DAJ CYNK

Nokia 7.2 - test średniopółkowego telefonu z optyką Zeiss

Damian Szerszeń (damianoo)

Testy sprzętu

Interfejs

Nokia 7.2 Android One

Testowane urządzenie działa pod kontrolą systemu Android w wersji 9.0. Obecność logo Android One na tylnej części obudowy oznacza, że smartfon charakteryzuje się „czystym” systemem operacyjnym bez nakładki producenta, a także gwarancją szybkich i częstych aktualizacji systemowych i poprawek bezpieczeństwa. Znakiem rozpoznawczym interfejsu systemowego jest szuflada aplikacji wysuwana gestem pociągnięcia w górę. Z tego poziomu jest też łatwy dostęp do ostatnio uruchomionych aplikacji oraz skrótów do najczęściej używanych aplikacji na podstawie dotychczasowego korzystania. Dostępna jest również wprowadzona wraz z Androidem Pie funkcja higieny cyfrowej, ułatwiająca zarządzanie czasem korzystania z urządzenia.

Nokia 7.2, zrzuty ekranu, interfejs 1

Sterowanie odbywa się przy pomocy dwóch klawiszy: wstecz oraz wielofunkcyjnego klawisza (umożliwiającego przełączanie między ostatnimi aplikacjami, powrót do ekranu głównego oraz wywołanie szuflady aplikacji). Niestety zabrakło możliwości aktywacji sterowania przy pomocy gestów. Same gesty możemy natomiast wykorzystać chociażby do wyciszenia urządzenia. Producent przewidział także ułatwienia takie na przykład jak dedykowany przycisk uaktywniający asystenta Google, możliwość sterowania belką powiadomień za pomocą czytnika linii papilarnych czy wybudzanie ekranu podwójnym stuknięciem. Nie znajdziemy natomiast możliwości dostosowania wyglądu przy pomocy motywów.

Nokia 7.2 ekran główny

Jeśli chodzi o dostępne metody zabezpieczeń, mamy do dyspozycji skaner odcisków palców oraz funkcję rozpoznawania twarzy. Obie wspomniane metody podczas testów sprawowały się bez zastrzeżeń. Czytnik linii papilarnych działa szybko i sprawnie, a jego lokalizacja na tylnej części obudowy sprawia, że łatwo w niego trafić palcem.

Nokia 7.2, zrzuty ekranu, interfejs 2

Łączność

Pod względem dostępnych standardów łączności, Nokia 7.2 oferuje w zasadzie komplet najczęściej wykorzystywanych rozwiązań. Na pokładzie znajdziemy LTE z funkcją agregacji pasm, Wi-Fi w standardzie „ac”, Bluetooth w wersji 5.0, GPS z GLONASS oraz NFC. Możliwe jest skorzystanie z funkcji dual SIM, a dzięki osobnym slotom nie ma konieczności wyboru pomiędzy dwiema kartami SIM a rozszerzeniem pamięci.

Nokia 7.2 tacka na karty

Podczas testów Nokia 7.2 nie sprawiała pod względem łączności większych problemów. Jakość połączeń telefonicznych stała na wysokim poziomie, pomimo braku wsparcia VoLTE w sieci Play. Nie ma także możliwości nagrywania rozmów. Smartfon nie miał problemów z bezprzewodowym łączeniem się z sieciami oraz urządzeniami. Dokładność wskazań GPS była zadowalająca, choć czasem zdarzyło się na chwilę zgubić bieżące położenie.

Nokia 7.2 telefon

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak