DAJ CYNK

Sharp Aquos 65BL5EA – tani telewizor 65" ze świetną jakością obrazu

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Testy sprzętu

Jakość obrazu

Sharp Aquos 65BL5EA wyposażony został w matrycę VA o przekątnej 65” i rozdzielczości 4K, czyli 3840x2160. Odświeżanie to standardowe 60 Hz. Mamy tu do czynienia z podświetleniem krawędziowym bez funkcji lokalnego wygaszania.


Maksymalna zmierzona przez nas luminancja wyniosła 311 nitów, co nie jest może wynikiem wybitnym, ale w tej klasie cenowej zupełnie zadowalającym. Równomierność podświetlenia również wypada bardzo przyzwoicie, szczególnie mając na uwadze zastosowaną technologie. Maksymalne odchylenie to raptem 7 procent.

305 cd/m ² 296 cd/m ² 289 cd/m ²
318 cd/m ² 311 cd/m ² 319 cd/m ²
312 cd/m ² 301 cd/m ² 292 cd/m ²


Jako że mamy do czynienia z matrycą VA, na słowa pochwały zasługuje odwzorowanie czerni oraz kontrast statyczny. Ten ostatni według naszych pomiarów potrafi osiągnąć wartości rzędu 3800:1

Odwzorowanie kolorów w trybie SDR wypada dobrze. Dotyczy to szczególnie trybu „Film”, gdzie średni błąd ΔE nie przekroczył wartości 2,96, a temperatura bieli trzymała się niemal wzorowej wartości 6742K. Zastosowany panel może się także pochwalić bardzo dobry pokryciem palety sRGB (93,9 procent). Jak na ten segment cenowy trudno wymagać więcej.

 

Tryb obrazu Kontrast Temperatura barwowa Średnie ΔE Maksymalne ΔE
Standardowy 3811:1 10384K 3,15 10,27
Film 3795:1 6742K 2,96 10,01
 

Kąty widzenia jak na matrycę VA wypadają całkiem dobrze. Patrząc na telewizor od boku widoczne są przekłamania, jednak zazwyczaj nie przeszkadzają one w komfortowym oglądaniu. Nieco gorzej jest w przypadku odchylenia w pionie - tutaj degradacja potrafi być dość wyraźna. Warto mieć to na uwadze, decydując się na powieszenie telewizora.

Sharp Aquos 65BL5EA

Telewizor posiada funkcję HDR, jednak nie należy oczekiwać po niej cudów. Raz, że obsługiwane standardy ograniczają się wyłącznie do tych najbardziej podstawowych: HDR10 i HLG. Dwa, że sama matryca mocno ogranicza jej użyteczność. W zdecydowanej większości przypadków między treściami HDR i SDR nie zobaczymy większej różnicy.

Dźwięk

Sharp 65BL5EA wyposażony został w głośniki w układzie 2.1, przygotowane wspólnie z firmą Harman/Kardon. Mamy tu dwa głośniki pełnozakresowe o mocy 10 W oraz głośnik niskotonowy o mocy 15 W


Jeśli chodzi o jakość dźwięku, tutaj dużo zależy od wybranych ustawień. Fabrycznie telewizor ma tendencję do nadmiernego eksponowania górnego pasma. Taka prezentacja dźwięku jest nie tylko mało atrakcyjna, ale na dłuższą metę zwyczajnie męcząca. Na szczęście wbudowany korektor potrafi zdziałać cuda. Po ustawieniu trybu „Film” i zdjęciu nieco wysokich tonów brzmienie robi się o wiele bardziej wyważone, a w konsekwencji dużo przyjemniejsze w odbiorze. W niektórych scenach słychać także wpływ głośnika niskotonowego, choć warto mieć na uwadze, że jego obecność to raczej chwyt marketingowy niż realny atut.

Głośniki oraz słuchawki możemy do telewizora podłączyć na kilka sposobów: poprzez HDMI, złącze optyczne, gniazdo jack 3,5 mm oraz za pośrednictwem Bluetooth.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: własne, Sharp

Źródło tekstu: własne