DAJ CYNK

Amazfit T-Rex 2: pójdziesz z nim w góry, na pustynię i za krąg polarny (test)

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu

Amazfit T-Rex 2 mapa

Z zegarkiem na wycieczkę

Mocno podkreślaną przez producenta cechą zegarka Amazfit T-Rex 2 jest nowszy moduł pozycjonowania GNSS, który łączy pięć różnych systemów satelitarnych i pracuje w dwóch częstotliwościach. 

Jak to się sprawdza? Doskonale – zegarek bardzo szybko ustala pozycję, nawet gdy jest używany bez smartfonu (np. podczas biegania). Szczegółowość zapisywanego śladu jest bardzo wysoka i nawet w nieco trudniejszych warunkach pogodowych trasa rejestrowana jest z dokładnością niemal co do metra. Nie ma pływania pozycji, więc mamy pewność, że pomiary będą dokładne. 

Podczas treningu na zewnątrz, w jednej z kart wyświetlana jest pokonana trasa w formie zielonej linii na siatce. Można ją skalować przyciskami, by powiększać i zmniejszać. Siatka jest pusta, nie ma więc tam mapy, T-Rex 2 nie ma też funkcji importu map, jak zegarki Garmina. Być może jednak otwartość platformy Zepp OS zaowocuje z czasem zewnętrznymi aplikacjami mapowymi (np. Locus Map), tak jak jest winnych smartwatchach.

Podczas rejestrowania aktywności można skorzystać też z bardzo prostej nawigacji – funkcji powrotu do punktu początkowego. Na wyświetlaczu zobaczymy wtedy prostą linię, która wskazuje miejsce startu, wraz z odległością. Daje to ogólna orientację, gdzie należy się udać – trochę jak kompas.  

Amazfit T-Rex 2 nawigacja

Producent kusi też dodatkowymi funkcjami nawigacyjnymi przydatnymi podczas wyprawy turystycznej, takimi jak importowanie trasy, nawigacja po niej lub po zapisanym śladzie, a nawet nawigacja w czasie rzeczywistym, gdy ruch wzdłuż zaimportowanej trasy wyświetlany jest na ekranie w czasie rzeczywistym. Wygląda to bardzo obiecująco, ale niestety, w wersji otrzymanej do testów tych funkcji jeszcze nie ma. Możliwości mapowe testowanej wersji ograniczają się do widoku zapisywanej trasy podczas aktywności. Te dodatkowe funkcje mają się pojawić wraz z aktualizacją OTA, która zapowiadana jest przez producenta na koniec lipca 2022.

Amazfit T-Rex 2 kompas

W jeszcze późniejszych, choć nieokreślonym czasie, przez OTA dodana zostanie także funkcja pomocy wysokościowej – zaimportowana trasa będzie wyświetlana w widoku z boku i pokaże na bieżąco wzrosty oraz spadki wysokości. To przydatna opcja, która sprawdzi się podczas górskich wędrówek. Na to trzeba jednak zaczekać. 

Podczas wycieczek mogą się przydać ładne i funkcjonalne aplikacje: kompas i wysokościomierz barometryczny.


Aktywności sportowe

Amazfit T-Rex 2 to także całkiem sprawny zegarek sportowy. Urządzenie oferuje ponad 150 trybów sportowych, w tym różne treningi biegowe, rowerowe, pływackie i wodne, piłkarskie, sztuk walki, zimowe, salowe, taneczne, rekreacyjne, a nawet gry planszowe i karciane. Z tych bardziej wymagających dyscyplin jest triathlon, trening multisportowy czy parkour.

Amazfit T-Rex 2  tryby sportowe

Wybierając bieganie, można ustawić bezpośrednio w zegarku proste interwały, określić cele treningowe, a także takie opcje, jak autopauza, autookrążenie, asystent częstości kroków, monitor tempa itd.  

W trakcie treningu na ekranie, na przewijanych kartach wyświetla się cały czas zestaw podstawowych danych, a po zakończeniu aktywności zegarek i aplikacja w bardziej obszernej formie podają efekt treningu, wraz z zapisaną trasą, statystykami biegu, w tym tętnem i strefami tętna, VO2Max, przewyższeniem terenu i rytmem.

Amazfit T-Rex 2 bieganie

Pomiary tętna podczas treningów, w porównania do używanego równocześnie zegarka Garmina, dostarczały wiarygodnych danych, choć czasami zdarzały się zaskakująco skoki wskazań, budzące wątpliwości – zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie. Przykład podawałem już wcześniej.

Zestaw funkcji sportowych nie jest może tak bogaty, jak oferuje Garmin, nie ma na przykład możliwości zaplanowania treningów lub kursów, jednak na podstawowym poziomie Amazfit T-Rex 2 sprawdzi się dla większości mniej zaawansowanych użytkowników. Z czasem mają się też pojawić nowe funkcje dzięki OTA – w tym szablony treningów i szablony treningów interwałowych.

Amazfit T-Rex 2 aplikacja zepp wyniki treningu

Uzupełnieniem pomiaru codziennych aktywności i treningowych jest wskaźnik PAI, znany już z innych zegarków Amazfit. Jest to suma różnych wskazań z docelową, tygodniową wartością 100, która ma być gwarantem prawidłowego funkcjonowania organizmu i w dalszej perspektywie – zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Prosta rzecz, która dodatkowo mobilizuje do zwiększenia ruchu.

Amazfit T-Rex 2 ostatni trening

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl