Unia idzie na wojnę z Facebookiem. Sprawa dotyczy dzieci

Facebook i Instagram mogą przeżywać chwile grozy. UE prowadzi dochodzenie w ich sprawie, zarzucając aplikacjom brak ochrony dzieci przed "uzależniającymi algorytmami". O co dokładnie chodzi?

Anna Kopeć (AnnaKo)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Unia idzie na wojnę z Facebookiem. Sprawa dotyczy dzieci

Facebook i Instagram prowadzą nieletnich do "króliczej nory"

Unia Europejska stoi na straży moralności i dba o bezpieczeństwo nieletnich. KE właśnie wszczęła dochodzenie w sprawie Meta. Zarzuca, że popularne platformy społecznościowe, Facebook i Instagram, powodują uzależnienie bahawioralne u dzieci i niewystarczająco chronią je przed szkodliwymi treściami. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Będziemy teraz badać, bardzo szczegółowo, potencjalne skutki uzależnienia i "króliczej nory", platform, skuteczność ich narzędzi do weryfikacji wieku oraz poziom prywatności zapewniany nieletnim w ramach funkcjonowania systemów rekomendujących

- zapowiedział Thierry Breton, UE komisarz ds. rynków wewnętrznych w wydanym oświadczeniu. 

Dochodzenie zostało wszczęte. Komisja ma za zadanie sprawdzić także praktyki Meta w zakresie gromadzenia danych i skuteczność narzędzi do weryfikacji wieku. Ustawa o usługach cyfrowych (DSA) mówi wyraźnie, że duże firmy internetowe powinny agresywnie wręcz nadzorować swoje platformy pod kątem szkodliwych treści i wdrażały środki ograniczające ryzyko dla dzieci. 

Śledztwo ma skupić się w dużej mierze na interfejsach Facebooka i Instagrama, które według Komisji są kluczowe w budowaniu uzależnień u dzieci

UE zbada także zgodność Meta z zasadami moderowania treści i przyjrzy się bliżej środkom zapobiegającym dzieciom dostępu do nieodpowiednich dla nich treści. 

Co może grozić Facebookowi i Instagramowi?

W wypadku gdy, Komisja Europejska uzna, że Meta naruszyła DSA, na firmę zostaną nałożone surowe kary finansowe, w tym grzywny wynoszące 6% jej rocznych światowych przychodów, które w ubiegłym roku wyniosły 135 miliardów dolarów. 

Przypomijmy, że całkiem niedawno Meta spotkała się z podobnymi zarzutami w USA, gdzie oskarżono ich produkty o "psychologiczną manipulację". Oczywiście, firma wszystkiemu zaprzecza.