DAJ CYNK

Żegnaj Android Beam, witaj Fast Share. Nowy pomysł Google’a na wymianę plików

Mieszko Zagańczyk

Rozrywka

Natura nie znosi próżni i to samo odnosi się do technologii. Kiedy pojawiły się informacje o likwidacji funkcji Android Beam w powstającej wciąż, nowej wersji zielonego robota - Androidzie Q - zasadne stało się pytanie: co w zamian? Teraz znamy już odpowiedź - nowe, lepsze rozwiązanie Google’a pozwalające na wymianę plików to Fast Share.

Nowa funkcja w Androidzie została odkryta w smartfonie Pixel 3 XL z testową wersją Androida Q. W działaniu ma przypominać AirDrop, mechanizm znany od lat użytkownikom urządzeń marki Apple. W odróżnieniu od Android Beam, nie będzie bazować na NFC używanym do inicjacji połączenia, lecz wykorzysta Bluetooth i Wi-Fi Direct. Pozwoli na to szybkie przesyłanie nawet dużych plików.

Dostęp do Fast Share będzie możliwy z menu udostępniania, gdzie znajdziemy tę funkcję pod ikonką w kształcie rombu, która notabene wcześniej była wykorzystywana zarzuconą funkcję Nearby. Korzystając z niej, użytkownik będzie mógł wysłać zdjęcia i pliki, ale też linki do stron internetowych i fragmenty tekstu. Fast Share będzie także dostępne z innego miejsce w systemie - z menu Ustawienia → Google → Fast Share.

Zobacz: Poznaliśmy nowe funkcje Androida Q. Wśród nich ciemny motyw i więcej ochrony prywatności

Wygląda też na to, że Google chce znieść wszelkie ograniczenia wiążące się z udostępnianiem za pomocą Fast Share - urządzeniem odbierającym może być nie tylko sprzęt z Androidem, ale też Chromebook, smartwatch czy nawet iPhone. Co ważne, Fast Share nie wymaga, by urządzenie odbiorcy było podłączone do internetu, do nawiązania połączenia konieczny jest jednak aktywny Bluetooth i funkcja lokalizacji. Obydwa urządzenia muszą się też znaleźć w bliskiej od siebie odległości. Przed pierwszym użyciem Fast Share urządzeniom należy nadać unikatowe nazwy.

 

Lista urządzeń, z którymi można nawiązać połączenie Fast Share, pojawi się w trakcie procedury udostępniania, podobnie jak to wygląda na przykład podczas parowania Bluetooth. Po wybraniu urządzenia odbiorcy na ekranie pojawi się podgląd wysyłanej treści, a następnie zobaczymy pasek postępu w formie okręgu na środku ekranu.

Udany transfer potwierdzony zostanie zielonym kolorem. Z kolei odbiorca będzie mógł na swoim urządzeniu zaakceptować lub odrzucić nadchodzący plik bezpośrednio z paska powiadomień. Pojawi się tam informacja, z jakiego urządzenia przesyłany jest plik. Powiadomienie o nadchodzącym transferze i jego podgląd może mieć też formę pełnoekranową.

Zobacz: Android Q w wersji beta dostepny dla 21 smartfonów

Google pomyślał też o sprawach bezpieczeństwa. Zaufanym osobom, z którymi często wymieniamy się plikami, można przydzielić preferowaną widoczność. Nasi znajomi z takim priorytetem będą zawsze widzieli nasze urządzenie, gdy znajdzie się w pobliżu. Inne, obce osoby - nie zobaczą go.

Wszystko wskazuje też na to, że na Fast Share nie trzeba będzie czekać do aktualizacji Androida Q (niektórzy przecież nigdy się nie doczekają), za to rozwiązanie pojawi się wraz z jedną z przyszłych wersji Google Play Services, czyli powinno trafić do smartfonów również ze starszymi wersjami systemu, o ile Google nie narzuci tu jakichś ograniczeń.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: XDA-Developers

Źródło tekstu: 9TO5Google, XDA-Developers