Intel z dużym zastrzykiem gotówki. Mowa o 1,9 miliarda dolarów
To już definitywny koniec amerykańskiego giganta na rynku SSD. Zarówno w segmencie konsumenckim, jak i klasy enterprise dla firm.

Firmy Intel i SK hynix oficjalnie sfinalizowały transakcję dotyczącą przejęcia działu Niebieskich związanego z pamięciami. To ostatecznie zamyka wartą blisko 8,85 miliarda dolarów umowę, zapoczątkowaną jeszcze w 2020 roku. Wczoraj Intel otrzymał ostatnią płatność w wysokości 1,9 miliarda dolarów, zaś SK hynix pozyskało prawa do własności intelektualnej oraz pracowników odpowiedzialnych za rozwój technologii NAND.
Pozwoli to Intelowi poprawić wyniki finansowe
W pierwszej fazie transakcji, która miała miejsce w 2021 roku, SK hynix przejęło od Intela produkcję SSD i fabrykę NAND w Chinach za 6,61 miliarda dolarów. Zmieniono wtedy nazwę biznesu na Solidigm, który nadal funkcjonuje pod tym szyldem, ale nie pozyskał on wówczas kluczowych zasobów R&D ani pełni praw do technologii NAND. Intel w dalszym ciągu sprawował bezpośrednią kontrolę nad IP i zespołami.



Dopiero druga, właśnie zakończona faza przejęcia gwarantuje SK hynix nieograniczony dostęp do zasobów technologicznych i pracowników, którzy do tej pory pozostawali pod kontrolą Intela. Oprócz 1,9 miliarda dolarów, SK hynix wyłożyło także dodatkowe środki na włączenie do swoich struktur działu zajmującego się rozwojem NAND. Dzięki temu Solidigm może teraz w pełni realizować badania i rozwój w ścisłej współpracy z zespołami SK hynix.
Istotnym wyzwaniem pozostaje jednak różnica w technologiach wytwarzania pamięci NAND. Intel opierał się na tzw. "floating gate", podczas gdy SK hynix stosuje głównie "charge trap flash". Niektóre z flagowych SSD marki Solidigm nadal wykorzystują floating gate, co wymusza na SK hynix utrzymywanie różnych linii produkcyjnych.
Zdaniem przedstawicieli Intela, pełne zamknięcie transakcji pozwoli firmie wzmocnić swoje wyniki finansowe i skupić się na dalszym rozwoju kluczowych obszarów działalności. Natomiast dla SK hynix oraz Solidigm stanowi ono szansę na dalsze umacnianie pozycji w segmencie pamięci masowych, szczególnie w kontekście rozwiązań dla centrów danych.