DAJ CYNK

Huawei Watch GT 2e po trzech miesiącach testów. Sportowy zegarek dla ambitnych

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu

Pomiar tętna i stresu

Huawei Watch GT 2e na bieżąco monitoruje tętno, podczas zwykłych, codziennych aktywności, jak i podczas treningów i w nocy. Wyniki pomiarów prezentowane są na pierwszym ekranie obok tarczy i poza aktualnym wynikiem badania, wyświetlany jest też wykres pokazujący zmianę w tętnie przez cały dzień. Całość jest bardzo czytelna i przydatna. Pomiar tętna można też na bieżąco analizować podczas treningów.

Wskazania pulsometru w zegarku Huaweia Watch GT 2e są bardzo dokładne i w porównaniu do innych urządzeń z taką samą funkcją wyniki nie różniły się znacząco, zazwyczaj w spoczynku wynosiły nie więcej kilka uderzeń na minutę. 

Huawei Watch GT 2e ma też pomiar stresu, ale ta funkcja nie do końca mnie przekonuje. Stres obliczany jest na bieżąco, można także wywołać z menu dokładniejszy, minutowy pomiar z menu aplikacji. Tu jednak zauważyłem dziwną rzecz – mimo że pomiar wykonywany jest na zegarku, to niekiedy wynik w aplikacji jest inny niż na widżecie smartwatcha. W smartfonie pojawia się więc diagnoza 60, średni poziom, na zegarku jest 80 - wysoki, co jest efektem zapisu wcześniejszego pomiaru. Dopiero po jakimś czasie to się zmienia, wraz z nowymi pomiarami w tle.

Stres analizowany jest na podstawie pomiaru z pulsometru, więc jeżeli napiję się mocnej kawy albo nagle puszczę się pędem do autobusu, to diagnozą zegarka będzie: wysoki poziom stresu. Należy więc tę funkcję traktować z rezerwą, chociaż nigdy nie zaszkodzi, by skorzystać z dostępnych także w zegarku ćwiczeń oddechowych, zmniejszających poziom stresu. 


Monitorowanie snu

Funkcja monitorowania snu TruSleep 2.0 to obowiązkowa pozycja w opaskach i zegarkach sportowych, więc w modelu Huawei Watch GT 2e nie mogło jej zabraknąć.  Zegarek jest lekki, więc nie przeszkadza w śnie, należy jednak wygasić ekran, korzystając z trybu „nie przeszkadzać”.

Huawei Watch GT 2e rozpoznaje trzy fazy snu – głęboki, płytki i REM – a także przebudzenia. Wskazania są niezwykle dokładne, nierzadko zegarek zaskakiwał mnie bardzo precyzyjnym pomiarem. Był w stanie rozpocząć monitorowanie snu już w minutę czy dwie po zaśnięciu, doskonale też radził sobie z przebudzeniami. Zapisuje te oczywiste zdarzenia, gdy użytkownik wstaje o pierwszej w nocy, by napić się wody, ale też nie takie łatwe do identyfikacji, gdy później czyta się przez godzinę książkę. Mam problemy ze snem, budzę się niekiedy o dziwnych porach w środku nocy i niemal za każdym razem Huawei Watch GT 2e precyzyjnie wychwytywał momenty przebudzenia, a później równie skutecznie notował dalszą część snu po zaśnięciu. Wiele smart zegarków czy opasek po takim przebudzeniu już nie rejestruje snu.

Aplikacja Zdrowie pozwala nie tylko przeanalizować dane o przespanej nocy, ale także podsuwa sugestie, jak dbać o sen, wskazując 6 najczęstszych problemów. Całość stanowi doskonałą pomoc dla osób, które mają problemy ze snem. Można porównać wyniki snu w różnych dniach, o różnych porach i zoptymalizować swój rytm dobowy, by się najlepiej wysypiać.  

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News