DAJ CYNK

Paragony zmienią się nie do poznania. Oto co musisz wiedzieć

Marian Szutiak

Aplikacje

Rządowa aplikacja e-Paragony dostanie nowe funkcje

We wrześniu Ministerstwo Finansów ma wydać nową wersję aplikacji e-Paragony. Wśród nowości pojawi się możliwość generowania unikalnego identyfikatora, co pozwoli na przypisanie elektronicznego paragonu do konkretnej osoby.

E-paragon to elektroniczna forma tradycyjnego paragonu fiskalnego i może służyć jako dowód zakupu przy zwrocie towaru, wymianie czy reklamacji. Jego główną zaletą ma być wygoda, zarówno dla sprzedawcy, jak i konsumenta. Klient nie musi martwić się, że go zgubi lub zniszczy, bo będzie miał do niego ciągły dostęp za pośrednictwem na przykład telefonu. Z kolei sprzedawcy mogą sprawniej obsługiwać klientów, a przy okazji zaoszczędzić na przykład na papierze do tradycyjnych wydruków.

Pierwsze zapowiedzi wprowadzenia e-paragonu w Polsce pojawiły się w 2016 roku, kiedy Ministerstwo Rozwoju planowało wdrożyć obowiązkowe kasy online. Miały one umożliwiać wystawianie elektronicznych dowodów zakupu od 1 stycznia 2018 roku. Jednak w związku z dużym obciążeniem finansowym dla firm, wprowadzenie obligatoryjnych kas online zdecydowano się podzielić na etapy, a temat e-paragonu zszedł na boczny tor. Dopiero pandemia znacznie przyspieszyła prace nad wdrożeniem, dzięki czemu od kwietnia 2020 roku sprzedawcy towarów i usług korzystający z kas online mają możliwość wystawienia elektronicznych dowodów zakupu na życzenie klienta.

Ministerstwo Finansów, chcąc przyspieszyć proces wdrożenia e-paragonów, we wrześniu 2023 roku udostępni w specjalnej aplikacji mobilnej nowe funkcje, które pozwolą na ich przechowywanie oraz generowanie indywidualnych kodów użytkownika, które mają umożliwić przekazywanie dokumentów, bez udostępniania sprzedawcom danych wrażliwych.

Jak obecnie działają e-paragony?

Teraz z elektronicznych dowodów zakupu chętnie korzystają przede wszystkim branże związane z transportem, na przykład przedsiębiorstwa świadczące przewóz osób, takie jak Uber czy Bolt. Firmy te jako jedne z pierwszych zaczęły korzystać z nowych rozwiązań. Wdrożyły wirtualne kasy fiskalne, a dokumenty sprzedaży przekazują e-mailem. Również niektóre sklepy spożywcze, na przykład Lidl i Carrefour, udostępniają w swojej aplikacji cyfrowe „paragony”. Należy jednak podkreślić, że w tych przypadkach one nie mają charakteru fiskalnego, co oznacza, że klient skanując swoją aplikację i tak otrzyma dowód zakupu w formie papierowej. Niefiskalne potwierdzenie zakupu w aplikacji może jednak być wykorzystane do reklamacji produktu albo usługi.

Możliwość wystawiania e-paragonu istnieje dzięki upowszechnieniu się drukarek fiskalnych online. Pomimo, że paragon jest elektroniczny, to wymagane jest urządzenie fiskalne, które ewidencjonuje sprzedaż. Fakt, że drukarki są online oznacza, że po otrzymaniu instrukcji wystawienia paragonu elektronicznego, nie musi dochodzić do wydruku.  Aby tak się stało, dany sprzęt musi obsługiwać funkcję e-paragonów – a niezbędna jest w tym celu homologacja Głównego Urzędu Miar. Wymagane jest również oprogramowanie do udostępniania dokumentów, które musi zostać zintegrowane z systemami sprzedawcy.

Co się zmieni od września?

Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii od kilku lat pracuje nad powszechnym wdrożeniem e-paragonów. W tym celu powstała aplikacja e-Paragony, która aktualnie pozwala jedynie na przechowywanie skanów tradycyjnych paragonów. We wrześniu tego roku zaprezentowane mają zostać jej nowe funkcje. Aplikacja umożliwi gromadzenie elektronicznych dowodów zakupu oraz generowanie indywidualnego kodu użytkownika, który pozwoli klientom na otrzymanie e-paragonu bez konieczności udostępniania wrażliwych danych sprzedawcy.

Jeśli kupujący będzie chciał otrzymać e-paragon, w pierwszej kolejności będzie musiał zainstalować aplikację e-Paragony na swoim smartfonie. Następnie aplikacja połączy się z systemem dystrybucji e-paragonów, aby pobrać unikalny identyfikator. Wystarczy, że w postaci kodu paskowego przedstawi się go kasjerowi, który następnie zeskanuje go czytnikiem, a kasa rejestrująca wyśle paragon do systemu dystrybucji. E-paragon będzie w systemie dostępny do pobrania w ciągu kilku sekund przez kolejne 30 dni. Po tym czasie zostanie usunięty.

Zobacz: Alior Bank z nową wersją aplikacji mobilnej. Zobacz, co się zmieniło
Zobacz: Mapy Google tak nie potrafią. Ta aplikacja powinna być obowiązkowa

Ankieta
6%
94%

Wszystkich głosujących: 588

Źródło ankiety: Paragony zmienią się nie do poznania. Oto co musisz wiedzieć

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl

Źródło tekstu: materiały prasowe