DAJ CYNK

Wikipedia przed rosyjskim sądem. Chodzi o wojnę w Ukrainie

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Wikipedia rosyjski sąd wojna w Ukrainie

Fundacja Wikimedia, która prawnie i technicznie odpowiada za Wikipedię, walczy z rosyjskim sądem o swoje prawo do informowania ludności globu o tym, co się dzieje na świecie. W kraju rządzonym przez Putina pewne tematy są jednak zakazane.

Wikimedia Fundation złożyła odwołanie od decyzji moskiewskiego sądu, który ukarał ją grzywną w wysokości 5 mln rubli (około 388 tys. zł) za odmowę usunięcia niektórych artykułów z rosyjskojęzycznej wersji Wikipedii. Chodzi między innymi o strony dotyczące między innymi rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zbrodni wojennych podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę czy masakry w Bucze. Sąd w Moskwie nazwał te wpisy dezinformacją.

Ta decyzja sugeruje, że dobrze pozyskiwana, zweryfikowana wiedza na Wikipedii, która jest niezgodna z rosyjskimi kontami rządowymi, stanowi dezinformację.

– powiedział Stephen LaPorte, associate general counsel w Wikimedia Foundation

Moskiewski sąd argumentował, że to, co przedstawia jako dezinformację w Wikipedii, stanowi zagrożenie dla porządku publicznego w Rosji, a Fundacja Wikimedia z siedzibą w San Francisco działa na terytorium Federacji Rosyjskiej. Tymczasem dla Rosjan ta największa encyklopedia świata jest jednym z niewielu sprawdzonych, wolnych od rosyjskiej propagandy źródeł informacji, po rozprawieniu się tamtejszych władz z wolnymi mediami.

Rząd celuje w informacje, które mają kluczowe znaczenie dla życia ludzi w czasie kryzysu. Wzywamy sąd do ponownego rozważenia praw każdego człowieka do dostępu do wiedzy i wolności wypowiedzi.

– dodał LaPortew swoim oświadczeniu

Sprawa przeciwko Wikipedii trafiła do sądu na wniosek rosyjskiego regulatora do spraw komunikacji, Roskomnadzoru. Fundacja była ścigana na podstawie ustawy dotyczącej nieusuwania zakazanych przez rosyjskie władze treści.

Zobacz: Putin: Wikipedia jest nie do przyjęcia. Napiszemy fakty po swojemu
Zobacz: Wojna na Ukrainie. Rosja grozi Wikipedii za pisanie prawdy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Reuters