Przełom w łączności: 5G z satelitów OneWeb działa

Eutelsat Group, MediaTek oraz Airbus Defence and Space przeprowadziły pierwsze na świecie udane testy technologii 5G Non-Terrestrial Network (NTN) na satelitach Eutelsat OneWeb, znajdujących się na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Testy te stanowią przełom w rozwoju standardu 5G NTN, który pozwoli na interoperacyjność sieci satelitarnych i naziemnych, obniżając koszty dostępu do Internetu i otwierając nowe możliwości dla użytkowników 5G na całym świecie.

Marian Szutiak (msnet)
4
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Przełom w łączności: 5G z satelitów OneWeb działa

Jak przebiegały testy?

Do przeprowadzenia prób wykorzystano satelity Eutelsat OneWeb, chipset MediaTek NR NTN, a także testową stację bazową NR NTN dostarczoną przez ITRI, działającą zgodnie ze specyfikacją 3GPP Release 17. System antenowy oraz sprzęt testowy zapewniły firmy Sharp oraz Rohde & Schwarz. Z kolei satelity, skonstruowane przez Airbusa, zostały wyposażone w transpondery pracujące w pasmach Ku oraz Ka, umożliwiające dynamiczne przesyłanie sygnału na ruchomych wiązkach („Earth-moving beams”).

Dalsza część tekstu pod wideo

Podczas testów terminal 5G pomyślnie połączył się z rdzeniem sieci 5G za pośrednictwem satelity, co umożliwiło wymianę danych.

Nowa era globalnej łączności

Dzięki zastosowaniu standardów 5G, uznanych przez całą branżę telekomunikacyjną, satelity kompatybilne z nową technologią będą mogły w naturalny sposób uzupełniać istniejące sieci naziemne. Oznacza to możliwość zapewnienia powszechnej łączności na globalną skalę, co obniży koszty dostępu do Internetu i stworzy nowe możliwości dla smartfonów, branży motoryzacyjnej czy Internetu Rzeczy (IoT).

Te próby pokazują zaangażowanie Grupy Eutelsat w rozwój i wdrażanie nowych technologii, aby zapewnić naszym klientom najlepsze możliwe usługi we współpracy ze sprawdzonymi partnerami. 5G NTN będzie kluczową funkcjonalnością konstelacji IRIS2, a Eutelsat jest liderem tej innowacji oraz aktywnym uczestnikiem ekosystemu. Jesteśmy dumni, że jako pierwsi zademonstrowaliśmy działanie interfejsu 5G na komercyjnej flocie satelitów pracujących w paśmie Ku, torując drogę dla nowych zastosowań w przyszłych konstelacjach.

Arlen Kassighian, dyrektor ds. inżynierii, Eutelsat Group

Jako globalny lider w dziedzinie łączności naziemnej i pozaziemskiej, konsekwentnie realizujemy naszą misję poprawy jakości życia poprzez innowacyjne technologie łączące świat wokół nas, nawet w miejscach o ograniczonym lub zerowym zasięgu sieci komórkowej. Dzięki nawiązaniu rzeczywistych połączeń z satelitami LEO znajdujemy się o krok bliżej do wdrożenia szerokopasmowej łączności satelitarnej NR-NTN opartej na standardzie 3GPP do użytku komercyjnego.

Mingxi Fan, szef działu systemów bezprzewodowych i inżynierii ASIC, MediaTek

Udane testy łączności satelitarnej 5G NTN z wykorzystaniem satelitów OneWeb zbudowanych przez Airbusa nie tylko dowodzą elastyczności i innowacyjnej konstrukcji tych satelitów, ale także otwierają perspektywę prawdziwie globalnej łączności szerokopasmowej dla urządzeń 5G. Jako pionierzy w dziedzinie łączności satelitarnej aktywnie przyczyniamy się do rozwoju 5G NTN i z niecierpliwością oczekujemy kolejnych etapów integracji satelitów z naszym codziennym życiem.

Elodie Viau, dyrektor ds. inżynierii systemów kosmicznych, Airbusie

Udane testy technologii 5G NTN na satelitach Eutelsat OneWeb stanowią milowy krok w kierunku globalnej łączności szerokopasmowej. Wprowadzenie tej technologii pozwoli na płynne przełączanie się między sieciami naziemnymi i satelitarnymi, otwierając nowe rynki i zwiększając dostępność Internetu na całym świecie. To kolejny dowód na to, że przyszłość komunikacji mobilnej leży w integracji 5G z technologią satelitarną.