DAJ CYNK

Huawei Watch D – przetestowaliśmy zegarek z pomiarem ciśnienia i EKG

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu


Funkcje sportowe

Huawei Watch D nie jest zegarkiem typowo sportowym, ale i tu nie brakuje wielu przydatnych funkcji. Liczba trybów sportowych – ponad 70 – jest mniejsza, niż zapewniają inne modele Huawei, ale użytkownicy, którzy biegają, wędrują, jeżdżą na rowerze czy trenują w klubach fitness, nie będą narzekali.

Standardowo w menu jest niewiele dyscyplin. Poza tymi najpopularniejszymi znajdziemy tam tylko rower stacjonarny, skakankę, orbitrek, ergometr oraz uniwersalne „inne”.  Żeby dodać więcej dyscyplin, trzeba wybrać opcję „dostosuj” i kliknąć ikonę plusa – wtedy otworzy się menu pełne dodatkowych trybów, w tym sportów walki, tańca, gier zespołowych z piłką czy sportów zimowych. Nie znajdziemy jednak treningów pływackich, bo zegarek nie jest do nich przystosowany.

Huawei Watch D ćwieczenia

Treningi można do pewnego stopnia konfigurować. Biegacze otrzymują najwięcej opcji: mogą określić cel, podzielić bieg na segmenty, włączyć automatyczne wstrzymywanie, a także wybrać trening interwałowy, samodzielnie określając dystans lub czas oraz liczbę powtórzeń. W oddzielnym menu znajduje się ponadto kilka kursów o różnym stopniu trudności, w tym np. na spalanie tłuszczu czy aerobowy.

Niestety, Huawei Watch D nie obsługuje funkcji, która była już dostępna w zeszłorocznym Huawei Watch GT 3 – chodzi o kursy niestandardowe, które dodaje się poprzez aplikację Zdrowie, w zakładce „Ćwicz”. W serii GT można tam stworzyć swój własny trening, wybierając spośród kilku różnych parametrów, jednak Watch D wskazywany jest jako nieobsługiwany.

Huawei Watch D bieganie

Huawei Watch D szybko łapie pozycję GPS, a podczas treningu czytelnie prezentowane są nie tylko podstawowe dane, jak dystans, tętno, tempo czy liczba kalorii, ale też strefy tętna czy obciążenie treningowe. Po zakończeniu aktywności podaje czas potrzebny do regeneracji i oblicza pułap tlenowy VO2max.

Niestety, nie wszystko przebiega idealnie. Kilka razy miałem tak, że zaczynałem mierzyć aktywność z GPS, wszystko wyglądało prawidłowo, jednak szybko okazywało się, że zegarek nie mierzy spalonych kalorii – np. po ponad godzinnym marszu 7,5 km zliczył tylko 32 kcal (powinno być 400-500 kcal), nie rejestrował też stref tętna (łączny czas aktywności wg tego wskaźnika to 5 minut). Innym razem jednak trening zapisywany był prawidłowo – nie wiem skąd ta różnica, na pewno zegarek dobrze przylegał do nadgarstka, łapał fiksa GPS, cały czas rejestrował tętno.

Huawei Watch D aktywność z GPS

Czas pracy  

Huawei Watch D wyposażony jest w akumulator 451 mAh, który według producenta wystarcza na 7 dni pracy. Te deklaracje pokrywają się z rzeczywistością, przy czym jednak  częste pomiary aktywności z GPS oraz pomiary ciśnienia spowodują, że zegarek trzeba będzie podładować już po 5 dniach. Dla odmiany, gdy przez kilka dni nie obciążałem tak urządzenia, to rozładowywało się w tempie około 10% na dzień. 

Teoretycznie czas pracy Watcha D nie zachwyca – to nie jest smartwatch z pełnym OS-em, a biorąc pod uwagę dostępną liczbę funkcji, należałoby oczekiwać co najmniej 14 dni. To jednak chyba już standardowa cecha zegarków Huawei z HarmonyOS – dwa tygodnie pracowały zegarki sprzed dwóch lat, te na LiteOS. Ale już testowany przeze mnie Huawei Watch GT 3 z niemal identyczną baterią też działał około 7 dni. 

