DAJ CYNK

Amazfit T-Rex 2: pójdziesz z nim w góry, na pustynię i za krąg polarny (test)

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu


Interfejs i system operacyjny

System zarządzania tarczami to cześć większych zmian programowych, które pojawiły się w najnowszych generacjach zegarków Amazofit, w tym właśnie w modelu T-Rex 2. Gdy kupiłem pierwszy zegarek z tej wzmocnionej serii, to w pierwszej chwili załamałem się ubogim i topornym softem. 

Jednak Amazfit T-Rex 2 przychodzi wraz z systemem Zepp OS. To stosunkowo nowa platforma, która powstała dla zegarków marki pod koniec 2021 roku i zastępować będzie stary Amazfit OS (RTOS). Zmian jest sporo. Przede wszystkim Zepp OS zużywa o 65% mniej energii niż poprzednik, zajmuje mniej miejsca, jest dobrze zoptymalizowany, a co najważniejsze – otrzymujemy całkiem nowy interfejs użytkownika.

Nawigowanie po Zepp OS wizualnie przypomina wrażenia z zegarków z Wear OS, widać też inspiracje interfejsem Garmina. Jak chyba w każdym smartwachu, pociągnięcie palcem od góry tarczy otwiera panel szybkiego dostępu, gdzie teraz znajduje się więcej skrótów ustawień i przełączników. Można wygodnie sterować zegarkiem. 

Amazfit T-Rex 2 - szybkie ustawienia

Wykonując ruch w dół lub naciskając przycisk na godzinie 8, wyświetlimy mini widżety, zapewniające dostęp do najważniejszych funkcji: pogody, ostatniego treningu, stanu treningu, wskaźnika PAI, snu, alarmu, tętna, aktywności, saturacji krwi.

Amazfit T-Rex 2 menu pogoda

Są to tzw. karty skrótów – nie wyświetlają się tam pełne ekrany każdej z aplikacji, lecz tylko krótkie podglądy. Dopiero kliknięcie w jeden z nich daje dostęp do pełni informacji. Podobny system ma Garmin i jest to całkiem dobre rozwiązanie. Wykonując mniej gestów, można szybciej podejrzeć najważniejsze wskazania zegarka. 

Amazfit T-Rex 2 wykres PAI

Wszystko jest kolorowe, estetyczne, dopracowane, po kliknięciu otrzymujemy też bogatsze wykresy i szczegółowe dane. W porównaniu do starego systemu różnica jest kolosalna – wcześniej były tam dwa ubogie ekrany z liczbą kroków i pulsem.

Amazfit T-Rex 2 kroki

Karty skrótów można edytować – przesuwać, usuwać lub dodawać nowe. Wśród dodatkowych kart znajduje się np. widżet stresu, kalendarz, zegar światowy, doliczanie czy stoper.

Ruch tarczy w prawą stronę odsłania panel powiadomień. Tu również widać duży postęp. Aplikacje są prawidłowo identyfikowane i oznaczane właściwą ikoną, widać też skrót wiadomości, a po rozwinięciu pełna treść – np. e-maila. W przypadku niektórych aplikacji można nawet wysłać odpowiedź z szablonu (np. na Messengera), ale na e-miale już nie. Plusem jest to, że treści powiadomień są bardzo czytelne, co jest też zasługą odpowiedniej rozdzielczości ekranu.

Amazfit T-Rex 2 powiadomienia

Gest w lewą stronę od tarczy otwiera pełną listę aplikacji, która jest też dostępna po naciśnięciu przycisku na godzinie 4. Z kolei przycisk górny (godzina 2) otwiera menu treningów.

Amazfit  T-Rex 2 aplikacje

Wszystko jest bardzo intuicyjne, cieszy oko i wygodnie się z tego korzysta. Interfejs Zepp OS w niczym nie ustępuje temu, co oferują najlepsze smart zegarki na rynku. 

Amazfit T-Rex 2 z telefonem

Aplikacja na smartfon i instalacja nowych apek

Do komunikacji smartfonu z zegarkiem służy aplikacja Zepp, znana już z poprzednich generacji sprzętu Amazift. Program został mocno rozbudowany, a w połączeniu z modelem T-Rex 2 otrzymujemy dodatkowe opcje personalizacji i konfiguracji.

Amazfit T-Rex 2 aplikacja ZEPP

Ważną nowością w Zepp OS jest możliwość instalacji dodatkowych aplikacji. W tym celu trzeba wejść do ustawień zegarka i wybrać opcję App Store. Cóż tam zobaczymy? Niestety, na razie niewiele. W momencie pisania artykułu aplikacji było zaledwie 18. Ich użyteczność też jest taka sobie, choć są pozycje warte uwagi.

Producent mocno zachwala apkę Go Pro, ułatwiająca sterowanie kamerami HERO 9 i HERO 10. Jest też przydatna aplikacja Notify for Maps, wyświetlająca na zegarku wskazówki (strzałki) z nawigacji Google. Z kolei Home Connect daje szybki dostęp do sterowania domowymi smart urządzeniami różnych producentów. 

Amazfit T-Rex 2 aplikacja Zepp tarcze i aplikacje

W sklepie znajdziemy też kilka prostych narzędzi jak latarka SOS, asystent mycia zębów czy kalkulator.  

W porównaniu do Wear OS czy nawet IQ Connect Garmina to jest nic, więc nabywca  zegarka Amazfit T-Rex 2 może być trochę rozczarowany. Jednak z czasem wybór będzie rósł. Producent udostępnił specjalną platformę dla programistów, którzy mogą łatwo tworzyć nowe apki i tarcze zegarka.

Tarcz jest już zdecydowanie więcej i niektóre wzory prezentują się wręcz rewelacyjnie.

Smartfonowa aplikacja Zepp w najnowszej wersji prezentuje się przejrzyście i daje dostęp do wielu przydatnych opcji, nie ma za to zbędnych wypełniaczy znany z rozwiązań konkurencji. Świetnie wygląda tryb ciemny, a interfejs aplikacji podzielony jest na trzy zakładki – główny ekran Start z bieżącymi powiadomieniami o aktywnościach sportowych i stanie organizmu, dodatkową kartę Zdrowie, gdzie można uruchomić aktywności z poziomu telefonu, a także trzecią zakładkę Profil, gdzie zarządza się osobistymi danymi i sparowanymi zegarkami. Fajne jest to, że raz dodany do konta zegarek, można łatwo aktywować na drugim telefonie, bez kasowania danych, co jest zmorą w Wear OS.

Amazfit T-Rex 2 aplikacja ustawienia

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl