badawczym na Ziemi. W rękach polskiej firmy jest też dostarczenie urządzeń gotowych do pracy, które opuszczą Ziemię razem z sondą Ariel.

Zadanie nie jest łatwe. Same przeciążenia, na jakie sprzęt będzie narażony w czasie startu rakiety, mogą zniszczyć antenę i jej podsystemy elektroniczne. Sonda będzie pracować bez osłony atmosfery i będzie wystawiona na promieniowanie słoneczne. Komponenty muszą więc znieść szalenie wysokie temperatury. To wszystko trzeba brać pod uwagę w czasie projektowania sprzętu. Antena ma być gotowa na marzec 2026 roku.

Sener Polska już pracował z ESA. Dostarczał też urządzenia dla misji NASA i ESO. Warszawska firma brała udział w takich misjach jak JUICE, Euclid i Athena. Antena nie będzie zresztą jedynym polskim komponentem teleskopu. Centrum Badań Kosmicznych PAN skonstruuje system precyzyjnego namierzania, który pomoże śledzić obiekty badań.

Polskie firmy badają kosmos

Sener to tylko jedna z wielu polskich firm, które dostarczają sprzęt i wiedzę do działań naukowych w przestrzeni kosmicznej. Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego (tak, mamy taki) podaje, że w ciągu 10 lat członkostwa w ESA aż 150 firm podpisało kontrakty z agencją bezpośrednio, a drugie tyle działało jako podwykonawcy. Wartość kontraktów wyniosła w sumie ponad 100 milionów euro.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Dima Zel / Shutterstock

Źródło tekstu: Sener Polska, European Spce Agency