Intel rezygnuje z inicjatywy x86S. Stawia na współpracę z AMD
Piekło zamarzło. Intel porzuca własny projekt na rzecz kooperacji z konkurencją. Powód? Rosnąca popularność układów ARM.

Intel potwierdził zakończenie prac nad specyfikacją x86S - uproszczoną, 64-bitową wersją architektury x86, którą pierwotnie ogłoszono w maju 2023 roku, a następnie zaktualizowano do wersji 1.2 w czerwcu. Decyzja ta została podjęta po utworzeniu "x86 Ecosystem Advisory Group", w skład której wchodzi m.in. AMD oraz Google. Celem stowarzyszenia jest wspólne wytyczanie przyszłości całej platformy x86.
Konsultacje mogą wydłużyć proces podejmowania decyzji
Wspólny rozwój specyfikacji jest zrozumiałym krokiem, zwłaszcza biorąc pod uwagę duopol Intela i AMD na rynku procesorów x86 oraz konieczność zapewnienia pełnej interoperacyjności i zgodności wstecznej. Dodatkowo zaangażowanie innych kluczowych graczy, w tym dużych dostawców oprogramowania, ma pomóc w stworzeniu spójnego ekosystemu, który sprosta wyzwaniom rosnącej konkurencji ze strony układów ARM.


Powstanie x86 Ecosystem Advisory Group oznacza, że wszelkie znaczące zmiany w architekturze x86 będą konsultowane z szerokim gronem zainteresowanych stron. Taki model współpracy może jednak wydłużyć proces podejmowania decyzji. Mimo to wspólne działania powinny zagwarantować bardziej spójną i długoterminową strategię rozwoju.
Na chwilę obecną nie wiadomo czy rozwiązania opracowane w ramach nieaktualnej już inicjatywy x86S znajdą odzwierciedlenie w pracach nowej grupy. Jeśli jednak tak się stanie, zostaną wprowadzone w drodze współpracy i kompromisu między wszystkimi uczestnikami. Na więcej szczegółów i pierwsze owoce pracy musimy poczekać.