Startuje system SI2PEM. Za trzy miesiące sprawdzisz PEM w swoim otoczeniu

Obawy Polaków związane z promieniowaniem elektromagnetycznym, zwłaszcza  dotyczące sieci 5G, wciąż pozostają żywe. Startujący wkrótce system SI2PEM powinien je znacznie zmniejszyć. Każdy z nas będzie mógł samodzielnie sprawdzić, jak duże jest promieniowanie stacji bazowych w najbliższej okolicy.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
3
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Startuje system SI2PEM. Za trzy miesiące sprawdzisz PEM w swoim otoczeniu

System SI2PEM, dzięki któremu każdy będzie mógł sprawdzić poziom pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez stacje bazowe w okolicy, startuje 20 lipca. Komunikat w tej sprawie podpisał odpowiedzialny za cyfryzację minister Marek Zagórski. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Co sprawdzisz, korzystając z SI2PEM?

System informatyczny SI2PEM będzie gromadził i prezentował wyniki pomiarów pola elektromagnetycznego prowadzonych przez akredytowane laboratoria. Na podstawie wykonanych obliczeń ciągłych rozkładów PEM o częstotliwościach radiowych, zwalidowanych pomiarami wykonanymi w terenie, umożliwi sprawdzenie poziomu PEM w dowolnym miejscu w Polsce z dokładnością do pojedynczych metrów.

Z systemu SI2PEM będą mogli skorzystać wszyscy chętni. Obywatele zainteresowani rozkładem PEM w swoim otoczeniu będą mogli precyzyjnie sprawdzić wartości PEM, a prowadzący instalacje – w tym operatorzy telefonii komórkowej – efektywnie planować budowę sieci dzięki potencjalnemu uniknięciu przekroczeń obowiązujących wartości dopuszczalnych i to już na etapie ich projektowania.

Korzystanie z systemu SI2PEM będzie możliwe poprzez stronę internetową, do której dostęp będzie miał każdy użytkownik internetu. Nie będzie wymagane wykupienie ani posiadanie jakiejkolwiek licencji dostępu.

Jak obiecują twórcy SI2PEM, prosty interfejs użytkownika oraz mapa Polski ze szczegółowymi danymi pozwolą sprawdzić:

  • podstawowe informacje o instalacjach wytwarzających PEM (m.in. stacjach bazowych) pochodzące z rejestrów UKE,
  • wyniki pomiarów PEM wykonywanych przez akredytowane laboratoria w otoczeniu źródeł PEM, takich jak stacje bazowe telefonii komórkowej,
  • wyniki pomiarów PEM prowadzonych przez GIOŚ w ramach monitorowania środowiska,
  • wyniki obliczeń ciągłych rozkładów PEM o częstotliwościach radiowych na terenie całego kraju.

Dane dotyczące wyników pomiarów PEM będzie można pobrać w formie raportu.

SI2PEM czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne to projekt realizowany przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Pomysł na budowę SI2PEM i stworzenia pierwszego w Polsce systemu kompleksowego zbierania danych o PEM narodził się jeszcze w 2017 r. Prace ruszyły w lutym 2019 r.