Plus ma 25 lat! Przez ćwierć wieku świat zmienił się na plus
25 lat temu, 1 października 1996 roku, rozpoczęła się komercyjna działalność sieci Plus. Na początku telefony komórkowe służyły nam tylko do dzwonienia oraz, nieco później, do przesyłania krótkich wiadomości tekstowych SMS. Obecnie smartfon podłączony do szybkiego Internetu mobilnego jest naszym oknem na świat, bez którego ciężko nam się obyć.

Początek cyfrowej telefonii komórkowej w Polsce
Pierwsze telefony komórkowe pojawiły się w Polsce na początku lat 90-tych XX wieku. Były to duże i ciężkie urządzenia, pracujące z wykorzystaniem analogowego systemu NMT 450i. To wtedy po raz pierwszy mogliśmy mieć swój własny telefon zawsze przy sobie i zaczęliśmy się uwalniać od kabli.



Prawdziwy przełom wydarzył w 1996 roku, gdy w naszym kraju rozpoczęła się era cyfrowej telefonii komórkowej, a swoją ogromną rolę miał w tym operator sieci Plus. Firma ta 1 lutego 1996 roku otrzymała koncesję numer 1 na świadczenie usług telekomunikacyjnych z numerami rozpoczynającymi się od cyfr 601 oraz pozwolenie na budowę mobilnej sieci radiokomunikacyjnej w standardzie GSM w pasmie 900 MHz. Komercyjna działalność sieci Plus rozpoczęła się 1 października 1996 roku, czyli ćwierć wieku temu.
Na początku cyfrowe telefony komórkowe nie pozwalały na więcej niż ich wcześniejsze, analogowe odpowiedniki. Mogliśmy jedynie inicjować i odbierać połączenia telefoniczne. Kolejna rewolucja w sposobie komunikacji międzyludzkiej nastąpiła w 1997 roku, gdy Plus jako pierwszy w Polsce uruchomił możliwość wysyłania krótkich wiadomości tekstowych SMS (ang. Short Message Service). Użytkownicy komórek pokochali SMS-y za ich prostotę oraz szybkość, a także względnie niską cenę.
Telefony komórkowe w tamtych czasach nie były tak powszechne, jak obecnie. Był to swego rodzaju rarytas, symbol prężnie działającego przedsiębiorcy. Plus jednak chciał, żeby komórka stała się powszechnym narzędziem dla każdego. W ten sposób w 1998 roku powstał Simplus. Pod tą marką zaczęła działać usługa tak zwanego telefonu na kartę, umożliwiająca dzwonienie i wysyłanie wiadomości po doładowaniu konta, bez comiesięcznego abonamentu. Telefonia komórkowa stała się tańsza i bardziej dostępna.
Końcówka ubiegłego wieku to także początek usługi roamingu, dzięki której klienci Plusa mogli rozmawiać za pomocą swoich telefonów komórkowych również poza granicami Polski. Wtedy również pojawiły się zaczątki Internetu mobilnego. W 1999 roku Plus wprowadził transmisję danych w technologii WAP, dzięki czemu mogliśmy korzystać na telefonach z uproszczonych stron internetowych.
Ciekawostki:
- W latach 90-tych popularnymi modelami telefonów były: Motorola d160 i Sagem RC712, które w ofercie Simplus kosztowały średnio od 400 do 500 złotych netto.
- Cena za połączenie zależała od pory jego wykonania: 2,95 zł w godz. 7:00-19:00 i 1,75 zł w godz. 19:00 -7:00 oraz w dni wolne. Obowiązująca taryfikacją było zaliczanie kwoty za każdą rozpoczęta minutę.
Telefon komórkowy jako kieszonkowe centrum sterowania
Kolejna duża zmiana w historii Plusa miała miejsce w 2000 roku. Operator sieci rozpoczął wtedy świadczenie usług na częstotliwości 1800 MHz oraz wprowadził pakietową transmisję danych GPRS. To był przełomowy moment, ponieważ przestaliśmy płacić za czas połączenia z Internetem, a wysokość ponoszonych kosztów zaczęła zależeć od ilości przesłanych danych. Dzięki temu mogliśmy być online przez cały czas. Także strony Internetowe dla telefonów nie musiały już być tak ograniczone, jak w przypadku WAP-u.
Nowa rewolucja w sposobie komunikowania się z innymi osobami nastąpiła w maju 2002 roku, gdy Plus wprowadził usługę MMS. Teraz do tekstu wiadomości mogliśmy dołączyć zdjęcia, dźwięk, a nawet krótki film. A nie od dziś wiadomo, że jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów. Początek MMS-ów zbiegł się w czasie z pojawianiem się na rynku pierwszych telefonów komórkowych wyposażonych w aparat fotograficzny. Dzięki temu mogliśmy szybko zrobić zdjęcie i przesłać je do znajomego czy członka rodziny.
W 2003 roku operator sieci Plus wprowadził nowocześniejszą technologię transmisji danych EDGE, która oferowała większą przepustowość i pozwalała na przykład na automatyczne sprawdzanie poczty e-mail za pomocą telefonu czy korzystanie z popularnego wówczas komunikatora gadu-gadu. W wielu miejscach w Polsce była to też jedyna możliwość, by skorzystać z Internetu.