Huawei Watch D ma jednak usprawiedliwienie – stały pomiar pulsu, częste pomiary natlenienia, stresu czy temperatury muszą mocniej obciążać zegarek, a gdy dodamy do tego pomiar ciśnienia, to już nic nie powinno dziwić.

Ładowanie trwa około 2 godzin, do czego służy standardowo już, okrągła ładowarka indukcyjna, na której kładzie się spód koperty. 

Podsumowanie

Huawei Watch D wygrywa funkcjami zdrowotnymi. Pomiar ciśnienia krwi z nadgarstka to mała rewolucja – jest to bardzo wygodne, praktyczne na co dzień, a co najważniejsze – skuteczne. Dokładność pomiarów jest porównywalna z bardziej wyspecjalizowanymi ciśnieniomierzami.  

Bardzo sprawnie spisują się też inne czujniki i aplikacje – pomiar EKG, działający w trybie ciągłym pulsometr, bardzo dokładna analiza snu, zliczająca też drzemki czy pomiar natlenienia krwi. Dla osób, które chcą dbać o zdrowie, Huawei Watch D będzie dobrym wyborem. Obecny w podobnej niszy Fitbit coraz bardziej traci swoje atuty.

Co się może nie podobać w zegarku Huawei Watch D? Mnie dość mocno rozczarował skromny zestaw innych funkcji niż zdrowotne. Ujmując rzecz wprost: to jest bardziej smartband z dużym ekranem i rozwiniętymi funkcjami zdrowotnymi niż typowy smartwatch. Nie chodzi nawet o starszą, okrojoną wersję HarmonyOS, która nie pozwala instalować zewnętrznych aplikacji. Huawei Watch D jest po prostu generalnie zbyt uproszczony: opcji konfiguracji nie ma zbyt wiele, nie można przez niego porozmawiać, interakcja z powiadomieniami jest niewielka, również funkcje sportowe są okrojone, nie ma też co liczyć na dodatki w rodzaju barometru (choć na stronie producenta jest wymieniany, jednak w zegarku – ani śladu), wysokościomierza czy kompasu. Już więcej tego typu opcji mają tańsze zegarki z serii Huawei Watch GT 3, a Huawei Watch D niczym już nie zaskakuje.

Oczywiście funkcje zdrowotne w dużym stopniu to rekompensują, jednak szkoda, że Huawei nie pokusił się o zebranie wszystkiego, co najlepsze (albo przynajmniej trzech czwartych). Być może jednak producent wyliczył, że spowoduje to dwa negatywne skutki – krótszy czas pracy, a także wyższą cenę, więc recenzenci mieliby inne powody do narzekania.

Huawei Watch D to dobry wybór dla osób, które na serio traktują dbałość o zdrowie i szukają pomocnego w tym, inteligentnego narzędzia.  W mniejszym stopniu jest to model dla gadżeciarzy, którzy szukają w smart zegarku pełnego zestawu nowoczesnych funkcji.

Huawei Watch D tarcza

OCENA: 7,5/10

WADY

  • Nieco dyskusyjne wzornictwo
  • Dwuwarstwowy pasek trudno utrzymać w higienie
  • Pasek może się okazać niewygodny dla niektórych użytkowników (bo jest szeroki i specyficznie wyprofilowany) 
  • Nie można w nim pływać
  • Nie pozwala na prowadzenie rozmów
  • Nieco zbyt skromny zestaw funkcji smart – jest bardziej jak opaska
  • Mniejszy zestaw funkcji sportowych niż ma Watch GT 3 

ZALETY

  • Solidne wykonanie z dobrych materiałów
  • Ładny ekran AMOLED
  • Czytelny, wygodny interfejs
  • Solidny zestaw dokładnych czujników biometrycznych
  • Stały pomiar pulsu
  • Bardzo przemyślana i skuteczna funkcja pomiaru ciśnienia krwi
  • Pomiar EKG
  • Dokładna analiza snu z drzemkami
  • Przydatny zestaw innych funkcji 
  • Sprawnie działający GPS

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl