DAJ CYNK

Konkurencja i popyt wzmogą inwestycje

WitekT

Wydarzenia

W najbliższych latach operatorzy telekomunikacyjni, w tym także Polscy, nie unikną zwiększenia wydatków na infrastrukturę. Zmusi ich do tego konkurencja i żądania klientów o coraz lepszej jakości usługi – pisze Gazeta Prawna.

W najbliższych latach operatorzy telekomunikacyjni, w tym także Polscy, nie unikną zwiększenia wydatków na infrastrukturę. Zmusi ich do tego konkurencja i żądania klientów o coraz lepszej jakości usługi – pisze Gazeta Prawna.

Polskie firmy, według szacunków Gazety Prawnej, wydadzą w tym roku do 6 mld zł na inwestycje, wobec ponad 5,2 mld zł w zeszłym roku. Rosnąca konkurencja uniemożliwi jednak przerzucenie tych kosztów na klientów – ceny usług nie powinny więc podrożeć. W ubiegłym roku operatorzy w Europie zainwestowali w infrastrukturę prawie 37 mld euro. Tegoroczne inwestycje szacowane są na 37,8 mld euro. Choć od 2004 roku nakłady inwestycyjne operatorów rosną, to nadal są dużo niższe niż w rekordowym 2001 roku, gdy wyniosły około 50 mld euro.

W Polsce inwestycje w telefonii komórkowej były w 2005 roku o ponad 19% wyższe niż rok wcześniej. W telefonii stacjonarnej, gdzie na razie TP dominuje na rynku, inwestycje w 2005 roku były o kilkanaście procent niższe niż rok wcześniej.

Mimo olbrzymiego niedorozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce (np. łączna liczba stacji bazowych telefonii komórkowej jest mniejsza niż liczba stacji działających w niemieckiej sieci T-Mobile, a różnica w powierzchni kraju to zaledwie około 10%) nasi operatorzy są w europejskiej czołówce firm tnących inwestycje. W 2005 roku inwestycje największych polskich telekomów były o 57% niższe niż w 2000 roku.

W ocenie dostawców, w najbliższych latach będą dwa główne trendy w inwestycjach: rozbudowa sieci radiowych i rozbudowa oraz modernizacja sieci szkieletowych. Rozwój sieci radiowych wymuszać będzie telefonia komórkowa trzeciej generacji, nowi operatorzy komórkowi, a także nowe technologie, takie jak WiMax.

Także operatorzy stacjonarni będą musieli zwiększać pojemności sieci szkieletowych (wymuszać to będą nowe usługi, takie jak telewizja internetowa czy oferowanie wideo na żądanie) oraz budowa sieci nowej generacji (NGN). Oprócz nowych usług, NGN zapewni obniżenie o 20-30% kosztów transmisji danych – ale ich budowa to wielka inwestycja, w Polsce to co najmniej kilka mld euro w wypadku TP, która mgliście i bez szczegółów mówiła o planach budowy takiej sieci. Konkretny ruch w kierunku NGN wykonała natomiast Netia, która rok temu podpisała z Lucentem umowę na dostawy sprzętu do budowy takiej sieci.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Gazeta Prawna