mDowód i e-dowód - czym się różnią? Ministerstwo wyjaśnia

Jeśli ktoś z was ma jakiekolwiek wątpliwości, czym się różnią między sobą mDowód i e-dowód, to warto zapoznać się z poniższymi informacjami. Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło przypomnieć o najważniejszych funkcjach dokumentów i wyjaśnić różnicę między nimi. 

Anna Kopeć (AnnaKo)
3
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
mDowód i e-dowód - czym się różnią? Ministerstwo wyjaśnia

Wraz z postępem technologicznym, pojawiło się u nas kolejne rodzaje dowodów tożsamości. Nic dziwnego, że czasem trudno się w tym odnaleźć. Zarówno mDowód i e-dowód potwierdzają naszą tożsamość - to nie ulega wątpliwości. Robią to jednak w różny sposób. 

Dalsza część tekstu pod wideo

mDowód to cyfrowy dowód w aplikacji mObywatel, e-dowód natomiast to tradycyjny dowód, wyposażony w chip. 

Dowód osobisty zmieniał się z biegiem lat pod kątem wyglądu, zawartych danych i zastosowanych w dokumencie technologii. Do najważniejszych zmian należy zaliczyć dodanie do każdego dowodu osobistego wydanego od dnia 4 marca 2019 roku czipu z warstwą elektroniczną. To właśnie dzięki niemu dowód osobisty stał się… E-dowodem!

Pomimo tej nazwy jest to jak najbardziej materialny dokument wykonany z plastiku. E-dowód jest elektroniczny, dzięki temu, że został w niego wmontowany chip, w którym umieszczane są certyfikaty elektroniczne (obligatoryjnie certyfikat identyfikacji, uwierzytelniania i podpisu). Od listopada 2021 roku wprowadzane są dodatkowe dane biometryczne, identyfikujące właściciela, między innymi jego zdjęcie i odciski palców.  

Dla wielu osób może być zaskoczeniem, że już ten dokument posiadają, bo e-dowód to po prostu każdy dowód osobisty wydawany od dnia 4 marca 2019 roku. E-dowód zwany jest również elektronicznym dokumentem tożsamości lub dowodem elektronicznym.

W zeszłym roku Ministerstwo wprowadziło cyfrowy dokument tożsamości – mDowód. Wszystko po to, aby potwierdzać swoją tożsamość za pomocą telefonu.

mDowód to osobny dokument, który jest generowany w aplikacji mObywatel. Pobiera on dane z rejestrów państwowych (rejestr PESEL i Rejestr Dowodów Osobistych). Do jego posiadania niezbędny jest dowód osobisty, profil zaufany (lub inny akceptowalny środek identyfikacji) oraz smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 8.0 (lub nowszej) albo iOS w wersji 15.0 (lub nowszej).  

mDowód ma wyłącznie wirtualną postać, ponieważ jest zawarty w aplikacji mObywatel. Można go zobaczyć na ekranie swojego smarfona.