Thermomix czy Lidlomix? Porównano awaryjność

Najbardziej ikoniczny sprzęt AGD, roboty Thermomix i odkurzacze Dyson, wcale nie jest tym najtrwalszym. Wprost przeciwnie, statystycznie ma psuć się zaskakująco często, choć są też plusy.

Piotr Urbaniak (gtxxor)
6
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Thermomix czy Lidlomix? Porównano awaryjność

Nie od dziś wiadomo. że sprzęt AGD rzadko wymieniany jest w pogoni za nowinkami. Nowy kupujemy zazwyczaj przy przeprowadzce, no i oczywiście w przypadku poważnych awarii. Jak jest z tym ostatnim, postanowili sprawdzić dziennikarze konsumenckiego magazynu „60 Millions de consommateurs”. Co niektórych pewnie zaskoczy, jak się okazuje, powszechnie hołdowana marka wcale nie gwarantuje najdłuższej żywotności.

Dalsza część tekstu pod wideo

W ramach analizy przepytano grupę 6000 francuskich konsumentów o doświadczenia z poszczególnymi markami i ich urządzeniami, biorąc pod uwagę tylko sprzęt młodszy niż 10 lat. Dobra wiadomość jest taka, że względem analogicznej kampanii z roku 2021, szacowany współczynnik niezawodności wzrósł do 88 proc., z poziomu 84,8 proc. Gorsza, że w opinii autorów badania inwestycja w droższy sprzęt renomowanej marki nie zawsze okazuje się gwarancją niezawodności.

Znane logo nie jest gwarancją niezawodności

Jak czytamy w raporcie, rozczarowujące są wyniki kultowych marek Vorwerk, producenta urządzenia Thermomix, oraz Dyson, znanego z drogich odkurzaczy. Współczynnik awaryjności w przypadku obydwu firm oceniono na ponad 20 proc. Dodajmy, podobnie wypadł też Arthur Martin, należący do Grupy Electrolux, choć tu z kolei w segmencie pralek i zmywarek.

Eksperci dodają jednak, że oceny respondentów mogą być nieco tendencyjne, a przyczyną takiego stanu rzeczy jest sposób eksploatacji. Zauważono, że osoby inwestujące w topowe AGD z dużą dozą prawdopodobieństwa korzystają ze swych urządzeń intensywniej niż ci, którzy biorą pierwszy produkt z brzegu.

Nasze badania wskazują, że ponad połowa odkurzaczy pionowych jest używanych codziennie, w porównaniu do 30 proc. w przypadku klasycznych konstrukcji na kółkach, co może częściowo tłumaczyć rozbieżność wyników

– mówi Camille Beurdeley, dyrektor Grupy Marek Sprzętu Domowego (Gifam).

Dostępność części zamiennych to inna sprawa

Ale niezawodność to tylko jedna strona medalu. Równie ważna jest dostępność części zamiennych, a pod tym względem, co podkreślono, marki premium wiodą zdecydowany prym. Wprawdzie nie zawsze wynika to z polityki samych producentów, ale mnogość dostępnych zamienników mocno ułatwia ewentualny serwis.

Na przykład Dyson, po nowelizacji polityki napraw w październiku 2022 roku, zapewnia aż 13-letni okres dostępności komponentów. Wcześniej tak słodko nie było, jednak w odwodzie pozostawały liczne części nieautoryzowane. Nie gorzej wypada Thermomix. Dla kontrastu Lidl zapewnia części do urządzeń SilverCrest, w tym do kultowych Lidlomixów, ponoć tylko przez 3 lata i wcale nie jest najgorszy.

Ostateczny wniosek brzmi: znane logo nie gwarantuje wysokiej trwałości, ale za to sprzyja ewentualnym naprawom. I summa summarum wszystko to zdaje się być aż nad wyraz oczywiste.