DAJ CYNK

Philips 243B1JH – test monitora ze stacją dokującą USB

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Philips 243B1JH wyświetlacz


Jakość obrazu

Philips 243B1JH ma wyświetlacz o przekątnej 23,8 cala, na którym wyświetla obraz o maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Daje to zagęszczenie punktów na poziomie 93 ppi, czyli dosyć małe. Na wyświetlanym obrazie dosyć często możemy się przez to spotkać z poszarpanymi krawędziami, szczególnie widocznymi w przypadku tekstu.

FullHD przy 24 calach to według mnie zdecydowanie za mało, by praca z tym monitorem była komfortowa. To prawda, że wszystko jest czytelne, ale – jak na wielkość ekranu – mieści się na nim zdecydowanie za mało informacji. Na co dzień korzystam z 28-calowego monitora 4K i takie połączenie uważam za optymalne. W przypadku 24 cali mogłaby się sprawdzić rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli.

Przejdźmy do kolorów. Ustawienia monitora pozwalają nam wybrać predefiniowany tryb sRGB (w nim przeprowadzałem wszystkie pomiary kolorymetryczne). Do dyspozycji mamy też możliwość ręcznego ustawienia temperatury koloru lub oddzielnie barwy czerwonej, zielonej i niebieskiej.

Philips 243B1JH OSD4

Z przeprowadzonych przeze mnie pomiarów wynika, że testowany monitor wyświetla około 90% kolorów z gamy sRGB oraz prawie 66% kolorów z gamy DCI P3. Szczegóły w poniższej tabeli oraz na wykresie (linia przerywana oznacza gamę sRGB).

Temperatura bieli Pokrycie Gamy Objętość Gamy
7304 K 88,8% sRGB
63,2% AdobeRGB
65,8% DCI P3
92,8% sRGB
64,0% AdobeRGB
65,8% DCI P3


Philips 243B1JH kolory (wykres)

Średnia wartość wskaźnika ∆E 2000 wynosi od 2,19 do 2,43, w zależności od miejsca na ekranie. To wskazuje na całkiem dobrą zgodność wyświetlanych kolorów z oryginałem. Maksymalna jasność ekranu to według producenta 250 cd/m2 (nitów). Z pomiarów wynika, że są miejsca nawet nieco jaśniejsze (patrz grafika poniżej). Różnica między najjaśniejszym i najciemniejszym obszarem ekranu (podzieliłem jego powierzchnię na 9 części i mierzyłem w środku) sięgnęła 15%. To sporo, ale podczas codziennego korzystania z monitora w zasadzie tego nie widać.

Ekran 100%

Maksymalna jasność monitora w zupełności wystarcza podczas pracy w zamkniętym pomieszczeniu, o ile światło słoneczne nie wpada przez okno i nie świeci prosto w ekran. Powłoka wyświetlacza jest matowa, ograniczając możliwe odbicia.

Jeśli chodzi o równomierność podświetlenia, zmierzyłem ją również przy jasności ustawionej mniej więcej na 50%. W tym przypadku różnica między najjaśniejszym i najciemniejszym kawałkiem ekranu również wyniosła około 15%. Szczegóły poniżej.

Ekran niska jasność

To, co mogę pochwalić, to dobry kontrast oraz bardzo duże kąty widzenia. Producent podaje 178° i mu wierzę. W zasadzie pod każdym kątem obraz wyświetlany na ekranie wygląda tak samo dobrze. W niewielkim stopniu zmienia się co najwyżej tylko jasność.

Philips 243B1JH góra

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis