Play rozłącza rozmowy z numerów zastrzeżonych? Sprawdzamy, o co chodzi

Do redakcji TELEPOLIS.PL dotarły informacje, że występują problemy z połączeniami z infolinią Play z numerów zastrzeżonych. Z relacji wynika, że tak to działa u fioletowego operatora. Telekom jednak zaprzecza tym "rewelacjom".

Marian Szutiak (msnet)
47
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Telepolis.pl
Play rozłącza rozmowy z numerów zastrzeżonych? Sprawdzamy, o co chodzi

Jeden z czytelników TELEPOLIS.PL zwrócił uwagę na niepokojący problem dotyczący infolinii Play (790 500 500). Według jego relacji, połączenia wykonywane z numerów zastrzeżonych są automatycznie przerywane po około 30 sekundach rozmowy z konsultantem. Co więcej, konsultanci mieli rzekomo tłumaczyć ten fakt stwierdzeniem:

Dalsza część tekstu pod wideo

tak to działa, gdy dzwoni się z zastrzeżonego

sugerując, że jest to celowe działanie operatora.

Czy faktycznie Play utrudnia kontakt klientom, którzy nie chcą ujawniać swojego numeru?

Biuro prasowe Play: Nie mamy takiej reguły

Skontaktowaliśmy się z biurem prasowym Play, które jednoznacznie zaprzeczyło tym doniesieniom. Według oficjalnego stanowiska operatora:

Dementujemy, że połączenia z numerów zastrzeżonych są przerywane – nie ma takich reguł po stronie IVR PLAY.

Katarzyna Bonk, Katarzyna Bonk Corporate Communication Specialist, Play

Przedstawiciele Play tłumaczą, że system infolinii działa identycznie dla wszystkich numerów – zarówno jawnych, jak i zastrzeżonych. Różnica polega jedynie na dodatkowej informacji przekazywanej klientom dzwoniącym z numerów jawnych – są oni informowani, że ich numer będzie widoczny dla konsultanta.

W odpowiedzi Play podkreśla również, że klienci, którzy nie chcą ujawniać numeru telefonu, są proszeni o przerwanie połączenia i skorzystanie z innej formy kontaktu, na przykład wizyty w salonie sprzedaży.

Kto ma rację?

Z jednej strony mamy relację klienta, który doświadczył rozłączania połączenia, z drugiej – stanowisko operatora, który stanowczo temu zaprzecza. Możliwe scenariusze są następujące:

  • problem dotyczy błędu technicznego w systemie IVR lub nieprawidłowego działania określonych ustawień dla numerów zastrzeżonych,
  • niektórzy konsultanci mogą błędnie interpretować procedury lub podawać nieprecyzyjne wyjaśnienia,
  • system mógł być niedawno zmodyfikowany, a użytkownik doświadczył konsekwencji zmian przed ich pełnym wdrożeniem.

Niezależnie od przyczyny, sytuacja ta może wpłynąć na wizerunek Play jako operatora przyjaznego klientom. W dobie rosnącej konkurencji na rynku telekomunikacyjnym, ułatwienie kontaktu z obsługą klienta powinno być priorytetem. Ewentualne utrudnienia mogą skutkować utratą potencjalnych klientów.

Co dalej?

Jeśli problem faktycznie występuje, Play powinien dokładniej przeanalizować zgłoszenia klientów i sprawdzić, czy w niektórych przypadkach rzeczywiście dochodzi do samoczynnego rozłączania rozmów. Klienci, którzy doświadczyli podobnej sytuacji, mogą spróbować:

  • zadzwonić ponownie z innego numeru i sprawdzić, czy problem się powtarza,
  • skontaktować się z Play inną drogą – np. przez czat na stronie internetowej lub aplikację,
  • zgłosić problem oficjalnie, aby operator mógł zweryfikować sytuację.

Czy Play rzeczywiście strzela sobie w kolano, jak twierdzi nasz Czytelnik? A może to jedynie incydentalny problem lub nieporozumienie? Zachęcamy użytkowników do podzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach.