Bańka prysła. Dyski SSD oferują lepszą żywotność od HDD

Czy to koniec kolejnego mitu w świecie komputerów? Wygląda na to, że dyski talerzowe (HDD) nie oferują wcale lepszej żywotności od nośników półprzewodnikowych (SSD).

Przemysław Banasiak (Yokai)
16
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Bańka prysła. Dyski SSD oferują lepszą żywotność od HDD

Pierwsze nośniki półprzewodnikowe były pieruńsko drogie (>1000 złotych), oferowały niską pojemność (<64 GB), a ich awaryjność była bardzo wysoka. Tym samym zainteresowani nimi byli głównie entuzjaści. Wszystko to jednak z czasem się zmieniło, a obecnie SSD o pojemności 480 czy 512 GB jest w zasięgu każdego.

Dalsza część tekstu pod wideo

Po czterech latach pracy SSD są niemal 4x mniej awaryjne

Sporo osób jednak nadal zdaje się powtarzać jak mantrę, że HDD mają jedną sporą przewagę - żywotność. Tylko czy to faktycznie prawda? A może mit oparty na doświadczeniach ze starymi technologiami?

Firma Backblaze specjalizująca się w usługach chmurowych i kopiach bezpieczeństwa kolejny raz udostępniła ciekawe statystyki. Dotyczą one porównania awaryjności SSD i HDD używanych przez lata jako dysków rozruchowych. Próbka testowa oparta jest na ponad 2500 nośników.

Bańka prysła. Dyski SSD oferują lepszą żywotność od HDD

W pierwszym roku użytkowania dyski talerzowe odnotowały zaledwie 0,66% awaryjności, zaś dla nośników półprzewodnikowych było to 0%. W drugim roku pracy było to już kolejno 1,54% i 0,84%, zaś w trzecim 1,38% i 0,79%. Podobny stosunek obserwujemy też w czwartym roku użytkowania - 1,83% vs 1,05% awaryjności.

Bańka prysła. Dyski SSD oferują lepszą żywotność od HDD

Ciekawie sytuacja zaczyna jednak po pięciu latach pracy, gdzie awaryjność HDD skacze już do 3,55%, zaś dla SSD to zaledwie 0,92%. Są to oczywiście wartości niskie, ale nadal niemal czterokrotnie lepsze dla SSD.

Jak widać postęp technologiczny i brak ruchomych części faworyzuje nośniki półprzewodnikowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że Backblaze nie korzysta z najtańszych SSD. Są to głównie sprawdzone modele od renomowanych firm jak Cucial, Dell, Micron, Seagate czy Western Digital.