Huawei Global Connectivity Index 2019: Polska coraz lepsza w obszarze mobilnego Internetu szerokopasmowego, ale kosztem Internetu stacjonarnego
Polska znalazła się na 36. miejscu (na 79 państw) pod względem wpływu ICT na PKB - wynika z raportu Huawei Global Connectivity Index 2019. Wysoko oceniono nasz kraj pod względem mobilnego Internetu szerokopasmowego, odnotowując poprawę w obszarze nasycenia rynku smartfonami oraz inwestycji w technologie 4G.

Inteligentna komunikacja wspierana przez sztuczną inteligencję zaczyna wywierać znaczący wpływ na gospodarkę cyfrową i jest punktem zwrotnym transformacji cyfrowej. To jeden z wniosków, jaki płynie z raportu Huawei Global Connectivity Index 2019 (GCI). Kraje inwestujące w takie rozwiązania, które uzyskały indeks GCI powyżej 65 punktów, mogą oczekiwać, że ich PKB zwiększy się o ponad 1%. Polska uzyskała 51 punktów i wśród krajów badanych w raporcie CGI 2019 zajęła 36 miejsce.
Zobacz: Internet światłowodowy rozwija się u nas bardzo dobrze - Polska należy do europejskiej czołówki
Zobacz: Jedna trzecia ruchu na stronach internetowych pochodzi od klientów Orange, Play, Plusa i T-Mobile



Najnowszy raport Global Connectivity Index podkreśla rolę sztucznej inteligencji jako jednej z czterech kluczowych technologii wspomagających „inteligentną komunikację”. AI, sieci szerokopasmowe, chmura i internet rzeczy stają się istotnymi katalizatorami wzrostu gospodarczego. Jednocześnie z raportu wynika, że w erze dominacji sztucznej inteligencji, sukces zależy od zdolności do współpracy w skali globalnej.
- Widzimy, że połączenie 5G, AI i chmury na nowo zdefiniowało łączność. Inteligentna łączność przyspiesza rozwój gospodarki cyfrowej, dlatego rządy i liderzy branżowi w krajach należących do grup Starters i Adopters powinni przyjąć nowe technologie, nadać priorytet pracy nad krajowymi planami transformacji cyfrowej i czerpać korzyści ze współpracy globalnej. W międzyczasie zdaliśmy sobie również sprawę, że inteligentna łączność może być odpowiedzią na wiele najbardziej skomplikowanych i głęboko zakorzenionych wyzwań społecznych, takich jak zmiany klimatyczne czy rozwarstwienie społeczne. Huawei dokłada wszelkich starań, aby technologia, aplikacje i umiejętności były dostępne dla każdego, a inteligentna łączność przyniosła korzyści każdej osobie, domowi i organizacji.
- powiedział Kevin Zhang, dyrektor generalny Huawei ICT Infrastructure
Mocne i słabe strony Polski
Tegoroczny wynik Polski (51 punktów) jest minimalnie lepszy niż w 2018 roku (50 punktów), jednak oznacza spadem z 34. pozycji na 36 miejsce wśród 79 badanych państw. Polska otrzymała najwyższy możliwy wynik w zakresie mobilnego internetu szerokopasmowego i przez ostatni rok wykazała poprawę zarówno w obszarze nasycenia rynku smartfonami, jak i inwestycji w technologie 4G. W stosunku do poprzedniego badania spadła jednak w naszym kraju dostępność do stacjonarnego Internetu szerokopasmowego. W innych kategoriach Polska pozycjonowana jest jako tzw. middling performer z wynikami plasującymi się powyżej średniej globalnej.
Zobacz: Zmiany norm PEM. Ruszają konsultacje społeczne
Zobacz: Czym jest PEM i jak się wykonuje pomiary pola elektromagnetycznego?
Wymieniając mocne strony naszego kraju, raport CGI 2019 wskazuje, że pojawienie się i rozwój zaawansowanych technologii mógłby być celem dla Polski w dalszym rozwoju sektora ICT. Ważne jest, aby Polska przyciągnęła do siebie więcej firm telekomunikacyjnych, które będą mogły oferować usługi klientom. Raport prognozuje, że małe, średnie i duże przedsiębiorstwa w całej Polsce będą stosować zaawansowane technologie w celu maksymalizacji zysków i usprawnienia działalności. Główne obszary, na które powinno się zwrócić w Polsce uwagę, to rozwój infrastruktury cyfrowej w erze 5G, wspólne inwestycje w technologie takie jak IoT, blockchain i AI, a także pogłębienie partnerstwa strategicznego i taktycznego w celu zwalczania zagrożeń cybernetycznych i walki z dezinformacją. W Polsce konieczne będzie podjęcie bardziej skoordynowanych działań w celu zapewnienia odpowiednich regulacji, które popchną dalej rozwój 5G.
Zobacz: Play uruchomi 5G na początku 2020 roku
Zobacz: Raport Ericssona: do końca 2025 roku liczba abonentów 5G przekroczy 2,6 mld
Szczegółowe dane dotyczące Polski, wraz z możliwością ich porównania z innymi krajami, można znaleźć pod tym adresem. Pełny raport można przejrzeć na stronie www.huawei.com/minisite/gci/en/.