DAJ CYNK

Interaktywne okno. Teraz będziesz wiedział, na co patrzysz

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Sprzęt

Naukowcy z Korei Południowej prezentują swój pomysł, by sprawić, że wycieczki i zwiedzanie staną się jeszcze bardziej atrakcyjne. Nie trzeba będzie nawet wychodzić z pojazdu.

Już wkrótce rozpocznie się kolejna edycja Consumer Electronic Show, czyli jednych z największych targów technologii użytkowej. To właśnie tam po raz pierwszy na żywo będzie można zobaczyć wynalazek naukowców z Korei Południowej, który może zrewolucjonizować wycieczki turystyczne po miastach.

Interaktywne okno powie ci, na co patrzysz

Technologia AR jest z nami już od dłuższego czasu, lecz nadal mam wrażenie, że jej potencjał nie został jeszcze wykorzystany. Funkcję rozszerzonej rzeczywistości głównie wykorzystują niektóre aplikacje mobilne, a także bardzo drogie okulary do użytku specjalistycznego. Aktualny trend może się zmienić, gdyż południowokoreański Instytut Technologii Przemysłowej (ITRI) stworzył specjalne interaktywne okna, które będzie można zamontować w każdym pojeździe.

Jedną z propozycji wykorzystaniu ich wynalazku są busy wycieczkowe. Dzięki interaktywnym oknom AR zwiedzanie miasta będzie jeszcze ciekawsze. Okno wykorzystuje panel microLED, na którym wyświetla treści. Skąd jednak wie, na co patrzymy? Urządzenia zaprezentowane przez ITRI zostały zaopatrzone w kamery śledzące ruchy gałek ocznych. Uwzględniając dane GPS, w celu ustalenia aktualnej prędkości pojazdu i położenia geograficznego, można określić, jaką konkretną atrakcję aktualnie ogląda dana osoba.

W założeniu, po spojrzeniu na jakąś atrakcję na oknie pojawi się krótki opis wraz ze zdjęciem. Jeśli dana osoba chce dowiedzieć się więcej o tym, na co patrzy, po prostu dotyka tego zdjęcia.

ITRI już kiedyś zaprezentowało podobne rozwiązanie, gdy stworzyli specjalne ekrany do akwarium, które wyświetlały informacje na temat ryby, na którą aktualnie patrzy obserwator.

Zobacz: NASA wyśle cię na Księżyc. Masz czas do 15 marca
Zobacz: Komory parowe powracają do PC. Będzie chłodno i cicho

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ITRI

Źródło tekstu: ITRI