DAJ CYNK

Szkoły zaczynają tworzyć nauczycieli za pomocą sztucznej inteligencji

Anna Kopeć

Nauka

Nauczyciel chatbot

Nowa technologia z impetem wkracza do placówek edukacyjnych. Prywatna szkoła w Wielkiej Brytanii ma już dyrektora w postaci chatbota. Teraz z pomocą uczniów projektuje idealnego nauczyciela. 

Sztuczna inteligencja przyszłością edukacji? 

Całkiem niedawno uważano, że sztuczna inteligencja w edukacji będzie służyła jedynie do tworzenia esejów i innych form literackich. Tymczasem, niektóre szkoły już wykorzystują tę technologię do tworzenia nauczycieli

Jak podaje BBC, szkoła z internatem w West Sussex ma już dyrektora, który jest chatbotem, opartym na sztucznej inteligencji. Ale to nie koniec eksperymentów z AI. Szkoła umożliwiła uczniom zaprojektowanie idealnego nauczyciela, z pomocą sztucznej inteligencji. 

Abigail Bayley, bo takie imię nosi chatbot, będący dyrektorem, ma za zadanie wspierać swój ludzki odpowiednik - dyrektora Toma Rogersona, w jego obowiązkach. Jej rolą jest także wygłaszanie przemówień i strofowanie niesfornych uczniów. Została jednak wykreowana w taki sposób, aby budzić nie postrach, ale zaufanie uczniów. 

To narzędzie służy radą, wyjaśnianiem myśli oraz stanowi punkt doradczy.

- mówi Tom Rogers.

Szkoła Cottesmore w West Sussex uchodzi za jedną z lepszych szkół w Wielkiej Brytanii, która wychodzi naprzeciw potrzebom uczniów oraz korzysta z najnowszych osiągnięć technologicznych. Nic zatem dziwnego, że czesne w tej szkole wynosi 32 000 funtów rocznie (159 773 zł). 

Czy sztuczna inteligencja zastąpi nauczycieli?

Szkoła twierdzi, że nie tyle zastąpić, co wesprzeć ich w codziennej i mozolnej pracy. Przypomnijmy, że jest to placówka z internatem dla dzieci 4-13 lat, które wymagają wiele zrozumienia i cierpliwości, ale też mają wiele pytań, odnośnie otaczającego je świata. Jeśli uczniowie będą brali udział w projekcie, jest duża szansa, że taki nauczyciel okaże się pomocny i użyteczny.

AI tu zostanie. Będzie coraz lepsza i szybsza (..) Być może sztuczna inteligencja nie zastąpi twojej pracy, ale proawdopodobnie zastąpi ją ktoś, kto potrafi korzystać ze sztucznej inteligencji.

- mówi dr Chris Trace, kierownik ds. nauczania cyfrowego na Uniwersytecie w Surrey

Sztuczna inteligencja wywróci edukację do góry nogami. Bardzo ważne jest to, abyśmy nie humanizowali technologii za bardzo, zdawali sobie sprawę, czym ona jest i tak ją traktowali.

- przestrzega dyrektor szkoły Rogers. 

Zobacz: ChatGPT rośnie w siłę. Pogadasz z nim jak z człowiekiem
Zobacz: Roboty będą śledziły dzieci. Tak wygląda przyszłość szkół

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: VesnaArt / Shutterstock.com

Źródło tekstu: bbc.com