Rok później pojawiła się plusowa oferta MIX. Łączyła ona w sobie jedną z głównych zalet oferty na kartę, czyli pełną kontrolę kosztu, a także typową dla abonamentu możliwość zakupu markowego telefonu już za złotówkę. W 2005 roku wprowadzono przełomową usługę nielimitowanych połączeń w ramach sieci Plus. Rozmowy telefoniczne mogły stać się dłuższe, o wiele dłuższe. Obecnie abonamenty czy pakiety z nielimitowanymi połączeniami oraz wiadomościami SMS i MMS są już standardem.
W połowie pierwszego dziesięciolecia XXI wieku rozpoczęła się historia dwóch niezwykle obecnie popularnych serwisów internetowych, Facebooka i YouTube. By z nich sprawnie korzystać także na telefonie komórkowym, potrzebne było odpowiednio szybkie połączenie. Takie operator sieci Plus wprowadził w 2007 roku w technologii HSDPA, z transferem na poziomie 7,2 Mb/s. Dwa lata później Plus jako pierwszy umożliwił swoim klientom transmisję danych w technologii HSPA+, co pozwoliło na korzystanie z zasobów Internetu za pomocą łącza o przepustowości do 21 Mb/s. W ten sposób Plus stał się innowacyjną siecią nie tylko na polską, ale także na europejską skalę.
- Na polskim gruncie prekursorem znanych na całym świecie muzycznych serwisów streamingowych była Muzodajnia – pierwszy polski cyfrowy sklep z muzyką online.
- W 2007 roku, kiedy na rynku dominowała technologia UMTS, przez sieć Plusa przeszedł blisko jeden petabajt danych. Dla porównania, 13 lat później w 2020 roku klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu przesłali ponad 1500 razy więcej danych – w sumie ponad półtora miliarda gigabajtów, 1518 petabajtów.
Coraz szybszy Internet mobilny, początki sieci 5G
Ostatnie dziesięciolecie w sieci Plus stało pod znakiem rozwoju szybkiego Internetu. Jeszcze w 2010 roku operator sieci rozpoczął testy transmisji danych w technologii LTE, a rok później udostępnił ją swoim klientom. W 2012 roku Plus osiągnął rekordową szybkość transmisji danych w pasmie 1800 MHz – 150 Mb/s, a rok później – jako pierwszy w Polsce – wprowadził na rynek smartfony z obsługą LTE. Dzięki temu mogliśmy mieść szybki Internet zawsze przy sobie.
W 2014 roku w Plusie pojawił się program smartDOM. Pozwalał on łączyć usługi i cieszyć się atrakcyjnymi zniżkami na abonament. To był początek coraz popularniejszej obecnie konwergencji. Zaczęło się opłacać mieć u jednego operatora na przykład telefon i Internet, a później dołączyły do tego również inne usługi. W tym samym roku powstała marka Plush dedykowana młodzieży, z prostymi zasadami i niskimi kosztami.
Internet mobilny w Plusie nadal przyspieszał – w 2016 roku osiągnął już 300 Mb/s, wciąż z użyciem technologii LTE. W 2020 roku Plus zaskoczył wszystkich i jako pierwszy wprowadził w Polsce sieć 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2600 MHz TDD. Maksymalna szybkość technologiczna takich łączy wynosi 600 Mb/s, czego mobilna konkurencja może póki co tylko pozazdrościć. Redakcja Telepolis.pl sprawdziła szybkość plusowego 5G w różnych lokalizacjach, odnotowując najlepszy wynik w Poznaniu – 533 Mb/s.
Plus w 2021 roku
Dzisiejszy Plus to przede wszystkim innowacja i rozwój, ale również troska o środowisko i lepsze życie. Wskazuje na to między innymi wprowadzona niedawno identyfikacja wizualna. Nowy logotyp sieci został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o przejrzystości i łatwości jego odbioru przez klientów. To również pokazanie, że Plus jest pełnoprawnym członkiem Grupy Polsat Plus.
Operator sieci Plus koncentruje się głównie na upowszechnieniu mobilnego dostępu do Internetu, w tym najnowocześniejszej technologii 5G, w przypadku której wciąż jest liderem. Z najszybszej sieci piątej generacji w Polsce może korzystać już ponad 40% Polaków – to ponad 15 milionów mieszkańców ze wszystkich 16 województw.
Ciekawostki:
- Dotychczas klienci Plusa wydzwonili ponad 340 miliardów minut, a łączny czas trwania połączeń wychodzących wyniósł ponad 646 437 tys. lat. A to wszystko przez 25 lat.
- Dostęp do Internetu w Plusie zapewnia obecnie ponad 8000 stacji.
- Najwyżej położona stacja LTE jest na Kasprowym Wierchu (2000 m n.p.m.), z kolei najgłębiej zainstalowana znajduje się w kopalni w Wieliczce (130 m p.p.m.).
- Do tej pory w sieci Plusa przetransmitowano ponad 6,2 eksabajta (6200 petabajtów) danych. 1 eksabajt to 1000000000000000000 bajtów. Dla porównania, aby wykorzystać jeden eksabajt danych, trzeba by rozpocząć wideokonferencję ponad 230 tys. lat temu, a według niektórych obliczeń 5 eksabajtów równa się wszystkim słowom kiedykolwiek wypowiedzianym przez ludzi.
- Od 1996 roku z usług Plusa nieprzerwanie korzysta 3015 klientów.
- Numery ratunkowe Plusa w górach i nad morzem działają już ponad 20 lat.
- Plus od 1998 roku wspiera polską siatkówkę, będąc głównym sponsorem reprezentacji kobiet i mężczyzn.