DAJ CYNK

Huawei Watch D – przetestowaliśmy zegarek z pomiarem ciśnienia i EKG

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu


Ekran, tarcze, interfejs

Huawei Watch D ma ekran AMOLED o przekątnej 1,64 cala i rozdzielczości 456 x 280, co daje zagęszczenie 326 ppi. Na jakość obrazu nie można więc narzekać, kolory są piękne, czerń głęboka, wszystko wygląda miło dla oka, a szczegółowość wykresów i wskaźników sprawia, że nie trzeba zbyt często zaglądać do smartfonu i aplikacji.

Interfejs zegarka przypomina to, co dobrze znamy ze wszystkich zegarków Huawei. Czyli jest kolorowo, czytelnie, świetnie prezentują się przewijane karty, jak te z pomiarami, pogodą czy zachodami słońca.

Huawei Watch D widget

Mieszane odczucia mam jednak do wyglądu tarcz. Prostokątny kształt ekranu narzuca sporo ograniczeń, choć stwarza też dodatkowe możliwości. Taki format sprawdza się, gdy użytkownikowi zależy na dużej liczbie wskaźników sportowych i zdrowotnych. Na nie jest miejsce i kto lubi mieć wszystko pod kontrolą, będzie zadowolony. Trudniej jednak uzyskać klasyczny, zegarkowy wygląd, co nie jest w takim kształcie ekranu niemożliwe, ale Huaweiowi średnio się to udało.

Oczywiście wybór tarcz jest bardzo duży. Tych preinstalowanych jest mało, ale w aplikacji Zdrowie można przebierać między setkami, jeżeli nie tysiącami wzorów, choć duża część jest płatna. Na pewno każdy znajdzie tam coś dla siebie, jest sporo bardzo ładnych projektów, zarówno w analogowym stylu, jak i cyfrowym. 


Z drugiej jednak strony spora część jest przekombinowana, przeładowana, udziwniona, niekiedy zbyt dziecinna. Na to zresztą narzekałem już w recenzjach innych zegarków Huawei. Sam lubię po prostu tarcze w stylu prawdziwych, klasycznych zegarków, za to nie przepadam za takimi, które przypominają ekrany smartfonów w miniaturze – i ciężko mi się tam odnaleźć.

Muszę jednak obiektywnie przyznać, że np. niektóre tarcze z grafikami, zdjęciami w tle wyglądają doskonale, zresztą można też stworzyć własna przez aplikację na smartfon. Kto lubi taki styl, będzie zachwycony.

Huawei Watch D tarcza

System i aplikacje

W opcjach systemowych Huawei Watch D można wyczytać, że zarządza nim HarmonyOS 2.1, co pobudza trochę wyobraźnię – o, poważny system, będzie wiele opcji i możliwość instalacji aplikacji. Niestety, Watch D pod tym względem bardziej przypomina typową sportową opaskę, a nie smartwatch. Dodatkowych aplikacji nie można instalować, a zestaw gotowych funkcji – nie licząc tych specjalnych zdrowotnych – jest ograniczony. Również wybór opcji personalizacji nie pozwala na pełne dostosowanie pewnych ustawień. Pod tym względem Watch D nie różni się niczym od prostych zegarków-opasek.

Huawei Watch D menu

Interfejs zegarka jest bardzo intuicyjny. Ściągnięcie palcem skrótów znad tarczy wyświetla 5 ikon ze skrótami – trochę mało. Na lewo od tarczy wyświetlana jest pogoda, skrót do sterowania muzyką oraz skrót do sterowania głosowego AI Voice – działa tylko z telefonami Huawei. 

Pod tarczą znajduje się panel powiadomień z aplikacji. Są czytelne, wyraźne, ale w większości nie pozwalają na żadną interakcję. Wyjątek stanowią SMS-y – można wysłać kilka prostych odpowiedzi z szablonu. Nie da się tego już zrobić w Facebook Messengerze.

Przewijanie ekranów ulokowanych na prawo od tarczy daje dostęp do pomiaru ciśnienia krwi, tętna, natlenienia krwi, snu, pogody oraz podsumowania aktywności dziennych. Wszytko jest bardzo ładne, ale daje ograniczony podgląd. Na przykład widżet snu nie otwiera dodatkowych statystyk, trzeba wejść w menu i włączyć aplikację, ale i ona jest dość uboga, więc najlepiej od razu sięgnąć po smartfon i tam wszystko sprawdzić.  

Naciśniecie przycisku HOME otwiera menu z aplikacjami sportowymi, zdrowotnymi, a także standardowymi dla opasek i zegarków narzędziami, jak sterowanie muzyką, powiadomienia, pogoda, stoper, minutnik, alarm, latarka i „znajdź telefon”. I to wszytko – widać więc, że w Watchu D Huawei postawił na zaawansowane funkcje zdrowotne, trochę też sportowe, ale inne zredukował do minimum.

Huawei Watch D menu

Huawei Watch D nie ma niestety funkcji prowadzenia rozmów przez sparowany smartfon. Powiadomienie o nadchodzącym połączeniu pozwala na jego odrzucenie, można też wysłać od razu wiadomość z wytłumaczeniem, wybierając jedną z gotowych odpowiedzi.

Łączność zapewnia Bluetooth 5.1, producent wymienia także na swojej stronie NFC – jednak nigdzie nie ma tej funkcji (może jest nieaktywna).

Huawei Watch D widget

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl