DAJ CYNK

LG OLED 55GX: przetestowałem telewizor idealny w 98%

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu

Dźwięk

Płaska obudowa LG OLED 55GX kryje system dźwięku 4.2 o łącznej mocy 60 W (20 W i 10 W na kanał) ze wsparciem Dolby Atmos. Za optymalizację sygnału audio odpowiada kolejna z funkcji ThinQ AI, czyli Dźwięk AI Pro. Jest to ulepszona wersja Dźwięku AI z modeli z 2019 roku. Korzystanie z tego rozwiązania ma zapewnić automatyczne dobranie właściwego brzmienia w zależności od pochodzenia sygnału i źródła dźwięku. Zarówno Dolby Atmos, jak i Dźwięk AI Pro to rozwiązania możliwe do zastosowania wyłącznie na wbudowanych głośnikach.

Dźwięk AI Pro spisuje się nad wyraz dobrze i na ogół nie ma potrzeby, by cokolwiek zmieniać w domyślnych ustawieniach. Dobrze brzmią dialogi, wyraźnie słychać efekty dźwiękowe w filmach, jak i muzykę. Niezależnie, czy oglądałem seriale, filmy, koncerty czy programy informacyjne telewizor świetnie optymalizował sygnał i dostarczał zrównoważony dźwięk. Wyjątki do tej reguły zdarzały się niezwykle rzadko – na przykład w jednym z seriali stała czołówka z muzyką była zbyt mocno eksponowana w porównaniu do zasadniczej treści, gdzie przeważały dialogi.

LG OLED 55GX test opinie recenzja

Jeżeli komuś nie odpowiada dźwięk AI, może wybrać dodatkowe profile: standardowy, kino, czysty głos, sport, muzyka czy gra. Otrzymujemy też sporo opcji pozwalających manualnie dostroić parametry dźwięku.

Wbudowany zestaw głośników zapewnia tak duża moc i czystość dźwięku, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowych akcesoriów, jak soundbary. W większości zastosowań brzmienie jest po prostu fenomenalne, zarówno, gdy je oceniać pod kątem doznań dźwiękowych towarzyszących obrazowi wideo, jak i wówczas, gdy priorytetem ma być tylko muzyka. Niskie tony są na tyle nasycone, że nawet te cięższe brzmienia nie tracą głębi. Słuchanie muzyki z koncertowego wideo na LG 55GX  może się okazać bardzo udanym pomysłem na imprezę, gdzie może nie są ważne niuanse, za to liczy się siła sygnału i moc. 

LG OLED 55GX test opinie recenzja

Bardziej wymagający użytkownicy mogą podłączyć się na kilka sposobów do dodatkowego systemu audio np. przez złącze optyczne albo Blueooth. W tym przypadku można skorzystać z trybu, który wykorzystuje głośniki bezprzewodowe jako dodatkowe kanały pozwalające uzyskać dźwięk przestrzenny. Można je ustawić za plecami widzów, co razem z zestawem wbudowanym stworzy ciekawą panoramę dźwiękową. Nie muszą to być głośniki LG, można wybrać urządzenie dowolnego producenta, a nawet wykorzystać dwa zupełnie różne modele, bo każdy z nich paruje się osobno. Żeby jednak uzyskać dobry efekt w tego typu konfiguracji, głośniki Bluetooth muszą mieć dużą moc, bo podłączenie zbyt słabych kompletnie się nie sprawdzi.  

Dźwiękowe funkcje uzupełnia analiza akustyczna pomieszczenia z wykorzystaniem AI. Telewizor wraz z pilotem Magic oceniają rozchodzenie się głosu w salonie czy pokoju i dostrajają pracę głośników w zależności od bliskości ścian lub wielkości pomieszczenia. Ma to chyba jednak sens tylko w tych wnętrzach, gdzie jest słaba akustyka (w zbyt wąskich, za dużych itd.), bo w zwykłym, dużym pokoju w normalnym mieszkaniu domyślne ustawienia sprawdzają się niezawodnie.         

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News