Orange wyciąga wtyczkę. To koniec telekomunikacyjnej epoki na Nowogrodzkiej

Po niemal stu latach funkcjonowania, historyczny budynek telekomunikacyjny przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie został odłączony od zasilania. To symboliczne zakończenie trwającego osiem lat procesu modernizacji infrastruktury Orange, który obejmował przeniesienie infrastruktury technicznej, migrację usług i budowę nowoczesnych centrów danych. Tym samym, jeden z najważniejszych punktów polskiej telekomunikacji przechodzi do historii.

Marian Szutiak (msnet)
38
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Orange wyciąga wtyczkę. To koniec telekomunikacyjnej epoki na Nowogrodzkiej

Od serca telekomunikacji do nowoczesnej sieci

Kompleks budynków przy ul. Nowogrodzkiej i ul. św. Barbary był przez dekady kluczowym elementem polskiej telekomunikacji. Zbudowany w okresie międzywojennym, najpierw pełnił funkcję Urzędu Telekomunikacyjnego, a następnie stał się siedzibą Telekomunikacji Polskiej, a później Orange Polska. To właśnie tu znajdowały się trzy duże centrale telefoniczne – dwie międzymiastowe i jedna międzynarodowa – obsługujące ogromną część krajowego ruchu telekomunikacyjnego.

Dalsza część tekstu pod wideo

W swoim szczytowym okresie budynek odpowiadał za 20% całego ruchu IP w Polsce, a także pełnił kluczową rolę w transmisji telefonicznej i usługach telewizyjnych. To tutaj funkcjonowała platforma telewizyjna, zapewniająca dystrybucję treści dla abonentów Orange w całym kraju.

Nowa era telekomunikacji – Warsaw Data Hub

Proces migracji infrastruktury rozpoczął się w 2017 roku, a dwa lata później Orange ogłosiło sprzedaż kompleksu. Łącznie przeniesiono 318 tysięcy usług telekomunikacyjnych, a także zoptymalizowano infrastrukturę, zmniejszając liczbę urządzeń z 1500 do 500. Nowe centrum danych, Warsaw Data Hub, przejęło znaczną część ruchu sieciowego, a pozostałe elementy infrastruktury trafiły do data center w Łodzi i mniejszych punktów sieciowych w Warszawie.

W ramach modernizacji wybudowano 320 km światłowodów, zapewniając większą redundancję i bezpieczeństwo usług. Dzięki bardziej rozproszonej architekturze, sieć Orange stała się mniej podatna na awarie i bardziej efektywna energetycznie.

Pożegnanie ze starszymi technologiami

Zamknięcie gmachu na Nowogrodzkiej to także definitywne pożegnanie ze starszymi rozwiązaniami telekomunikacyjnymi. Ostatnia centrala Strowger, mieszcząca się w podziemiach budynku, była reliktem minionej epoki, kiedy połączenia telefoniczne realizowano za pomocą elektromagnetycznych przekaźników. Jej zamknięcie oznacza koniec pewnej ery, ale także początek nowej, bardziej nowoczesnej i wydajnej sieci telekomunikacyjnej.

Orange wyciąga wtyczkę. To koniec telekomunikacyjnej epoki na Nowogrodzkiej

Orange zrealizował jedną z największych operacji migracji infrastruktury w Polsce, jednocześnie podnosząc jakość i odporność sieci. Dziś, gdy światłowody i chmura zastępują dawne technologie, po gmachu na Nowogrodzkiej pozostają już tylko wspomnienia – i ogromne znaczenie dla historii polskiej telekomunikacji.