Za dwa lata programiści będą zbędni. Przynajmniej w obecnej postaci
Dla zwykłego Kowalskiego cały ten AI to śpiewające kotki i pisanie prac dyplomowych Chatem GPT. Tymczasem w wielkich korporacjach to idące w setki milionów dolarów oszczędności. 4500 lat pracy programistów zastąpione programem? To brzmi dumnie.

Programiści najpierw pomogli sobie, potem reszcie świata
W czwartek CEO Amazonu, Andy Jassy, pochwalił się na Twitterze, że korzystanie z Amazon Q do aktualizacji Javy już pozwoliło Amazonowi zaoszczędzić na pracy, która normalnie zajęłaby 4500 lat pracy programistów. Tak, ta liczba jest szalona, ale prawdziwa — mówi dumnie Jassy.
Za dwa lata programiści prawdopodobnie zupełnie przestaną kodować
W nieformalnej rozmowie przy kominku, przytaczanej przez Business Insider, szef Amazon Web Services, Marr Garman miał przewidywać zmianę paradygmatu w kodowaniu jako zawodzie.



Jeśli spojrzymy 24 miesiące do przodu, lub na jakiś okres czasu — nie mogę dokładnie przewidzieć, kiedy to nastąpi — możliwe, że większość programistów nie będzie już kodować.
- powiedział w ujawnionym nagraniu Marr Garman, CEO Amazon Web Services
Już teraz natomiast praca programisty to zupełnie inny kawałek chleba niż kiedyś. Amazon dzięki korzystaniu z Amazon Q uzyskał 260 milionów dolarów rocznych oszczędności wynikających z poprawy bezpieczeństwa i obniżenia kosztów infrastruktury. Skuteczność automatycznie generowanego kodu jest przy tym spektakularna.
Nasi programiści wprowadzili 79% autogenerowanych przeglądów kodu bez żadnych dodatkowych zmian. To doskonały przykład, jak duże przedsiębiorstwa mogą osiągnąć znaczące efektywności w podstawowej pracy związanej z higieną oprogramowania, korzystając z Amazon Q.
- punktuje Andy Jassy, CEO Amazonu
Jak dodaje Jassy dzisiaj, programiści mogą zaoszczędzić miesiące, korzystając z Q do przejścia ze starszych wersji Javy na nowsze, bardziej bezpieczne i wydajne. Niebawem Amazon Q pozwoli też na przekształcenia w kodzie .net.