DAJ CYNK

Procesory Intel Core 14. generacji. Znamy dokładną datę premiery

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Procesory Intel Core 14. generacji. Znamy dokładną datę premiery

Nowe procesory Intela zbliżają się wielkimi krokami. Tym razem poznaliśmy dokładną datę premiery najwydajniejszych modeli Intel Raptor Lake Refresh.

 

Najnowsze procesory Intel Core 13. generacji debiutowały na rynku w październiku 2022 roku, a więc niecały rok temu. Jednak Niebiescy nie zwalniają tempa, a lada moment wyczekiwana jest nowa rodzina. Mowa o serii Intel Raptor Lake Refresh, która będzie odświeżeniem oferty i zaoferuje m. in. wyższe taktowania.

Nowe procesory zaoferują taktowanie do 6,0 GHz

Już od dłuższego czasu plotkowało się, że Amerykanie zapowiedzą Intel Core 14. generacji jeszcze w tym miesiącu, na wydarzeniu Intel Innovation 2023 w dniach 19 - 20 września, a premiera nastąpi niedługo później. Teraz jednak zdradzono dokładne daty i faktycznie długo nie będzie trzeba czekać.

Jak donosi serwis VideoCardz, powołując się na swoje źródła, sprzedaż procesorów Intel Raptor Lake Refresh rozpocznie się 17 października 2023 o godzinie 15:00. Wtedy też zejdzie oficjalnie embargo na testy i pojawią się pierwsze niezależne recenzje. Dzień wcześniej o tej samej godzinie ruszą zaś akcje promocyjne.

Na start dostaniemy tylko sześć najwydajniejszych procesorów. Mowa tradycyjnie o odblokowanej serii K oraz ich wersjach bez zintegrowanego układu graficznego (KF). Wszystkie z TDP na poziomie 125 W:

  • Intel Core i9-14900K(F) - 24 rdzenie, 32 wątki; od 3,2 do 6,0 GHz;
  • Intel Core i7-14700K(F) - 20 rdzeni, 28 wątków; od 3,4 do 5,6 GHz;
  • Intel Core i5-14600K(F) - 14 rdzeni, 20 wątków; od 3,5 do 5,3 GHz;

Tańsze jednostki zaprezentowane zostaną kilka miesięcy później, podczas styczniowych targów CES 2024 w amerykańskim Las Vegas. Wszystkie nowe procesory będą nadal korzystały z gniazda LGA 1700. Tym samym będą kompatybilne z dotychczasowymi płytami głównymi z chipsetami Intel 600 i 700. Spekuluje się jednak, że ceny na premierę mogą być nieco wyższe - o około 15% - niż w przypadku wcześniejszych CPU.

Zobacz: Tej karty graficznej nie kupisz. NVIDIA ją porzuciła
Zobacz: Najlepsze płyty główne znikają ze sklepów. Wiemy czemu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: VideoCardz, oprac. własne