Orange uruchamia turbołącze. Rekordowy transfer między miastami

Ruch sieciowy podwaja się mniej więcej co trzy lata. By sprostać temu wyzwaniu, Orange Polska uruchomił międzymiastowe łącze na trasie Warszawa-Poznań o przepustowości 400 Gb/s dla połączeń sieci szkieletowej IP. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. 

Marian Szutiak (msnet)
28
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Orange uruchamia turbołącze. Rekordowy transfer między miastami

Szkielet to ważna część zwierząt, ale również sieci telekomunikacyjnej. Sieć szkieletowa łączy ruch z mniejszych sieci i przesyła dane z wysoką szybkością i na dużą odległość. Jak wyjaśnia obrazowo Orange Polska, są to najszybsze i najlepsze drogi krajowe operatora. Do nich dołączają drogi wojewódzkie i lokalne, czyli właśnie mniejsze sieci.

Dalsza część tekstu pod wideo

Pomarańczowa sieć szkieletowa składa się z dwóch części:

  • Optycznej sieci transmisyjnej ROADM Express Network, która łączy największe miasta w Polsce. Ta sieć to wspominane drogi krajowe. Połączone miasta to POP, czyli points of presence – miejsca, w których ruch jest agregowany do większych przepustowości.

  • Sieci routerów szkieletowych IP, które przydzielają sieć do konkretnych platform lub mniejszych sieci (dla YouTube’a czy Netflixa, mobile voice’a, Neostrady itp.). Routery są węzłami komunikacyjnym. To takie zjazdy z sieciowej autostrady, na których trzeba zdecydować dokąd jedziemy.

Orange uruchamia turbołącze. Rekordowy transfer między miastami

Coraz szybciej między miastami

Do tej pory sieć szkieletowa Orange wykorzystywała łącza do 100 Gb/s. To niezły wynik, jednak rok do roku ruch w sieci wzrasta, a światłowód nie jest dostępny wszędzie. Pomarańczowy operator potrzebował czegoś więcej, dlatego wdrożył pierwsze w Polsce komercyjne łącze 400 GbEth dla routerów w sieci szkieletowej IP (400 Gb/s). To prawdziwa sieciowa autostrada, na której można błyskawicznie przesłać dużo danych.

Na razie tak szybkie łącze powstało na trasie Warszawa-Poznań, ale w planach na 2022 rok Orange ma jeszcze Katowice, Kraków, Wrocław, Łódź, Szczecin i Bydgoszcz. Podsumowując, w 2023 operator chce mieć routery z portami 400 GbEth w 8 miastach i prawie 60% pojemności będzie zapewniona w łączach pomiędzy nimi.

Orange uruchamia turbołącze. Rekordowy transfer między miastami

Pomarańczowa sieć jest coraz bardziej zielona

Jak tłumaczy Orange Polska, wdrożone przez operatora rozwiązanie jest przyjazne dla naszej planety. 4 łącza po 100 Gb/s to nie to samo, co jedno łącze 400 Gb/s. Mimo, że matematyka i mnożenie sugerują co innego. Łącze o większej przepustowości potrzebuje mniej energii do zasilenia. Emituje więc mniej dwutlenku węgla do atmosfery.

Uruchomiona sieć szkieletowa jest gotowa na większe potrzeby. Docelowo może przesyłać dane w technologii 800 Gb/s i 1,2 Tb/s. W sierpniu 2021 roku w pomarańczowym laboratorium, razem z firmą Infinera, przeprowadzono już testy 800 Gb/s. Technologie te będą sukcesywnie wdrażane wraz ze wzrostem ruchu w sieci.