Internet szerokopasmowy w Polsce. Sprawdź, jak jest w twoim regionie
Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Instytutem Łączności opracowało pierwszy raport „Polska w zasięgu”, powstały na podstawie systemu SIDUSIS. Jest to najnowsze kompendium danych o rozbudowie sieci szerokopasmowego internetu w naszym kraju.

Raport „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu” powstał na podstawie danych zebranych na stronie internet.gov.pl, podłączonej do systemu SIDUSIS, prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Instytut Łączności – PIB. Raport obejmuje stan na 30 czerwca 2024 r.
Ministerstwo Cyfryzacji oraz IŁ – PIB chcą docelowo publikować raport co kwartał (według stanu na 31 marca, 30 czerwca, 30 września oraz 31 grudnia). W przyszłości ma on również obejmować dane dotyczące projektów finansowanych ze środków publicznych.



Głównym założeniem raportu „Polska w zasięgu” jest dostarczenie informacji samorządom na temat tego, jak wygląda dostęp do internetu szerokopasmowego w danym regionie. Opracowanie daje także informacje o skali białych plam, jak również o planowanych inwestycjach i popycie na usługi szerokopasmowe.
W raporcie „Polska w zasięgu” prezentowane są dane dla całego kraju z podziałem na każdą jednostkę samorządu terytorialnego. Oprócz kompleksowego raportu dla całej Polski powstało także 16 raportów dla każdego województwa z osobna.
Internet szerokopasmowy w Polsce – najnowsze dane
Jak wynika z raportu, w Polsce jest 9 037 405 punktów adresowych, czyli gospodarstw domowych, instytucji i firm, które potrzebują dostępu do szybkiego internetu.
Na koniec czerwca 2024 roku w zasięgu stacjonarnego dostępu do usług szerokopasmowych było 7 477 296 punktów adresowych, a 1 560 109 pozostało bez zasięgu. Na terenie całej Polski było 2 548 941 białych plam NGA (Next-generation access ), czyli miejsc z zasięgiem o bardzo przepustowości poniżej 100 Mb/s.
Od 1 stycznia 2023 do 30 czerwca 2024 roku obywatele zgłosili 97 160 zapotrzebowań na internet i 4 082 weryfikacje danych w systemie internet.gov.pl.
W Polsce działa 1 778 operatorów telekomunikacyjnych świadczących usługi stacjonarnego dostępu do usług szerokopasmowych, w tym 1 175 świadczących wyłącznie usługi detaliczne, 75 świadczących wyłącznie usługi hurtowe i 528 świadczących usługi hurtowo-detaliczne.
- Raport „Polska w zasięgu” dostępny jest tu.
Raporty regionalne:
- raport dolnośląskie
- raport kujawsko - pomorskie
- raport lubelskie
- raport lubuskie
- raport łódzkie
- raport małopolskie
- raport mazowieckie
- raport opolskie
- raport podkarpackie
- raport podlaskie
- raport pomorskie
- raport śląskie
- raport świętokrzyskie
- raport warmińsko mazurskie
- raport wielkopolskie
- raport zachodniopomorskie