Polacy szturmują tę stronę. Stawką szybszy internet

Serwis internet.gov.pl ma ponad 50 milionów wyświetleń – informuje Instytut Łączności. Od uruchomienia witryny minęły 2 lata.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
18
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Polacy szturmują tę stronę. Stawką szybszy internet

Instytut Łączności PIB, który pod skrzydłami Ministerstwa Cyfryzacji odpowiada za internet.gov.pl, pochwalił się nowym wynikiem – liczbą ponad 50 milionów wyświetleń strony. Ten rezultat to efekt nieco ponad dwóch lat działania serwisu, który w pełni ruszył 1 stycznia 2023 r. Wcześniej był dostępny tylko dla operatorów.

Dalsza część tekstu pod wideo

Dwa lata praktycznego działania SIDUSIS

Serwis internet.gov.pl bazuje na rządowym projekcie SIDUSIS, co stanowi skrót od System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego. Wchodząc na stronę internet.gov.pl i korzystając z dostępnej tam interaktywnej mapy, można sprawdzić, jacy operatorzy działają w okolicy i jaki oferują internet w wybranych budynkach. Internet.gov.pl pozwala śledzić inwestycje publiczne i prywatne, co jest szczególnie przydatne dla osób planujących budowę domu lub zakup mieszkania. Na stronie każdy może też zgłosić potrzebę dostępu do internetu szerokopasmowego, co pomaga operatorom lepiej planować inwestycje.

Tuż po starcie zainteresowanie systemem było umiarkowane, a użytkownicy wytykali pewne nieścisłości w podawanych tam informacjach. Strona jednak się rozwijała, a odwiedzających przybywało. Jak wynika z danych Instytutu Łączności, w 2023 roku zgłoszono za pośrednictwem internet.gov.pl ponad 55 tysięcy zapotrzebowań na dostęp do szybkiego internetu szerokopasmowego. Z kolei w całym 2024 roku liczba ta przekroczyła 152 tysiące. W marcu 2024 rząd chwalił się, że serwis miał ponad 25 milionów wyświetleń, od tego czasu przybyło więc drugie tyle. Serwis odwiedziło przez dwa lata 1,2 mln użytkowników.

Jak przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji, od startu w 2023 r. serwis internet.gov.pl stale się rozwija. Poprawiły się mapy zasięgu dzięki uszczegółowieniu położenia punktów adresowych. Dla dostawców internetu wprowadzono też wymóg informowania, czy usługi w danym punkcie adresowym są świadczone na własnej infrastrukturze, czy przy wykorzystaniu infrastruktury innego operatora (hurtowego). Zapoczątkowano też kwartalną publikację raportów „Polska w zasięgu”, która ułatwia samorządowcom analizę danych i wykluczanie z ich terenów tzw. białych plam.

Obecnie strona internet.gov.pl ma 7,6 mln punktów adresowych w zasięgu, z tego 6,2 mln to adresy z dostępem do światłowodu.