Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111) z istotną nowością

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, wspierana przez sieć Orange, od 13 lat prowadzi telefon zaufania pod numerem 116 111. Teraz jego formuła została rozszerzona – linia niesie także pomoc młodym ludziom z Ukrainy.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111) z istotną nowością

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wspomagana przez Fundację Orange uruchamia dyżury w języku ukraińskim w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Jest to pomoc młodych ludzi z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, schronili się w Polsce

Dalsza część tekstu pod wideo

Jak przekonują fundacje, rozmowa w ojczystym języku z psychologiem może być dla nich dużym wsparciem w radzeniu sobie z trudem nowej sytuacji i z tęsknotą za bliskimi. Rozmowy poprowadzą psycholożki, które także przyjechały tu z Ukrainy.

Po wybuchu wojny miliony dzieci musiały opuścić swój dom w Ukrainie, setki tysięcy z nich znalazły się w Polsce. Uciekając, zostawiły cały swój świat, ważne dla siebie sprawy, plany i pasje, a często też ojców, dziadków, przyjaciół i ukochane zwierzęta. Wielu dzieciom może towarzyszyć niepewność, lęk, poczucie straty i inne trudne emocje

 – wyjaśnia Fundacja Orange,

Psycholożki z Ukrainy będą czekać na rozmowy z dziećmi od poniedziałku do piątku między 14.00 a 18.00. Odbyły szereg szkoleń przygotowujących do pracy w telefonie zaufania. Konsultacje mogą się odbywać także w języku rosyjskim, w zależności od tego, jak będzie wygodniej osobie, która dzwoni. Po wybraniu numeru 116 111 należy wskazać, w którym języku ma być kontynuowane połączenie.

Fundacje wyjaśniają, że dzieci potrzebują rozmawiać o tym, co się dzieje, i być w tej rozmowie traktowane poważnie. A o najważniejszych, najbardziej osobistych sprawach najlepiej mówić w swoim ojczystym języku.