DAJ CYNK

Qualcomm chce się podzielić. Bardzo zależy na tym Intelowi

LuiN

Sprzęt

Qualcomm rozważa rozdzielenie swoich dwóch biznesów. Przy rosnącej konkurencji ze strony MediaTeku, coraz bardziej prawdopodobny staje się "romans" z Intelem.

Qualcomm rozważa rozdzielenie swoich dwóch biznesów. Przy rosnącej konkurencji ze strony MediaTeku, coraz bardziej prawdopodobny staje się "romans" z Intelem.

Qualcomm składa się obecnie z dwóch kluczowych działów: projektującego i produkującego chipy oraz z działu sprzedającego licencje na rozmaite technologie (przede wszystkim rozwiązania CDMA i LTE). Każdy z tych działów ma swoje lepsze i gorsze chwile. Snapdragony walczą z chipami MediaTeku, a dział licencji z regulatorami, którzy chętnie nakładają kary.

Zdaniem Jana Partners, udziałowca Qualcommu, podział firmy pozytywnie wpłynie na jej wyniki. Z drugiej strony, "dwuczęściowy" Qualcomm może mieć ograniczone możliwości w przyszłych negocjacjach patentowych. Do rozmów z wartym 30-40 mld dolarów Qualcommem ustawia się już kolejka chętnych.

O połączeniu sił z mikroprocesorowym działem Qualcommu marzy Intel. Nie da się ukryć, że mogłaby być to fuzja idealna. Intel to światowy lider na rynku półprzewodników (15,4% udziału w przychodach), z olbrzymim działem R&D i imponującymi technologiami produkcji chipsetów. Firma próbuje od dłuższego czasu zabłysnąć na rynku mobilnym, jednak jej procesory Atom przegrywają z tańszym MediaTekiem (szczególnie w Chinach) i kolejnymi generacjami wydajnych Snapdragonów.

Połączony Know-how Qualcommu i linie produkcyjne Intela mogą być furtką do dominacji zarówno w segmencie najwydajniejszych procesorów mobilnych, jak i najtańszych jednostek dla rynków rozwijających się. Gdyby obie firmy były połączone jeszcze w 2014 roku, ich łączny udział w przychodach ze światowego rynku półprzewodników wyniósłby aż 21,1%.

W tym roku kondycja Qualcommu jest słabsza. Po problemach Snapdragona 810 i decyzji Samsunga o postawieniu na własne chipy w Galaxy S6 i S6 Edge przychody wyraźnie spadły i firma przygotowuje się do zwolnienia aż 15% kadry.

Chipsetowym biznesem Qualcommu zainteresowane może być też konsorcjum utworzone przez chiński rząd i rzecz jasna koreański Samsung.

Zobacz: Qualcomm szykuje zwolnienia
Zobacz: Słaby kwartał Qualcommu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: WSJ, Reuters, Qualcomm, wł