DAJ CYNK

Vectra zagrożona karą. Chodzi o przejęcie konkurencji (aktualizacja)

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Vectra logo na budynku

Vectra ponownie stała się przedmiotem postępowania UOKiK. Operator nie wykonał w pełni jednego z dwóch warunków nałożonych przez urząd przy zakupie konkurencyjnej spółki Multimedia Polska. Grozi mu za to kara.

W styczniu 2020 roku operator Vectra sfinalizował zakup konkurencyjnej spółki Multimedia Polska. Przejęcie wywołało wcześniej poważne zastrzeżenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który po analizie rynku stwierdził, że takie posunięcie biznesowe Vectry ograniczy konkurencję w 21 miastach w przypadku płatnej telewizji oraz w 29 miejscowościach w przypadku internetu stacjonarnego. 

Zobacz: UOKiK: przejęcie kontroli nad Multimedia Polska przez Vectrę ograniczy konkurencję

W toku dalszych ustaleń UOKiK złagodził stanowisko i wydał decyzję, w której ostatecznie zgodził się na transakcję. Vectra mogła przejąć spółkę Multimedia Polska, jednak musiała spełnić dwa warunki określone w decyzji. 

Dotyczyły one łącznie 21 miejscowości. Pierwszy warunek polegał na sprzedaży sieci w ośmiu miastach – Gorzowie Wielkopolskim, Kwidzynie, Łowiczu, Olsztynie, Ostródzie, Pogórzu, Pruszczu Gdańskim i Stargardzie. W pozostałych 13 miejscowościach Vectra musiała umożliwić klientom zmianę operatora bez ponoszenia kosztów. Chodziło o: Barcin, Inowrocław, Kruszwicę, Lubicz Dolny, Łęczycę, Mogilno, Nakło nad Notecią, Piechcin, Słubice, Strzelno, Suwałki, Szubin i Świnoujście.

Pierwszy z warunków został jednak spełniony tylko w części miast.

Z informacji, które posiadamy, wynika, że Vectra dotychczas nie wykonała w pełni  nałożonego warunku strukturalnego. Sprzedała sieć jedynie w trzech miastach. W pięciu pozostałych – wbrew wydanej decyzji – warunek nie został wykonany, co rodzi ryzyko ograniczenia konkurencji. Dlatego wszcząłem postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej na spółkę 

– mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Vectra wypełniła warunek dotyczący zmiany operatora przez abonentów, a także sprzedała sieć w Gorzowie Wielkopolskim oraz Pruszczu Gdańskim i Pogórzu. Natomiast nie sprzedała dotychczas sieci w Kwidzynie, Łowiczu, Ostródzie, Olsztynie i Stargardzie.

Nałożona przez UOKiK kara może wynieść do 10 tys. euro za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu decyzji warunkowej. Prezes UOKiK może także uchylić decyzję warunkową, jeżeli przedsiębiorcy nie spełniają nałożonych warunków.

AKTUALIZACJA: 

Vectra przesłała nam swoje stanowisko w tej sprawie. Operator przekonuje, że do dziś wykonał zdecydowaną większość z nałożonych przez Prezesa UOKIK warunków, a niesprzedane jeszcze sieci stanowią jedynie nieznaczny procent aktywów Multimedia Polska.

Vectra podaje też, że wyszła naprzeciw oczekiwaniom UOKIK w zakresie zwiększenia konkurencyjności na lokalnych rynkach i rozpoczęła przebudowę swoich sieci do standardu FTTH (GPON). Ma to zapewnić otwarcie sieci Vectry dla wszystkich zainteresowanych operatorów i dostarczenie klientom możliwości wyboru pomiędzy kilkoma dostawcami usług

Działania te stanowią dostosowaną do obecnych warunków rynkowych odpowiedź na podstawową przesłankę wydania decyzji warunkowej przez UOKiK

 – wyjaśnia Vectra.

Operator zaznacza, że od blisko 3 lat na całej sieci Vectra, w tym na obszarze objętym postępowaniem, swoje usługi oferuje już Play. Odpowiada to na kwestie dotyczące możliwości korzystania przez klientów z usług więcej niż jednego dostawcy.

Pozostajemy do dyspozycji Urzędu. Z uwagi na tajemnicę przedsiębiorstwa nie udzielamy dalszych szczegółowych informacji oraz nie komentujemy spekulacji medialnych

 – zastrzega Vectra.

Zobacz: Vectra finalizuje zakup sieci Multimedia Polska
Zobacz: Nękali fotowoltaiką, teraz grożą im 2 mln zł kary

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: UOKiK